A címvédő Chile már az első félidőben is sokkal többet és veszélyesebben támadott, mint a kissé felforgatott összeállításban, Rafael Márquez nélkül pályára lépő Mexikó, és Edson Puch, valamint Eduardo Vargas góljával megnyugtató előnyt szerzett.
A második játékrész elején Arturo Vidal és Alexis Sánchez sakk-mattra játszott akcióból hozta össze a harmadik gólt, és ezzel mintegy ki is húzta a talajt a mexikóiak lába alól: az El Tri védelme összeomlott, Vargas bő húsz perc alatt berámolt hármat, és még hátravolt a kegyelemdöfés Puchtól. Mexikó 22 mérkőzéses veretlenségi sorozata nagyon csúnya véget ért.
A korábbi mérkőzésen Lionel Messi nagyszerű előkészítéséből Gonzalo Higuaín gyorsan megszerezte a vezetést Argentínának, majd ugyanő növelte az előnyt. A második játékrészben Messi is betalált – ez volt az 54. gólja az argentin válogatottban –, majd következett Erik Lamela.
Venezuela erejéből csak egy gólra futotta José Rondón révén, pedig lett volna esély legalább még egyre, csakhogy a 44. percben Luis Manuel Seijas az argentin kapus, Sergio Romero kezébe „panenkázott” egy tizenegyest.
A Santa Clara-i mérkőzésen Vargast választották a meccs emberének – David Arellano 1926-os bravúrja óta ő az első chilei, aki négy gólt szerzett egy Copa-meccsen –, a foxborough-in pedig a gólja mellett két gólpasszt kiosztó Messit. A góllövőlista első két helyén is ők osztoznak: Vargas 6, Messi 4 gólt szerzett eddig a tornán – és még két meccsük van arra, hogy gyarapítsák a gyűjteményt.
A döntőbe jutásért Chile Kolumbiával, Argentína a házigazda Egyesült Államokkal vív meg.
COPA AMÉRICA, EGYESÜLT ÁLLAMOK
NEGYEDDÖNTŐ
Argentína–Venezuela 4–1 (2–0)
Gólszerző: Higuaín (8., 28.), Messi (60.), Lamela (71.), ill. Rondón (70.)
Chile–Mexikó 7–0 (2–0)
Gólszerző: Puch (16., 87.), Vargas (44., 52., 57., 74.), A. Sánchez (49.)
Korábban játszották
Egyesült Államok–Ecuador 2–1
Kolumbia–Peru 0–0 – 11-esekkel 4–2