A műfű sem az igazi

TŐSÉR NORBERT, VAJDA GYÖRGYTŐSÉR NORBERT, VAJDA GYÖRGY
Vágólapra másolva!
2009.03.03. 00:33
Címkék
Miközben sorra épülnek a műfüves sportlétesítmények, egyre többen panaszkodnak az ezen a talajon szerzett sérülésekre. Noha senki sem sírja vissza a mocsaras, jeges, salakos pályákat, a jövőt mégis a valódi füves edzőpályák építése jelentené. Ehhez azonban tőkeerős klubok kellenek, ugyanis a létesítmények terén továbbra is Európa után kullogunk, hiszen nem elég építtetni, a karbantartásra is muszáj pénzt áldozni.

Frázissá koptatott, de ettől még igaz: olcsó húsnak híg a leve, s e népi mondás aktualitása sajnos a műfüves pályákkal kapcsolatosan is bebizonyosodott. A különbség csupán annyi, hogy míg egy silány minőségű kínai hősugárzó leghamarabb egy órányi használat után okozhat maradandó ,,élményt”, addig a labdarúgópályán rendszeresen futballozóknál csak évek múltán jelentkeznek a fájdalommal párosuló ízületi kopások.

A játékosoknál gyakori porckopásos, porcleválásos sérülések – szakemberek szerint is – a műfüves pályák keménységére vezethetőek vissza. Éppen ezért nem mindegy, hogy a tulajdonos rövid távon a megtérülő befektetést, avagy hosszú távon – egy klub esetében – a labdarúgók egészségét, egyben eredményességét tartja-e fontosabbnak. Mert tény, Magyarországon az elmúlt évek legnagyobb sportvállalkozásának induló MLSZ Országos Labdarúgópálya Létesítési (OLLÉ)program hatására pályaépítési láz kezdődött az egész országban, s mint minden nagyobb beruházásnál, most is megjelentek a gyengébb minőségű, ám olcsóbb ,,OLLÉ-pálya jellegű” terméket kínáló cégek.

Jelentősebb befektetés esetében néhány döntéshelyzetben lévő vezető persze kénytelen az egyesület kasszájának tartalmát is figyelembe venni, ugyanis egy OLLÉ-pálya megépítése csaknem százmillió forintba kerül, illetve a nemzetközi hitelesítés is három-ötmillió forintot emészt fel.

„Már a program beindításakor, vagyis 2007 elején is kizárólag harmadik generációs műfüvespályák építését tartottuk ideális megoldásnak, s ehhez tartjuk is magunkat – kezdteJakab Zoltán, az OLLÉ-program ügyvezetője. – Az úgynevezett FIFA-two star szabvány szerint épült pályáknál a labda pattanási és gördülési mutatóit is szigorú ellenőrzésnek vetik alá, sőt még az sem mindegy, a műfüvet a gyártás után milyen szögben nyírták le. Téves az a feltételezés, hogy a harmadik generációs pályák rendszeres, akár napi huszonnégy órás használata csökkenti az élettartamot. A talajra szórt, s idővel összegyülemlett gumigranulátum elegyengetése, valamint időszakos utántöltése elengedhetetlen, továbbá kötelező ezt a granulátumot évenként egyszer speciális munkagéppel összegyűjteni és átmosatni.”

E feltételek ellenére sem garantálható persze, hogy a jövőben nem operálnak labdarúgókat porckopással, de az előírások betartásával legalább az esély megmaradna a sérülésveszély redukálására. A spórolás következtében a közelmúltban két budapesti klubnál is műfüvet cseréltek, s a silány minőség miatt már per is indult tulajdonos és kivitelező között.

S hogy legyen mit irigyelni: a gazdaságilag cseppet sem fejlettebb Ukrajnában nyolcadik(!) generációs műfüvespályákat építenek, s a klubok több, füves edzőpályával is büszkélkedhetnek.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik