KONFÖDERÁCIÓS KUPA, OROSZORSZÁG
A-csoport
PORTUGÁLIA–MEXIKÓ 2–2 (1–1)
Kazany, Kazany Aréna, 34 372 néző. Vezette: Pitana (argentin)
Portugália: Rui Patrício – Cédric, Fonte, Pepe, R. Guerreiro – Moutinho (Adrien Silva, 58.), W. Carvalho, A. Gomes, Quaresma (André Silva, 82.) – C. Ronaldo, Nani (G. Martins, 58.). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Mexikó: Ochoa – Salcedo (Araujo, 67.), H. Moreno, D. Reyes, Layún – J. dos Santos, H. Herrera – A. Guardado – C. Vela (G. dos Santos, 57.), J. Hernández, R. Jiménez (O. Peralta, 79.). Szövetségi kapitány: Juan Carlos Osorio
Gólszerző: Quaresma (34.), Cédric (86.), ill. J. Hernández (42.), H. Moreno (91.)
OROSZORSZÁG–ÚJ-ZÉLAND 2–0(Boxall 31. – öngól, Szmolov 69.)
A bizakodásra okot adó kezdés után a világtörténelem egyik legunalmasabb tíz percét produkálta a portugál és a mexikói válogatott, szinte vártuk már, hogy miként Moldova György börtönválogatottjai, a felek a kezdőkörben hagyják a labdát, majd biztonságos távolságból látcsővel nézik, nehogy valaki hozzáérjen véletlenül; közben a játékvezető békésen ultizgat a partjelzőkkel, és a mérkőzés nagy eseménye az lesz, amikor a sípos ember kezében három kis pirossal megkontrázza ellenfele negyvenszáz ultimóját.
Szerencsére később csempésztek némi izgalmat a felek a mérkőzésbe: először is a videobírók, akik érvénytelenítették Nani gólját, jogosan, majd a portugálok megszerezték a vezetést egy tetszetős, szemtelen Ricardo Quaresma-góllal, ám a mexikóiak egyenlítettek még a szünet előtt egy Javier Hernández-fejessel.
A második félidőről egy idézet jutott eszünkbe a fenti műből…
„Labdát? Minek?… Nem tűröm, hogy ilyen felesleges dolgokkal összezavarják nekem a felkészülés rendjét. A mérkőzések sorsát ma már nem egy-egy technikai trükk dönti el, hanem az állóképesség és az erő. Képesek-e a játékosok arra, hogy egy ellenük megítélt szabadrúgásnál két-három társukat is a nyakukba vegyék, hogy minél tömörebb és magasabb legyen a sorfal. Képesek-e a játékosok annyit futni, hogy az ellenfél elszédüljön tőlük. Erre az alapra kell építeni, éppen ezért a labdáról ne beszéljen nekem, gyűlölöm a labdát.”
Már azt hittük, hogy jó tízpercnyi futball eredménye lesz az 1–1-es végeredmény, amikor a jobbhátvéd Cédric Soaressel valósággal gólt rúgattak a mexikóiak, a ráadásban azonban egyenlített Héctor Moreno egy remekbe szabott fejessel.
Nem is érdemelt győzelmet egyik csapat sem, így – a házigazda oroszok nagy örömére – döntetlenre végződött ez a mérkőzés.
PERCRŐL PERCRE
93. PERC NINCS MÁR TÖBB FORDULAT, VÉGET ÉRT A MÉRKŐZÉS!
92. perc André Gomes reklamál valamit, kap is egy sárgát.
91. perc EZ BENT VAN! MORENO Fonte mellől a bal alsóba fejel az ötösről egy bal oldali J. dos Santos-szögletet. 2–2!
89. perc Hernández válaszolhatna, ha le tudná venni az ötös előtt G. dos Santos beadását, majd Silva passzát jobbal tízről a bal sarok mellé teszi Martins. Jöhetett volna hamarabb is a gól.
86. perc ITT A DÖNTŐ GÓL? CÉDRIC SOARES jobbal nyolcról félmagasan a jobb sarokba lő. 2–1! Martins jobb oldali beadását elé tette az ötös rövid sarka elől Herrera, és éppen róla ment be végül a labda.
85. perc EZ IGEN! Silva tízről majdnem a jobb alsóba fejel, de hatalmas vetődéssel odaér Ochoa!
Három mexikói portugál csapat játékosa: Jiménez, Layún és Herrera. Első a Benficáé, a többi a Portóé.
82. perc Le is jön, André Silva váltja.
81. perc Új perc, minden a régi, ballal Qua a kapu fölé emel, nyolcról, kissé balról.
80. perc Mi Quaresmára szavaztunk, erre fel jobbal 21-ről lő is, de éppen Ochoa elé. G. dos Santos meg ballal talál 17-ről, kissé jobbról a bal alsó mellé. Eddig ez a félidő játékperce!
79. perc Jiménez nem lesz az, az őt váltó Oribe Peralta még lehet. Nincs több Mex-csere a mezcsere előtt.
Szavazzunk addig a meccs emberére!
76. perc Quaresma a 16-os elől egy védőbe lövi a labdát.
73. perc Végre valami. Andrés Guardado kap sárgát CR megrúgásáért.
68. perc Adrien Silva kap sárgát G. dos Santos akasztásáért. Layún meg jobbal 34-ről a léc fölé emeli a szabadrúgást.
67. perc Néstor Araujo is a pályán, a hibafaktor Salcedo jött le. A bekk a Santos Laguna profija, van már hazai a Mexben.
64. perc Közben támadgatnak a felek, de sok a rossz passz, amikor mintha már kialakulna valami, kiderül: mégsem. Layún is szereli CR-t az ötösön, a portugál legyintésében ott az egész félidő. Layún ennek örömére kifejeli az ötös elől Quaresma bal oldali beívelését.
Ha már mester: mi tagadás, nekünk hiányzik a gumiarcú Herrera. HOGY KI Ő? A VÁLASZ ITT!
Már rémeket hallunk ettől a meccstől, mintha az MTK-t éltetné a közönség, előbb hangosan, aztán a háttérből. Ha felbukkan Feczkó mester az oldalvonal mellett, természetesen azonnal félbeszakítjuk a közvetítést.
58. perc Nanit pedig Gelson Martins, Adrien Silva pedig Moutinhóval pacsizhat az oldalvonal mellett.
57. perc Vela le, Giovanni dos Santos váltja.
Hogy mi az értelme ennek a kupának? ITT A VÁLASZ EGY REMEK SZABADOS-BLOGBAN, avagy a Konfigurációs Kupa.
55. perc Vela cselezget a jobbon, de elfogy a pálya. Kirúgás.
52. perc Carvalho nem figyel most, Jiménez jobbal a bal sarok mellé lő 14-ről, de korner, Guerreiro odaért. A beadás Pepéé.
Visszatért a mérkőzés eleji hangulat, sajnos.
49. perc Guardado balos szabadrúgása ennek örömére elmegy Jiménez és a bal, azaz a túlsó sarok mellett.
Jelentjük, 34.372 a hivatalos nézőszám. A stadionban 45 ezernél is többen férnek el.
46. PERC CSERE NINCS, FOLYTATJUK!
A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA BÖNGÉSZHETI!
A másik legenda, Rafael Márquez sérült, anno 1999-ben magasba emelhette a torna trófeáját. Ő az egyetlen túlélő onnan. Ezen a tornán nincs is más korábbi Konföderációs Kupa-győztes.
Hernández 92. válogatott meccsén 48. alkalommal eredményes, ő a mexikói gólrekorder.
45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!
45. perc Egy perc a ráadás.
Pepe és Hernández is volt realos immáron.
42. PERC EZ MEG MÉG JOBB: Vela újabb jó, ismét jobbról érkező beadását az ötös elől a bal alsóba fejeli JAVIER HERNÁNDEZ! 1–1! Előtte Jiménez balról érkező ívelésekor Guerreiro lyukat rúgott, a gólszerzőről meg Pepe maradt le.
40. perc Ez jobb, CR sarkazását Quaresma a kötelező csel után ballal 15-ről nem sokkal teszi a bal alsó mellé!
38. perc Ellencsapás, de Vela jobbos beadását Hernández 12-ről a kapus öléhez fejeli.
Ez nem Salcedo meccse, öngólhelyzet után valóságos előkészítés az ellenfélnek. Pedig a mexikói a Fiorentinában is játszott.
34. PERC ITT A GÓL! CR kap jó labdát a balon Salcedo jóvoltából, már majdnem elcselezi magát, amikor az ötös bal sarka elől középre ad, RICARDO QUARESMA elfekteti a kapust, majd jobbal három lépésről a kapu közepébe lő. Laposan: 1–0!
32. perc Ez meg valóságos öngólhelyzet, Nani ártatlan ívelését 16-ról Salcedo majdnem a léc alá fejeli, de véd Ochoa.
30. perc Ez helyzetecske, Vela ballal a bal alsó mellé teker egy 16-os előtti szabadrúgást, jó egy méternyivel.
26. perc HELYZET! Quaresma kiugratja a jobbon Cédricet, aki jobbal lő is az ötös jobb sarkától, de a kirepülő Ochoa jobb lábbal védeni tud.
23. perc Quaresma jobb oldali beadását Gomes az ötös jobb sarka elől Layúnba vágja, jő Ochoa, aki elkapja nem sokra rá a szélső jobbos beadását.
20. perc Jő Ronaldo, és a sorfalba lő ballal, Morenóba, de kipattanó Gomesé, az ívelést CR ballal 17-ről a lécre vágja. Az újabb kipattanó is a portugáloké, Nani kissé jobbal 14-ről a túlsó alsóba lő! Pepe még beleért az ötösön... De NEM GÓL, DÖNT A VIDEÓBÍRÓ, LES VOLT! Az íveléskor, jó döntés.
19. perc Guardado meg is rúgja gyorsan Quaresma bal bokáját, szabadrúgás 32-ről, középről.
17. perc Quaresma cselezget a jobbon, középre tör, de ballal 22-ről a bal alsó mellé lő, méterekkel.
15. perc Guardado indítását menti Moutinho, Vela már nem éri el azt a bal sarok előtt. Szöglet, veszélytelen. Visszaadás... les.
Akkor stat, ha már sok légiós szóba került: csak az oroszoknál játszik mindenki odahaza.
A közönség stílszerűen mexikói hullámmal jelzi: unalmas a meccs.
10. perc Herrera lekönyökli Nanit, ápolás. Herrera is portós. A Porto öt játékost küldött a tornára, ezzel rekorder, a Bayer Leverkusen, Szpartak Moszkva, Sporting CP, Wellington Phoenix négyessel egyetemben.
Reyes az FC Porto játékosa, de kölcsönben legutóbb az Espanyolban játszott. Van itt pár csapattársa, például André Silva, D. Pereira és Sá kapus.
6. perc Guardado lőhet szabadrúgást a 16-os jobb sarka elől, ballal a sorfalba lő, Reyes meg tízről jobbal a bal sarok mellé kotorja a labdát, Nani szoros felügyeletében.
2. perc Tapogatózás, Nani labdát veszít, de ment Pepe, majd Cédric lök nagyot Hernándezen, Layún beadása meg a védőké.
1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!
A portugálok tiszta vörösben, a mexikóiak tiszta fehérben.
Gyászszünettel kezdünk a portugáliai tűzvész áldozatai előtt tisztelegve.
A TORNA ADATBANKJÁT IDE KATTINTVA BÖNGÉSZHETI!
Apropó, a csoport élén az oroszok állnak, tegnap elverték könnyedén az új-zélandiakat.
Nincs telt ház, de a képek alapján jó a hangulat, pár sok kellékkel érkező szurkolónak hála.
Egy kis örökmérleg: három találkozó, két portugál sikerrel és egy döntetlennel, három portugál és egy mexikói találattal. Sok gólra tehát ne számítsunk…
A portugálok ettől függetlenül rendkívül erős csapattal utaztak el, önbizalomtól duzzadva. Cristiano Ronaldo és Pepe Bajnokok Ligáját és spanyol bajnokságot nyert a Real Madriddal, Ricardo Quaresma a Besiktassal lett bajnok, Joao Moutinho és Bernardo Silva a Monacóval, míg Pizzi, Eliseu és Nélson Semedo a Benficával – hogy a kupagyőzelmeket ne is említsük.
Joao Mário jobb lába megsérült, így lemarad a Konföderációs Kupáról, amelyen az Eb-győztes együttes Mexikóval, a házigazda Oroszországgal és Új-Zélanddal került egy csoportba. Bár az Internazionale középpályása sajnálatát fejezte ki, hogy nem lehet együtt társaival, aligha bánkódik, hogy a hosszú klubidény után nem kell még legalább négy, legfeljebb hat mérkőzésen pályára lépnie a válogatottban.
Portugália eddig hétszer jutott ki az Európa-bajnokságra, és a 2008-as 7., valamint az 1996-os ötödik hely mellett mindig legalább az elődöntőig jutott, három harmadik helyen kívül 2004-ben otthon ezüstérmes lett, Franciaországban pedig tavaly felért a csúcsra. A világbajnokságokon nem volt túl gyakori vendég az együttes, eddig hatszor szerepelt – 1966-ban Angliában bronzérmet szerzett, míg 2006-ban negyedik lett. Emellett négyszer volt még vb-n, a négy nem európai tornán azonban háromszor a csoportkör, egyszer a nyolcaddöntő jelentette a végállomást, a legjobb szereplés a 11. hellyel végződő dél-afrikai volt. Most Európában rendezik ugyebár a Konföderációs Kupát…
Nem mondhatni, hogy ne lehetne mintát felfedezni a CONCACAF-térség győztesének eddigi Konföderációs Kupa-szereplései kapcsán. Első nekifutásra bronzérmes lett a gárda 1995-ben, majd az 1997-es csoportkörben „ragadást” követte az említett 1999-es aranyérem. Két évvel később a dél-koreai–japán rendezésű viadalon pontot sem szerzett az együttes, Németországban 2005-ben viszont újra elődöntős volt, és végül negyedikként zárt – a házigazda hosszabbításban harcolta ki a bronzérmet. Brazíliában, 2013-ban ismét a csoportkör volt a végállomás, így ha folytatódik a széria, ezúttal újra legalább az elődöntőig kell jutnia Mexikónak.
Mexikó hat részvételével a mezőny legtapasztaltabb tagja, mi több, az egyetlen, amelynek sikerült elhódítania a trófeát – 1999-ben a döntőben a Ronaldinho vezette brazilok ellen 4–3-ra diadalmaskodott az akkori házigazda. Ezzel szemben a friss Európa-bajnok, akár a házigazda, új fiúnak számít, és további hasonlóság, hogy egy sima meccsen hármat hintett a magyar válogatottnak…
Közben már arról ír a Marca, hogy CR elhagyja a Realt...
Cristiano Ronaldo és a portugál válogatott vasárnap Kazanyban lép pályára a Konföderációs Kupán. Az Európa-bajnok gárda csapatkapitánya most a hivatalos Instagram-oldalán osztotta meg egyik bölcsességét a követőivel: „Néha az a legjobb válasz, ha csendben maradsz” – írta, utalva minden bizonnyal az adócsalási ügyére.
Elkezdődött a 2017-es Konföderációs Kupa (Fotó: AFP)
A jövő évi vb tizenegy városának tizenkét stadionjából négy mutatkozik be a Konföderációs Kupán, Szocsi, Kazany, Szentpétervár és Moszkva látja vendégül a csapatokat és a szurkolókat.
A házigazda és a világbajnok Németországon kívül az Európa-bajnoki címvédő Portugália, a Copa América-győztes Chile, a CONCACAF-térségben bajnok Mexikó, az óceániai első Új-Zéland, az Ázsia-bajnok Ausztrália és az Afrika-kupa-aranyérmes Kamerun szerepel a június 17. és július 2. között rendezendő viadalon.
A videobíró most „debütál” jelentős felnőttválogatott-tornán. Először a márciusi Franciaország–Spanyolország felkészülési mérkőzésen alkalmazták sikerrel, később kísérleti jelleggel a nemrégiben véget érő U20-as világbajnokságon is a játékvezetők segítségére bocsátották. A technikát illetően fontos, hogy jövő nyáron tökéletesen működjön, a tesztelésre megfelelő alkalom a Konföderációs Kupa.
Több szempontból is a jövő évi világbajnokság főpróbája lesz a Konföderációs Kupa. Mindkét esemény házigazdája Oroszország, amelynek létfontosságú a sikeres rendezés.
A billentyűknél: B. J.
ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A PORTUGÁLIA–MEXIKÓ KONFÖDERÁCIÓS KUPA-MÉRKŐZÉS ONLIVE KÖZVETÍTÉSÉBEN!
KORÁBBAN:
OROSZORSZÁG–ÚJ-ZÉLAND 2–0 (Boxall 31. – öngól, Szmolov 69.)
KÉSŐBB:
B-csoport
20.00: Kamerun–Chile