Országimázs az athéni lelátón

SZABADOS GÁBOR jelenti AthénbőlSZABADOS GÁBOR jelenti Athénből
Vágólapra másolva!
2004.08.19. 22:30
Címkék
Láttunk itt az olimpián szamurájnak öltözött japán szurkolót, tógás görögöt, narancssárgába burkolt hollandot, de azért a legjobban a magyar népviseletben a lelátókon tomboló honfitársaink dobogtatják meg a szívünket, akiket otthonról is bizonyára sokan felfedeztek már több sportág televíziós követítésein.
"Mindenképpen valami különlegességet szerettünk volna kitalálni, elvégre ez mégiscsak egy olimpia - mondták a Budapestről érkezett tízfős csoport tagjai. - Mivel leginkább talán ez a csikós-parasztos, bőgatyás népviselet jut mindenkinek eszébe a magyarokról, e mellett döntöttünk. Nagyon sokan megállítanak bennünket az utcán, fényképezkednek velünk, s ami igazán jó: mindenki megkérdezi, honnan jöttünk, és sokan megígérik, hogy egyszer eljönnek majd Magyarországra. Mi vagyunk az athéni országimázs-központ" - teszik hozzá nevetve. Kérdésünkre, hogy nem túl meleg-e ez a viselet a görög forróságban, buzgón rázzák a fejüket.

A "bőgatyások"... (fotó: NSO)
A "bőgatyások"... (fotó: NSO)
A "bőgatyások"... (fotó: NSO)
"Nagyon bő, kényelmes ez a ruha, átfúj rajta a szél, még jobb is, mintha más lenne rajtunk" - mondják, s a társaság egyik hölgytagja megmutatja, őrajta bizony még alsószoknya is van, hogy igazán autentikus legyen a viselet.
S hogy nemcsak öltözékükben mutatják a magyar hagyományokat, azt jelzi, hogy a magyar-brazil férfi kézilabdameccsen rögtönzött népdalelőadást tartottak a mellettük helyet foglaló Radulovics Bojanáéknak, míg szálláshelyükön, a magyar turistáknak telepített sátortáborban táncházat is szerveznek. Ott legalább bevethetik az igazi kecskebőrből készült dudájukat, melyet a biztonsági őrök nem engednek be a meccsekre. "A villamoson, buszon mindig zenélünk vele, remek a hangulat, de a kapunál tovább nem vihetjük. Egyszer még a kereplőnket is elvették, de azt általában be tudjuk hozni. Dobot sem használhatunk, igaz, a miénket el is hagytuk az egyik taxiban..." S hogy hangkeltő eszközök nélkül mivel zajoskodnak a meccseken? "Nincs más, mint a lelátó fém alját ütni, az jó hangosan szól. Ha a rendezőknek jobb, hogy »szétverjük« a csarnokot, akkor nekünk mindegy..." Tegyük hozzá, ebben nagy segítségükre van egyik társuk mankója, melyet egy autóbaleset miatt kell használnia, de kiváló "dobbantóeszközként" is szolgál.

...és a dobálózók
...és a dobálózók
...és a dobálózók
"Mi csináljuk hangulatot mindenhol, ha mi elkezdjük, az egész magyar tábor tombol. Igaz, hangunk már nem nagyon van..." No, ezt tanúsíthatjuk. "Főleg kézilabdán és vízilabdán vagyunk, megyünk majd kajak-kenura is, de nyilván máshova is benézünk."

Persze nem ők az egyetlen magyar szurkolói csoport, amely feltűnést kelt a helyszíneken - egy tapolcai fiatalokból álló társaságot az egész ország szemügyre vehetett, amint éppen a vívócsapat tagjaival együtt Nagy Tímeát dobálták a levegőbe másodpercekkel az aranyérem megszerzése után. "Elvileg oda persze nem mehettünk volna, de előző nap kint voltunk a kardozó Nemcsik Zsolt döntőjén is, és láttuk, hogy az olaszok berohantak Montanóhoz - mesélték. - Titi asszójánál már ugrásra készen vártunk a kordonnál, és amikor nyert, vagy tízen egyszerűen átrontottuk, a rendezők nem tudtak mit kezdeni velünk." A "dobálozó" fiatalokkal mellesleg az országúti kerékpár időfutamon találkoztunk, szeptemberig elejéig Athénban maradnak. "Igyekszünk sokfelé elmenni, de a vízilabda-csoportmeccseket kihagyjuk, mert ott drágák a jegyek, inkább csak a helyosztókra majd megyünk ki."
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik