Az MLSZ elnöke az Orbán Viktor miniszterelnökkel és Michel Platinivel, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) Budapesten tartózkodó elnökével tartott sajtótájékoztatón elmondta, az új Puskás Ferenc Stadion adhatna otthont Eb-mérkőzéseknek – adta hírül az MTI.
A „városok Eb-je" tervezet eszmei töltetét az első Európa-bajnokság kiírásának hatvanadik évfordulója adja: Michel Platini szerint egy ilyen széles körben lebonyolítandó torna a legalkalmasabb arra, hogy Európa 2020-ban méltóképpen megünnepelje a roppant népszerű viadal hatvanadik születésnapját. Fontos tudni, hogy a jelenleg érvényes kvalifikációs elv – vagyis hogy a rendező ország válogatottja automatikusan résztvevője az Európa-bajnokságnak – 2020-ban nem lesz irányadó, azaz ha Budapest el is nyeri a rendezés lehetőségét, a magyar csapatra akkor is selejtező vár. |
A hét év múlva sorra kerülő kontinensviadal kapcsán két csomagra lehet pályázni: az egyik egy elődöntőt és a finálét foglalja magában, míg a másik három csoportmérkőzést és egy egyenes kieséses összecsapást tartalmaz.
Csányi Sándor ezzel kapcsolatban elmondta, az új Puskás Ferenc Stadion a befogadóképességét tekintve alkalmas lehet akár a döntő megrendezésére is.
Orbán Viktor hozzátette: egy ilyen rangos esemény megrendezése nemcsak az ország tekintélyét növeli, hanem fellendíti többek között az idegenforgalmat is.
A miniszterelnök elmondta, Magyarországgal a nagy sportrendezvények esetében számolni kell, hiszen nemrég fejeződött be a vívó-világbajnokság, hamarosan kezdődik a birkózó-világbajnokság, valamint Magyarország rendezheti a 2021-es vizes-világbajnokságot. Emellett a kormány várhatóan szerdán tárgyal arról, hogy Magyarország pályázzon az universiade megrendezésére.
„Méltóak leszünk arra, hogy 2020-ban házigazdái legyünk ennek a rendezvénynek, meg fogunk felelni a feltételeknek, és egy régi történelmi adósságot rendezünk azzal, hogy befejezzük a Népstadiont" – mondta beszédében Orbán Viktor.
Az eseményen Orbán Viktor és Csányi Sándor aláírta az MLSZ létesítményfejlesztési koncepcióját, amelyet a kormány jóváhagyott. Ennek értelmében 2016-ig 40 milliárd forintot fordítanak majd felújításra, a meglévő pályák komfortosítására. A program 27 NB I-es és NB II-es klub stadionját, illetve további ezer pályát érint. |
Michel Platini kifejtette, nagyon örül, hogy Budapest pályázik a kontinensviadal egyik helyszínére. Az UEFA vezetője – aki a tavaly elhunyt Imre Mátyás sportújságíróra is emlékezett – beszédében hangsúlyozta, fontos, hogy a fiatalok megfelelő körülmények között űzzék a szenvedélyüket, ehhez pedig a magyar kormány megfelelő feltételeket teremt. Platini beszélt az UEFA további törekvéseiről, így a rasszizmus visszaszorításáról, ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, kizárólag a zéró tolerancia elvét követve lehet kiűzni az ilyesfajta magatartást a stadionokból.
Vígh László, a beruházásért felelős kormánybiztos április 23-án jelentette be, hogy a kormány döntése értelmében különleges, a világon is egyedinek számító eljárással épülhet meg a nemzeti futballaréna, „stadion a stadionban" koncepcióval a mostani Puskás Ferenc Stadionon belül készül majd el az új létesítmény. A 65 ezer néző befogadására alkalmas stadion építése várhatóan a jövő év végén kezdődhet, és a tervek szerint 2017 végén adják át. A beruházás 70-90 milliárd forintba kerül.
„Amit ma itt teszünk, az pontosan illeszkedik abba a tervbe, hogy a sportot stratégiai ágazattá tesszük" – jelentette ki Orbán Viktor a létesítményfejlesztési koncepcióval kapcsolatban, hozzátéve, hogy a sport még mindig „leghátul kullog", ha azt nézzük, mennyit költenek például az egészségügyre, vagy éppen a közoktatásra.
A rendező városok kiválasztásának pillanatnyilag ismert menetrendje: a pályázó szövetségeknek 2013. szeptember 12-ig hivatalosan jelezni kell rendezési szándékukat, ezeket összesítve az UEFA végrehajtó bizottsága szeptember 20-án jelenti be a pályázók végleges névsorát. A hivatalos pályázati anyagot 2014. április 25-ig várja az UEFA, majd a szervezet végrehajtó bizottsága jövő év szeptemberében jelenti be, mely városok rendezhetik meg a 2020-as kontinensbajnokságot.
A rendezési szándékukat korábban hivatalosan bejelentő városok: München, Belgrád, Bázel és Isztambul.
Csányi Sándor még májusban, az MLSZ közgyűlésén beszélt a tervről, hogy Budapest otthont adna Eb-meccseknek. A hét év múlva esedékes kontinensviadalra az európai szövetség korábbi bejelentése szerint 13 ország egy-egy városában kerül sor.
„Szeptemberig kell benyújtani a pályázatot az európai szövetséghez, azaz az UEFA-hoz a 2020-as kontinensviadal helyszínére vonatkozóan, de az Eb előtt már BL- vagy El-finálé házigazdája is lehet Budapest, amint elkészül a nemzeti stadion" – mondta májusban az MTI érdeklődésére az MLSZ elnöke.