A legnagyobb vetélytárs Dubai lehet, amely már a 2009-es világbajnokság megrendezéséért is pályázott, ám akkor veszített
– Rómával szemben. Dubai 2010-ben rövid pályás úszó-világbajnokságnak ad otthont, ez azt mutatja, hogy a Perzsaöböl partján mindent megtesznek egy igazi, „nagy“ vb-rendezésért. Amúgy a két világbajnokságot nem ugyanabban a medencében rendezik, illetve rendeznék…
Ez pedig előny – Budapesttel szemben mindenképp.
Dubai mellett a másik öt pályázónak is van fedett uszodája, s bár a rendezési jog elnyerésének papíron nem feltétele az ilyen medence, azért jó, ha van...
„Tisztában vagyok azzal, hogy abszurd most, ebben a gazdasági helyzetben kirukkolni a fedett uszoda felépítésével, ám abban bízom, hogy túljutunk ezen a válságos időszakon – mondta Gyárfás Tamás, a Magyar Úszószövetség elnöke. – Nem kérjük, hogy az építkezést kezdjék el, ám ahhoz, hogy öt év múlva vébét rendezhessünk, most kell jelentkezni. Valamennyi vetélytársunknak jobb a létesítményhelyzete, de valamennyinél jobbak az eredményeink. Az az igazság, hogy egyikkel sem cserélnék. Elvben könnyebb korszerű uszodát építeni, mint olimpiát nyerni, lásd vízilabdázóinkat, vagy világcsúcsokat úszni, lásd Cseh Lacit. Csakhogy ahhoz, hogy ezeket az eredményeket tartani lehessen, szükségesek a kellő feltételek. Nem tagadom, számunkra fontosabb a fedett uszoda felépítése, mint a vébérendezés. Az úszás alapsportág, rendre hangoztatjuk, hogy minden gyerek tanuljon meg úszni. Hol? Nyáron mondjuk több helyen… Mondogatjuk, hogy első az egészség, a betegség megelőzése. De nem hiszem, hogy érvelni kell. Pénzre volna szükség. A magántőkében vagy a külföldi befektetőkben bízhatunk, most, amikor állások kerülnek veszélybe. Jó lenne, ha legalább a területet kijelölhetnénk, ha elkezdődhetne a tervezés, ha megalapozottan lehetne befektetőt keresni.“
Elmondása szerint jelenleg két terület jöhet szóba a későbbi fedett uszoda lehetséges helyszíneként.
Az egyik esetben a Dagály fürdő Árpád híd felőli végén lehetne kialakítani a sportcentrumot – a telek a fővárosi önkormányzat százszázalékos tulajdona. Ebben az esetben az új fedett sport- és termálfürdőközpont szervesen illeszkedne a meglévő nyitott fürdőtérhez. Az elképzelések szerint a fürdő területén meglévő ötvenméteres nyitott medence egy nyitható fedett térbe kerülne a hozzá kapcsolt új versenymedencével, a műugrótoronnyal és -medencével.
A másik esetben az uszoda a volt Erdért-pálya területén, a Dagály fürdővel szemben épülhetne fel – a terület a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. tulajdona, és 2012-ig nem is idegeníthető el, csak sportcélokra használható. Itt két ötvenméteres és egy 25 méteres műugrómedencét, valamint a hozzá tartozó műugrótornyot kellene felépíteni.
Mindkét területen a közönség elhelyezését részben fix, részben pedig mobil lelátókkal oldanák meg a világverseny szervezői.
„A mobil lelátók alatt súlyfürdők, jakuzzi és egyéb más, utóhasznosításra szolgáló gyógymedencék lennének – mondta az elnök. – A forrásvizek adva vannak. A súlyos költségekkel járó vízleeresztés úgyszintén. Ott a Duna.“
És remélhetőleg a Duna mellett ott lesz az újabb, immár fedett uszoda – valamikor.
A 2013-as világbajnokság megrendezése kapcsán 2009. március 2-ig kell benyújtani a pályázatot, ennek tartalmaznia kell az uszoda felépítésére vonatkozó kormánygaranciát, valamint a közvetítésre vonatkozó televíziós garanciát.
Jelentős sportdiplomáciai siker lenne, ha mi, kiváló eredményekkel büszkélkedő magyarok nyernénk meg a 2013-as világbajnokság megrendezésének jogát az eredményekben kevésbé, ám létesítményekben annál jobban álló vetélytársakkal szemben.
A nemzetközi szövetség 2009. július 18-án Rómában dönt arról, ki rendezheti meg a 2013-as világbajnokságot.
Addig van bőven tennivaló.