LONDONBAN RENDEZTÉK MEG hétfő este a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) éves díjátadóját, az úgynevezett The Best-gálát, amelyen elismerték 2023 legjobbjait, kilenc kategóriában. Az est háziasszonya Reshmin Chowdhury brit televíziós sportújságíró és Thierry Henry világ- és Európa-bajnok korábbi francia labdarúgó volt az Apollo Színházban, ahol megemlékeztek a közelmúltban elhunyt három korábbi világklasszisról, Bobby Charltonról, Mario Zagallóról és Franz Beckenbauerről is.
A legfontosabb kategóriákban szavazás döntött a győztesről, voksoltak a nemzeti férfi- és női válogatottak szövetségi kapitányai és csapatkapitányai (408-an, illetve 409-en), továbbá az újságírók (Magyarországról Szöllősi György, a Nemzeti Sport főszerkesztője szavazott, szokása szerint kikérve az olvasók véleményét is, a női jelöltekre pedig az azóta elhunyt Dénes András, az MLSZ női szakágának korábbi vezetője) valamint a FIFA honlapján regisztrált szurkolók is. Ez a négy szavazattípus egyaránt 25–25 százalékos arányban számított bele az összesítésbe. Az Év férfi labdarúgója mellett megválasztották a legjobb női játékost, a legjobb kapust a férfiaknál és a nőknél, a legjobb edzőket, továbbá átadták a legjobb szurkolóknak járó díjat, a fair play-díjat és az év góljáért járó Puskás-díjat is. Ezúttal minden díjat hölgyek adtak át.
Az év férfi labdarúgója: Lionel Messi (argentin, PSG/Inter Miami). A további jelöltek: Erling Haaland (norvég, Manchester City), Kylian Mbappé (francia, PSG) |
A legnagyobb figyelem természetesen az Év labdarúgója-díjra irányult, amelynek három jelöltje ezúttal Kylian Mbappé, a PSG francia csatára, Lionel Messi, az Inter Miami argentin zsenije és Erling Haaland, a Manchester City norvég támadója volt. Ebben a kategóriában a 2022. december 19. és 2023. augusztus 20. (a nőknél pedig a 2022. augusztus 1. és 2023. augusztus 20., vagyis a női vb vége) közötti időszakot vették most figyelembe, tehát a katari világbajnokság már nem számított a férfiaknál.
Ezért is meglepetés, hogy Lionel Messi nyerte meg a díjat, aki nem sok fát tett a tűzre a számításba vett időszakban, míg Erling Haaland BL-t nyert és BL-gólkirály lett. Mivel Messi nem volt ott a gálán, kínos közjáték után végül Thierry Henry vette át helyette a trófeát.
A legjobb edzőnek járó díjat a Manchester Cityvel Bajnokok Ligáját nyerő Pep Guardiola vehette, de City-fölény volt az Év csapatában is, amely így állt össze: Thibaut Courtois (belga, Real Madrid) – Kyle Walker (angol, Man. City), John Stones (angol, Man. City), Rúben Dias (portugál, Man. City) – Bernardo Silva (portugál, Man. City), Kevin De Bruyne (belga, Man. City), Jude Bellingham (angol, Borussia Dortmund/Real Madrid) – Lionel Messi (argentin, PSG/Inter Miami), Erling Haaland (norvég, Man. City), Kylian Mbappé (francia, PSG), Vinícius Junior (brazil, Real Madrid).
Érdekes módon nem az Év csapatának kapusa, Thibaut Courtois lett az Év kapusa, hanem a Manchester Cityvel BL-t nyerő brazil Éderson – az ellentmondás oka, hogy az év csapatára nem a szövetségi kapitányok, csapatkapitányok, újságírók és szurkolók szavaztak, hanem a FIFPro, vagyis a profi labdarúgók világszervezete választotta meg. Különös volt az is, hogy a fair play-díjat a brazil válogatott nyerte, de annak egyetlen jelenlegi tagja sem volt jelen, így korábbi klasszisok (Cafu, Roberto Carlos, Ronaldo, Julio César, Edmílson) vették át az elismerést.
Magyar szempontból természetesen az Év góljáért járó Puskás-díj kapta a legnagyobb figyelmet, amelyet most adtak át tizenötödször. Mint emlékezetes: Joseph Blatter, a FIFA akkori elnöke 2009. október 20-án Felcsúton Orbán Viktor társaságában jelentette be a Puskás-díj létrejöttét. Az ötletgazda egy sportszerető mérnök, Csorba István volt, aki 2006-ban osztotta meg elképzeléseit a Nemzeti Sport futballrovatának akkori munkatársával, Szöllősi Györggyel. Az elképzelésből 2009 decemberében lett valóság, amikor a zürichi FIFA-gálán özvegy Puskás Ferencné nyújtotta át a trófeát az első győztesnek, a portugál Cristiano Ronaldónak. Azóta már magyar játékos, Zsóri Dániel is elnyerte a díjat, amelyre a FIFA honlapján lehetett szavazni, a legtöbb három szavazatot kapó jelölt közül pedig egy szakmai testület választotta ki a végső győztest, aki idén a brazil Guilherme Madruga lett, aki a brazil másodosztályban a Botafogo játékosaként ollózott gólt húsz méterről a Novorizontino ellen tavaly július 23-án.
„Nagyszerű nap ez az életemben– fogalmazott a friss Puskás-díjas. – Köszönöm elsősorban Istennek, hogy elérhettem ezt. Mindig is a Botafogóban akartam játszani, és Isten megadta nekem. Köszönöm egész Brazíliának, és mindenkinek, akik tizenhárom éves korom óta támogattak ezen az úton. A szüleim mindig sírtak, amikor messzire kellett járnom edzésre – de megérte az áldozat.”
A 15. Puskás-díjat Puskás Ferenc dédunokája, Ane de Juan Damborena (és Kelly Smith korábbi angol labdarúgó) adta át. A szokásoknak megfelelően Puskás Ferenc örökösei meghívást kaptak a FIFA díjkiosztó gálájára, ott volt Londonban Ane de Juan Damborena édesanyja, Puskás unokája, Réka Damborena Puskás is. Magyarországról jelen volt még a gálán Csányi Sándor MLSZ-elnök és FIFA-alelnök, a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia képviseletében pedig Mészáros Lőrinc elnök, Jakab János kuratóriumi elnök és lapunk főszerkesztője, Szöllősi György, a Puskás-ügyek nagykövete.
A gála végén bejelentették, hogy a jövőre már lesz külön díj az Év góljáért a nőknél is, amelyet minden idők talán legjobb női labdarúgójáról, a brazil Martáról neveznek el.