Habár a világbajnokság előtti időkig Sven-Göran Eriksson úgy félt a változtatásoktól, mint ördög a tömjénfüsttől, mostanság a variálás lett kedvenc időtöltése. Következésképp látnok, aki kitalálja a nyolcaddöntőben az Ecuador elleni mérkőzésre készülő angol kezdőcsapat névsorát.
EPA
Hacsak az angolok svéd kapitánya az utolsó pillanatban nem húz megint valami meglepôt, Frank Lampard és Steven Gerrard újra (4) egymás mellett játszik
EPA
Hacsak az angolok svéd kapitánya az utolsó pillanatban nem húz megint valami meglepôt, Frank Lampard és Steven Gerrard újra (4) egymás mellett játszik
Az a legfőbb téma az angoloknál, hogy Sven-Göran Eriksson mitől önti magából az újabbnál újabb ötleteket, amikor 2001-es munkába állása óta egyetlen bátor húzása sem volt. A svéd öt és fél éve irányítja a válogatottat, de első meglepő lépése az volt ezen időszak alatt, amikor Theo Walcottot nevezte a világbajnokságra, aki még egy percet sem játszott a Premiershipben, azaz híján van a tapasztalatnak. Az ifjú nem is rúgott még labdába Németországban – amikor Michael Owen megsérült a svédek ellen, és a svéd szakember lehozta a saját meglátása szerint fáradó Wayne Rooneyt, akkor is Steven Gerrardot küldte be, akinek volt már egy sárga lapja, és a legjobb esetben is csak támadó középpályásnak minősíthető.
Ezután szinte már szokványosnak mondható, hogy a svéd edző az ecuadoriak elleni nyolcaddöntőre újfent meglepetéssel készül.
Az alapkérdés az volt, hogy Michael Owen kiesésével maradjon-e a bevett 4–4–2-es felállás, vagy a védekezni láthatóan nem szerető Steven Gerrard, Frank Lampard páros támadó ambíciót kiaknázandó, módosuljon 4–5–1-re, és mögéjük jöjjön inkább egy labdaszerző ember. Amikor eldőlni látszott a kérdés, s Owen Hargreaves is készülődött az újabb középpályás-bevetésre, Sven-Göran Eriksson átvariálta a fenti konstrukciót. A fedezetsor mögött ugyanis feltehetőleg Michael Carrick játszik majd, aki ugyan zseniális szezont produkált a Tottenhammel – a Manchester United vinné is –, azonban csupán öt (a fehéroroszok elleni B-meccsel együtt hat) válogatottsága van, abból is három csereként, és az első két alkalom között majdnem négy év telt el. Kimaradt a három csoportmeccs is, úgyhogy Michael Carrick a nyolcaddöntőben debütál. Ugyanakkor Owen Hargreaves sem marad munka nélkül: hogy semmi se haladjon a megszokott kerékvágásban, a kapitány a vádlijával bajlódó Gary Neville-t több mint elfogadhatóan helyettesítő Jamie Carraghert kiemelte a csapatból, így a kanadai gyökerű légiós lesz a jobbhátvéd.
A kezdőcsapat névsorán kívül van egyéb bizonytalanság is a stuttgarti mérkőzés kapcsán: angol szempontból maga az ecuadori alakulat. Egy 1970-es 2–0-s győzelem jelenti a közös múltat, ami nem sok hasznosítható információval szolgál a mára vonatkozóan. A BBC dél-amerikai szakértője ellenben részletes írást állított össze a két fél csoportmecscseinek tapasztalatából, azt szűrve le belőlük, hogy sok veszély leselkedik az angolokra. Sven-Göran Eriksson is így érzi: elmondta, hogy játékosai rendszeresen gyakorolják a tizenegyesrúgásokat.
Kártérítést kap a Newcastle
Szegény Michael Owen még szerdán hazatért Angliába, miután az első vizsgálatok megerősítették: szétszakadtak elülső térdszalagjai, ami minimum öt hónapos kihagyással egyenlő. Owen mankói és édesapja segítségével már kibicegett a Newcastle edzőközpontjába, ahol a klub orvosa és elnöke társaságában vitatták meg a helyzetet. A Newcastle kompenzációt is követel. „Ha kölcsönadsz egy szerszámot, és törötten kapod vissza, akkor nem neked kell fizetni a javítás költségeit” – mondta a klub elnöke. Amire számíthat is, mert az angol szövetség, a FA biztosította minden válogatottját, illetve Sepp Blatter is előállt azzal az újdonsággal, hogy a FIFA is elkülönített hatmillió fontot, éppen az ilyen esetekre. Shepherd mindazonáltal azért is morcos volt, mert informátorai szerint a szövetség különbiztosítást kötött Wayne Rooneyra, felrúgva a fennen hangoztatott egyenlőség elvét, ám az FA cáfolta ezt az értesülést.