Az ukránok felszabadultak a nyomás alól, amiért jöttek, megcsinálták: bent vannak a legjobb tizenhat között. Most pedig vérszemet kaphatnak, mert Svájc nem tűnik legyőzhetetlen ellenfélnek a nyolcaddöntőben. Főként, ha továbbra is szerencsét hoz Andrij Sevcsenko saját kezűleg nyírt frizurája…
EPA
A spanyolok elleni szenvedés után Andrij Sevcsenko tiszta fejjel és némileg megnyírbált hajjalakart új életet kezdeni a késôbbi sikerek reményében
EPA
A spanyolok elleni szenvedés után Andrij Sevcsenko tiszta fejjel és némileg megnyírbált hajjalakart új életet kezdeni a késôbbi sikerek reményében
„Üdvözöljük az ukrán labdarúgó-válogatottat!” – áll a felirat az erdei hotel homlokzatán ukránul, cirill betűkkel, Potsdam határában. Az akkreditációs kártyát felelőtlenül a nyakamba akasztva hagytam, így aztán a forgóajtón túljutva egy zord biztonsági ember szó szerint visszalökött a forgóajtóba, s máris megint kint találtam magam a szálloda előtt. Újra nekiindultam, ugyanazzal az eredménnyel. „Újságíró ide nem jöhet be” – mondta magabiztosan a szorgalmas őr, meg sem hallgatva az érveimet. Varga Sándornak, az ukrán válogatott futballisták zömét pártfogoló menedzsernek kellett közbenjárnia, hogy végül a válogatott sajtófőnökének engedélyével beléphessek a hotelbe.
Az ingerszegény környezet a játékosok számára nehezen elviselhető, igaz, a feleségek, családtagok a közeli Potsdamban vagy Berlinben laknak szállodákban, apartmanokban, és ha nem is túl gyakran, Oleg Blohin kapitány időnként engedélyezi a találkozást.
A spanyoloktól kapott hatalmas pofon után talpra állt az ukrán csapat, és immár sokkal jobb a hangulat. A kijutással is (újra) nemzeti hőssé váló Oleg Blohin tekintélye megkérdőjelezhetetlen. Fel is vetettem neki, hogy a szaúdiak ellen annyira sima volt a meccs, hogy néhány újságíróval már őszintén arra gondoltunk, esetleg ő, a volt aranylabdás is beállhatna legalább az utolsó öt percre. A válasz nagy kacagás és barátságos pacsi volt, az ukránok kapitánya rutinosan leplezi azt, amit a Tunézia elleni mérkőzés után ő is bevallott, vagyis, hogy rettentően ideges, és hatalmas feszültségben kell dolgoznia.
Most azonban felszabadultak az ukránok, hiszen a vb előtt kitűzött célt, a csoportból való továbbjutást elérték. Csak hab a tortán, hogy késő este kiderült, a G-csoport győztese Svájc, az ukránoknak tehát velük kell játszaniuk a hétfői, kölni nyolcaddöntőben, s innentől kezdve egyáltalán nem tűnik megoldhatatlan feladatnak a legjobb nyolc közé kerülés sem. Csak javítja a hangulatot, hogy a vb-kijutásért kapott, fejenként körülbelül százezer dollár után most a szövetség a FIFA-tól kapott teljes prémiumot is a csapatnak adja, vagyis hárommillió dollár körüli öszszeget osztanak majd szét. Ukrán milliárdosok és politikai vezetők is célozgattak különféle extra jutalmakra, de konkrét összegek és felajánlások még nem hangzottak el.
„Szerencsére a spanyolok elleni kudarc után a kapitány gyorsan rendet tett a csapatnál, megértette velünk, hogy nem történt semmi végzetes, ahogyan később a szaúdiak elleni siker után sem volt szabad elszállni, hiszen azzal még nem értünk el semmit” – mondta a Nemzeti Sportnak a válogatott és a Dinamo Kijev rutinos, klasszis kapusa, Olekszandr Sovkovszkij, aki meglehetősen peches gólokat kapott a vb-n a spanyolok ellen, de a következő két meccsen érintetlen maradt a hálója.
Amikor Andrij Ruszolt, az ország első, történelmi vb-góljának szerzőjét faggattam az ebédlőbe ballagó játékosok közül a szaúdiak ellen térddel elért találatáról, a többiek azzal zrikálták: nemcsak az első találat, de az első ukrán öngól is az ő nevéhez fűződik, hiszen az ő testén pattant meg a labda a spanyoloktól kapott szabadrúgásgól alkalmával.
A csapat toronymagasan legnagyobb sztárja a Milanból a Chelsea-be távozó Andrij Sevcsenko, s habár az igazi villogással még adós, már így is két gólt lőtt a vb-n. Amióta a spanyolok elleni meccs után új, tüsi frizurával szerepel, a csapat csak nyer… Ha Blohinon nagy a nyomás, akkor aranylabdás – szintén aranylabdás – utódjáról ugyanez elmondható, a pincérek is főleg őt nyaggatják autogramokért, a sajtófőnök szinte el sem mozdul mellőle, mert állandóan interjúkért zaklatják. Seva éppen egy ilyen, előre lefixált beszélgetésre igyekezett (miközben a többiek már a szabadidejüket töltötték) a hallban reá várakozó angol újságíróhoz, amikor út közben engedélyezett egy kérdést a Nemzeti Sportnak is: „Mondja, kiment egy közeli fodrászhoz? Vagy hogyan vágatta le a haját? És főképpen: miért?”
„Tudtam, hogy a spanyolok elleni szenvedés után tiszta lappal kell kezdenünk mindent. El kell felejtenünk, ami ahhoz a meccshez kapcsolódik, és új erővel koncentrálni az új feladatokra. Gondoltam, a frizurám is új lesz a szaúdiak és a tunéziaiak ellen. Az egyik társamnak van hajnyíró gépe, tőle kértem kölcsön, és ő segített a nyírásban is. Jó lett, nem?” – simította végig – nevetve – a haját a világ egyik legjobb csatára, aki talán egy-két csapattársával is beszélhetne: olykor egészen szörnyű frizurákat is fel lehet fedezni az ukrán válogatottnál…
Hosszú távú precizitás
A Jakob Köbi Kuhn szövetségi kapitány által dirigált Svájc a vb-k története során immár negyedszer juthat be a legjobb nyolc közé, ha legyőzi a sárga-kékeket. A 62 éves mester együttese az egyetlen csapat a mezőnyben, amely kapott gól nélkül abszolválta a csoportkört, ami nem a véletlen számlájára írandó, Kuhn tudniillik rengeteget dolgozott legénysége taktikáján, játékának csiszolásán. Noha 2001-ben nevezték ki szövetségi kapitánynak, névjegyét már ezt megelőzően letette a csokoládé és az órák hazájában: 1996-tól a 21 éven aluli válogatottakért felelt. 1997-ben az U21-es együttes ötödik lett az Eb-n: s ezen generáció magjára építette a mostani válogatottat. A gyümölcs hamar beérett, a családias hangulatot kialakító, az egyénieskedés helyett a csapatmunkát előtérbe helyező szakember kijuttatta a piros-fehéreket a 2004-es kontinensbajnokságra, majd a világbajnokságra is.
Az optimista hangulatot tompítja, hogy Philippe Senderos a dél-koreaiak elleni meccsen szerzett vállsérülése miatt már nem léphet pályára a vb-n.