Várunk, Európa!

BORBOLA BENCE, PAJOR-GYULAI LÁSZLÓBORBOLA BENCE, PAJOR-GYULAI LÁSZLÓ
Vágólapra másolva!
2007.04.06. 23:32
Címkék
Lapunk hasábjain már többször is elemeztük, milyen hatással lehet az országra és a magyar labdarúgásra, ha április 18-án a horvát–magyar pályázatot hirdeti ki győztesnek az UEFA végrehajtó bizottsága, és hazánk 2012-ben Európa-bajnokságot rendezhetne. Most a futball, a sportággal kapcsolatban álló, illetve a pályázatban érdekelt szereplőket kérdeztük meg, ők miért örülnének a kedvező döntésnek. Íme, nyolc ok, hogy miért érdemes Eb-t rendezni.

1. Fontos lenne a futball

Garami József, az MTK vezetőedzője: „A rendezés jogának az elnyerése a futball felé fordítaná a figyelmet, alighanem végre Magyarországon is észrevennék, hogy ez a játék szerte Európában mennyire fontos. Mert ugye, azt senki sem vitatja, hogy a labdarúgás a világ legnépszerűbb sportága, és jó lenne, ha nálunk is megbecsülnék a benne dolgozókat. Mint egyszerű állampolgár azért is örülnék ennek a hatalmas lehetőségnek, mert gazdaságilag sokat lendítene az országon. Éveken keresztül ránk figyelne az egész világ.”

2. A szakma is tanulhatna

Détári Lajos 4-szeres világválogatott futballista: „A kontinenstorna rendezésének a joga az utolsó szalmaszál a magyar labdarúgás számára. Ha mi adhatnánk otthont az Európa-bajnokságnak, akkor a gyerekek újra megszeretnék a játékot, ismét futball-lázban égne az ország. Fontos lenne a szakma számára is, hiszen rengeteg hatás érné így a magyar szakembereket, amelyekből sokat tanulhatnánk. Ha viszont nem mi nyerjük el a rendezést, akkor úgy gondolom, jöhet az amatőrfutball, az emberek elfordulnak a labdarúgástól, a szponzorok egy fillért sem áldoznak majd erre a sportágra. Úgyhogy a helyzet nagyon egyszerű: most vagy soha!”

3. Fellendülne a turizmus

Warvasovszky Tihamér, Székesfehérvár polgármestere: „A Videoton 1985-ös UEFA-kupaszereplésére máig büszkék vagyunk, és a város futballhagyományai mellett az Európa-bajnoki rendezéssel megnyíló új lehetőségek miatt is nagyon örülnék a horvát–magyar pályázat sikerének. Az előkészületek és a lebonyolítás munkahelyeket teremtene, és a megvalósított fejlesztések a jövőben is a város lakóit szolgálnák. A kontinensviadal lehetőséget adna arra is, hogy a mérkőzésekre rengeteg külföldi és hazai szurkoló érkezzen Székesfehérvárra, megismernék városunkat, és később turistaként térnének vissza hozzánk.”

4. Változna a hozzáállás

Gera Zoltán, 41-szeres válogatott futballista: „A győzelem azokat is a futball mellé állítaná, akik eddig keveset foglalkoztak ezzel a sportággal. Angliában tapasztalom, hogy a futballistákat mennyire megbecsülik és szeretik az emberek, talán ezen a téren is sokat változna a helyzet Magyarországon. A válogatott addigra ütőképes csapattá érhetne.”

5. Motiváció a fiataloknak

Németh Krisztián, az MTK támadója: „Óriási élmény lenne a számomra, ha öt év múlva az Európa-bajnokságon hazai közönség előtt léphetnék pályára. Úgy tervezem, hogy addigra stabil tagja leszek a válogatottnak, és ez a mérkőzéssorozat újabb motivációt jelentene mindannyiunk számára. Kétezer-tizenkettőben éppen ideális korban leszek, hiszen huszonhárom évesen több tapasztalatom lesz majd, és óriási lehetőség lenne a számomra, hogy az Európa-bajnokságon megmutassam magam az egész világnak. Már korábban is számos példát láttunk rá, hogy ha valaki jó teljesítményt nyújt egy ilyen kontinensviadalon, akkor a klubok csak úgy kapkodnak utána. Ki tudja, talán nekem is kijönne a lépés…”

6. Összefogna az ország

Hajdú B. István televíziós kommentátor: „Mindent fellendítene a kedvező döntés, ami kapcsolatos a futballal. Tudjuk, Európa-bajnokság nélkül is rengeteg utat, szállodát, repülőteret és stadiont kellene építenünk, de nehezen szánjuk rá magunkat, egy ekkora esemény viszont kikényszerítené az országból a fejlődést. Dolgoztam már Európa-bajnokságon, de egészen más lehet érintettként részt venni rajta, mint kívülállóként. Ez bizony a mi tornánk lenne, a mi csapatunk játszana, és már a kis sikerek is növelnék az emberekben az összetartozás érzését. Ráadásul a mai szurkolók zöme már nem is emlékszik Mexikóra, ahol huszonegy éve – eddig utoljára – vehettünk részt ekkora jelentőségű tornán.”

7. Példaképeink lennének

Nyilasi Tibor, 70-szeres válogatott labdarúgó: „Úgy gondolom, az Európa-bajnoki rendezés a lehető legtökéletesebb hab lenne a most készülő tortánkon. Csokorba szedem, mire gondolok.

A magyar labdarúgásban kedvező folyamatok kezdődtek el az utóbbi időszakban, az OLLÉ-programnak köszönhetően nem fogynak a pályák, hanem országszerte újak épülnek, és ez lehetőséget ad a tömegesítésre. Az akadémiák pozitív hatása is beérhetne kétezertizenkettőre, az ott készülő tizenhat-tizennyolc éves gyerekek közül néhányan addigra beérhetnének. Az utánpótlás szempontjából mindenképpen jót tenne nekünk ez az Európa-bajnokság, a gyerekek előtt új és igazi példaképek jelenhetnének meg.”

8. Országimázs

Elbert Gábor, a sportért felelő szakállamtitkár: „A sport a legjobb eszköz arra, hogy egy ország megmutassa magát. Magyarország rendezett már néhány jelentős sporteseményt, valamennyit világszínvonalon, talán elég csak a tavalyi kajak-kenu világbajnokságot kiemelni. A labdarúgó Európa-bajnokság ezen az úton óriási előrelépés lenne. A németek azt mondják, az egyesülés a szívekben tavaly, a világbajnokság idején történt meg. Nekünk, magyaroknak is szükségünk lenne közös pontokra, és a kontinensbajnokság a lehető legmegfelelőbb erre a célra.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik