A svájci St. Gallenben Casillas – Ramos, Javi Martínez, Albiol, Arbeloa – Xabi Alonso, Xavi, Busquets – David Silva, Negredo, David Villa összeállításban házigazdaként pályára lépő spanyolokat a kezdés után alaposan meglepte a Bravo – Contrera, Vidal, Jara – Isla, Carmona, Medel, Beausejour, Valdivia – Alexis Sánchez, Vargas kezdővel kifutó chilei válogatott.
Az Eb-rendezésre készülő Ukrajna már az első percben vezetéshez jutott Uruguay ellen, de az első felvonás hajrájában a vendégek egyenlítettek, ám a szünetre a házigazdák visszavették a vezetést. A dél-amerikaiak a fordulást követően másodszorra is egalizáltak, majd a hajrában az olasz Palermo 21 éves légiósának, Abel Hernándeznek a góljával megszerezték a győzelmet. Lengyelország is vezetést szerzett ugyan Mexikó ellen, de Javier Hernández nyolc perccel később egyenlített, az eredmény már nem is változott a lefújásig. |
Tavaly a vb csoportkörében futott össze egymással a latinos stílust képviselő két válogatott, akkor a később vb-címig menetelő spanyolok nyertek 2–1-re, nem mellékesen utoljára kaptak gólt a dél-afrikai tornán. Ellenben ezúttal a kicsit körülményes, ráérős, motiválatlan spanyolok húsz percnyi játékot követően már kétgólos hátrányba kerültek.
Mauricio Isla a 10. percben remekül eltalált lövéssel szerzett vezetést, a 20. percben Eduardo Vargas egy ziccert értékesített higgadtan. A mezőnyfölényben lévő, de erőtlen, ötlettelen, ritmustalan spanyolok csak helyzetekig jutottak, gólig nem.
A szünetben aztán érkezett Andrés Iniesta, aki gyönyörű átlövéssel az 54. percben szépített. A lényegesen koncentráltabbá váló spanyolok egyenlítési lehetőséget hagytak ki a 63. percben: David Silva ajtó-ablak helyzetben a földre fejelt, majd a chileiek felszabadítottak.
A 65. percben beállt Fernando Torres és Cesc Fabregas, amíg előbbi a Chelsea-ben továbbra is keresi önmagát, addig utóbbi az FC Barcelonában szárnyal. Mindez visszaköszönt a találkozón is. Előbb Torres igazolta Chelsea-formáját, amikor első labdaérintésből ziccert rontott: a kaput nem találta el, pedig senki nem zavarta. Ami nem sikerült neki, összejött cseretársának.
A Barca után a válogatottban is lesipuskás centerként helyezkedő Fabregas kapott jó ütemű kiugratást a 70. percben, és higgadtan helyezett a kapuba. A hajrához érve állandósult a spanyol fölény, egyre több volt a chilei szabálytalanság – Pablo Contreras piros lapot érően repült rá hátulról Santi Cazorla bokájára –, a 92. percben büntetőt is fújtak ellenük. Két chilei szaladt egymásnak saját tizenhatosukon belül, Iniesta elcsente a labdát, amivel a nagy lendülettel érkező Fabregas robogott volna az alapvonalig, ha nem buktatják. Jorge Valdiviának második sárga lapos kiállítást és büntetőt érő megmozdulása után a sértett a bal kapufára helyezte a tizenegyes pontra letett labdát, de a visszapattanót már gólra váltotta.
A lefújás előtt végleg elszabadultak az indulatok: akkor a labdát a chilei alapvonalnál húzogató Iniesta is kapott egy csomagot, amiből nagy lökdösődés, néhány torkos és egy kis adok-kapok kerekedett. A játékvezető salamoni ítéletet hozva nem állította ki a két csapat legalább öt-öt játékosát, hanem lefújta a mérkőzést, amelyen a kedélyek így is nehezen csillapodtak le.
Ukrajna–Uruguay 2–3 (Jarmolenko 1., Konopljanka 45., ill. A. González 43., Lugano 61., A. Hernández 87.) |
Lengyelország–Mexikó 1–1 (Brozek 27., ill. J. Hernández 35.) |
Spanyolország–Chile 3–2 (Iniesta 54., Fabregas 71., 92., ill. Isla 10., Vargas 20.) |
KORÁBBAN |
Venezuela–Argentína 0–1 (Otamendi 67.) |