Aján Tamás: Példát mutatunk a doppingellenes harcban

SZABADOS GÁBOR jelenti AthénbőlSZABADOS GÁBOR jelenti Athénből
Vágólapra másolva!
2004.08.19. 22:29
Címkék
Bár a magyar sportdiplomáciáról egy-egy bennünket sújtó bírói ítélet kapcsán igen negatívan szoktunk beszélni, vannak kiemelkedő képviselőink magasabb körökben is, s Aján Tamás egyike prominens sportvezetőinknek: a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) főtitkára, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) tagja ugyanis számtalan tisztsége mellett a Nemzetközi Súlyemelő-szövetség (IWF) elnöke is - Athénban csütörtökön ez utóbbi posztján tartott sajtótájékoztatót, éppen azon a napon, amikor női 69 kilós emelőnk, Krutzler Eszter ezüstérmet szerzett.
Az NSO ajánlja:

A adatlapja
Súlyemelés az olimpián

Magyar indulók:










Galéria:

Az olimpia teljes programja
Az NSO ajánlja:

A adatlapja
Súlyemelés az olimpián

Magyar indulók:










Galéria:

Az olimpia teljes programja
"Gyönyörű helyet kapott az olimpián a súlyemelés - dicsérte Aján a Niké olimpiai csarnokot, a sportágnak otthont adó létesítményt. - Látszik, hogy a görögök nagyon szeretik és értik ezt a sportágat. Külön öröm, hogy 79 ország képviselteti magát a versenyszámokban, csak azt sajnálom egy kicsit, hogy a nem görög érdekeltségű eseményeken nincsenek túl sokan, talán mert a csarnok egy kicsit kiesik a főbb közlekedési útvonalakhoz képest."

De sajnos a sajtótájékoztató legkényesebb pontja nem ez volt, hanem a súlyemelés legnagyobb ellenfele, a dopping. Eddig öt emelőt zárt ki az olimpiáról az IWF a doppingteszteken kimutatott pozitív eredmény miatt (köztük a magyar 69 kilós Kecskés Zoltánt), és a NOB égisze alatt működő nemzetközi doppingellenes szervezet, a WADA ehhez "hozzátett" még kettőt. "Harminc éve harcolok a tiltott szerek ellen - mondta Aján -, s az általam irányított szövetség élen jár a doppingellenes küzdelemben. Ezek nem csak üres szavak: az IWF éves költségvetésének harminc százalékát költjük kutatásra és vizsgálatokra. nagyon örülnénk neki, ha más sportágak is követnék a példánkat... Mi magunk öt sportolót kaptunk rajta a tesztjeinkkel, s az év bő első felében, januártól július végéig több mint ezer mintát vettünk le és elemeztünk ki szerte a világban. Mi vagyunk az egyetlenek, akik az olimpiai játékok kezdete előtt hat nappal is még vizsgálatot végeznek valamennyi versenyzőn."

Kérdés persze, hogy az egyik leginkább doppingveszélyeztett sportág a jövőben mennyire tud megbirkózni a feladattal, hiszen extrém esetben akár az olimpiai szereplés is veszélybe kerülhet, ha az IWF nem kerekedik felül a problémán. "Folytatjuk tovább a harcot, nem állunk meg - jelentette ki határozottan Aján. - A vezetés folyamatosan keresi a lehetőségeket arra, hogy még hatékonyabbá tegyük ezt a küzdelmet. A súlyemelés fontos sportág, százéves olimpiai múlttal. Túl kell élnünk a jelent, s bízunk abban, hogy tisztává tudjuk tenni a versenyeket. Ez az egyetlen út."

A sajtótájkoztató végeztével Aján szót ejtett a vízhajtóval megbukott, s 1997-ben egyszer már eltiltott Kecskésről is, akinek vétkességét, mint mondta, fenntartásokkal fogadja. Egyrészt azért, mert az otthoni felkészülés során közvetlenül az olimpia előtt négyszer is tesztelték és nem találtak nála semmit, másrészt az athéni laboratóriumok pontosságával kapcsolatban erős kételyek merültek fel az IWF vezetőiben. Lehet persze, hogy Ajánnal ezt csak a szíve mondatja, az azonban bizonyos, hogy bajba jutott honfitársán még ő, az elnök sem tud segíteni.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik