Váltott, és változtatott. Tavaly a helsinki rövid pályás Európabajnokságon 400 méter vegyesen az olasz Luca Marin legyőzte őt – a verseny után Cseh László úgy nyilatkozott, hogy ez talán nem is olyan nagy baj.
„Helyrerázódtam a kudarctól – mondta akkor. – Évek óta bennem volt a félsz, hogy kikaphatok, most már nem kell ettől tartanom.”
Váltott, és változtatott. Elsősorban mentálisan. Merthogy többet edzeni szinte már képtelenség. Az pedig, hogy pszichésen erősödött, természetesen az eredményekben is megmutatkozott.
Már a novemberi, rövid pályás országos bajnokságon látszott, kirobbanó formában van. Pedig hol volt akkor még a debreceni kontinensviadal! Kiss László szövetségi kapitány több számban is egyértelmű aranyesélyesként emlegette a Kőbánya SC úszóját. Edzője, Turi György ugyan kicsit óvatosabban fogalmazott az Eb-esélyeket illetően, de mondataiban és sejtelmes mosolyában ott volt: Cseh László nagyot úszhat Debrecenben.
„Éreztem, hogy kiváló formában vagyok, hogy bennem van a jó eredmény, de ezúttal sem akartam jóslatokba bocsátkozni. Sokkal inkább a medencében bizonyítani. Nem nyomasztott az esélyesség terhe, már csak azért sem, mert nem szoktam ezzel foglalkozni. Csak és kizárólag az úszásra figyelek” – árulta el Cseh László.
Három papírlap, melyeket külön-külön rejtett egy-egy boríték – nos, néhány napig csak ezek „tudták”, mit vár magától Cseh László Debrecenben 200 és 400 méter vegyesen és 200 méter pillangón.
Az eredményt ismerjük: három aranyérem, két világcsúcs és a félelmetesen megjósolt idők. Kétszáz vegyesen például hajszálpontosan annyit úszott, mint amit előzetesen felírt arra a bizonyos papírra (1:52.99). Mondta is Turi György a döntő után: „Azt hittem, tönkreteszed a nagy durranást, annyira jól úsztál!” Négyszáz vegyesen és kétszáz pillangón ugyan nem egyeztek a megjósolt és a megúszott eredmények – Cseh László tizedekkel jobban teljesített a medencében, mint papíron. A két vegyesen ráadásul ellenfél nélkül. Kétszáz pillangón viszont nem mindennapi vetélytársa akadt a lengyel Pawel Korzeniowski személyében.
„Nagyon jó volt, hogy a lengyel fiúval küzdhettem – mondta. – Végig éreztem, hol tart, azt is, hogy az utolsó huszonöt méteren teljesen mellettem úszik. De magabiztos voltam, visszanézve a döntőt, talán kicsit túlzottan is...”
Rengeteg munka, önbizalom és magabiztosság. Ennyi lenne a siker receptje?
„Edzőmmel, Turi Györggyel nagyon jól tudunk együtt dolgozni – így Cseh László. – Mindent megbeszélünk, értjük egymást, azt mondhatom, tényleg minden készen áll ahhoz, hogy még jobb, még nagyobb eredményeket érjünk el együtt. Szeretnék továbbra is ezen az úton haladni, amelyen most járok, s még jobb formában úszni, mint Debrecenben.”
És bár a három kontinensbajnoki aranyat Cseh László 25 méteres medencében szerezte, formája, az elvégzett munka, a hozzáállása mindenképpen biztató a pekingi olimpia előtt. És mivel a debreceni eredmények (is) azt mutatják, hogy a fordulói kifejezetten jók, nem alaptalanok a várakozások. Hiszen fordulni az ötvenméteres medencében is kell, és nagy előny, ha valaki jól tudja kivitelezni.
„Továbbra sem szeretnék ígérgetni és jósolgatni. Az olimpiát illetően sem. Még azt sem tudom megmondani, hogy milyen számokban indulok – mondta a világcsúcstartó. – Azt azonban már most kijelenthetem, hogy akárcsak minden versenyen, ezúttal is az lesz a legfőbb célom, hogy megúszszam a legjobb időimet. Aztán hogy ez mire lesz elég, majd meglátjuk.”
Nem ígérget, és nem jósol. Ahogyan a vetélytársak eredményeit sem figyeli és azt sem, melyik úszó mit nyilatkozik.
„Edzőm, Turi György, Kiss László szövetségi kapitány és édesapám véleménye számít nekem leginkább – folytatta Cseh László. – Meghallgatom mások véleményét is, főként azokét, akik versenyszerűen úsztak korábban, de leginkább mégiscsak a felsorolt három ember szavára hallgatok.”
Úgy tetszik, Cseh László valóban jó úton jár. A debreceni Európa-bajnokságon nyert három arany ezt mutatja. Ki tudja, hogy a nyakába kerültek volna-e ezek az érmek akkor is, ha az év elején a halászteleki fiú nem váltott és nem változtatott volna…