NŐI EURÓPA-BAJNOKSÁG, ANGLIA
DÖNTŐ
ANGLIA–NÉMETORSZÁG 2–1 (0–0, 1–1, 1–1) – hosszabbítás után
London, Wembley Stadion, 87 192 néző. Vezette: Katerina Monzul (ukrán)
ANGLIA: Earps – Bronze, Bright, Williamson, Daly (Greenwood, 88.) – Stanway (Scott, 88.), Walsh – Mead (Kelly, 64.), Kirby (Toone, 56.), Hemp (Parris, 120.) – E. White (Russo, 56.). Szövetségi kapitány: Sarina Wiegman
NÉMETORSZÁG: Frohms – Gwinn, Hendrich, Hegering (Doorsoun, 103.), Rauch (Lattwein, 113.) – Magull (Dallmann, 91.), Oberdorf, Däbritz (Lohmann, 73.) – Huth, Schüller (Anyomi, 67.), Brand (Wassmuth, a szünetben). Szövetségi kapitány: Martina Voss-Tecklenburg
Gólszerző: Toone (62.), Kelly (111.), ill. Magull (79.)
ÖSSZEFOGLALÓ
Rosszul indult az este a kilencedik Európa-bajnoki döntőjében szereplő német válogatottnak, pedig még el sem kezdődött a mérkőzés: csapatkapitánya, a fináléig vezető úton öt meccsen hat gólt szerző Alexandra Popp a bemelegítésnél izomsérülést szenvedett, ami volt annyira súlyos, hogy még a kispadra sem tudott leülni.
A döntőre a Wembley Stadionba 87192 néző látogatott ki. Ilyen sokan soha korábban nem tekintettek meg a helyszínen Eb-meccset, még a férfiak között sem! Az első félidőben mindkét csapat előtt adódtak ígéretes gólszerzési lehetőségek, az angolok játszottak kisebb fölényben, de gól nem született.
A fordulás után már jóval több futballt láthattunk, és a gólok is megérkeztek! Noha a németek kezdték jobban a játékrészt, a 62. percben a csereként beálló Ella Toone elegáns találatával Anglia szerezte meg a vezetést (1–0).
Négy perccel később a németek egyik legjobbja, Lina Magull a lécet találta el. Anglia kicsit kényelmessé vált a gól után, a „vendégek” pedig egyre veszélyesebbé váltak a cserék után. A 79. percben össze is jött a zöld mezesek egyenlítő találata Tabea Wassmuth centerezését követően Magull emelt a léc alá (1–1).
A rendes játékidőből hátralévő időben említésre méltó esemény már nem történt, és a ráadás első felében sem. Az utolsó tizenöt percben Toone révén először az angolok próbálkoztak, majd amikor már egyre közelebb kerültünk a tizenegyespárbajhoz, akkor egy másik csereember, Chloe Kelly eldöntötte a meccset: a Manchester City játékosa szöglet utáni kavarodásnál második szándékból, három méterről kotorta a labdát a németek kapujába (2–1).
Ez volt az angolok 22. gólja az idei Eb-n, ezzel Németország 2009-es csúcsát átadva a múltnak rekordot döntöttek!
Az utolsó percekben az angolok tökéletesen húzták az időt (már ha ezt illik dicsérni…), a németek szinte nem is tudták kihozni a labdát a saját térfelükről, már csak azért sem, mert nem is nagyon volt náluk.
Két perc volt a hosszabbítás hosszabbítása, de Németország ekkor sem tudott közel kerülni a hazai kapuhoz, Anglia története során először megnyerte az Európa-bajnokságot – a holland Sarina Wiegman vezetésével, aki öt évvel ezelőtt hazája nemzeti együttesével lett aranyérmes.
A lefújás után egyből felcsendült a Wembleyben az angol válogatott szurkolói dala, a „Football's Coming Home”, ami sosem volt még olyan aktuális, mint ezen az estén: a futball hazatért!
Az Európa-bajnokság gólkirálya hat-hat találattal a német Alexandra Popp és az angol Beth Mead lett, utóbbit a torna legjobbjának is megválasztották. A legjobb fiatal játékosnak járó elismerést a 20 éves német Lena Oberdorf kapta meg. |
PERCRŐL PERCRE
HOSSZABBÍTÁS
2. FÉLIDŐ
120+2. perc: VÉGE A MÉRKŐZÉSNEK, ANGLIA AZ EURÓPA-BAJNOK!
Fogy az idő, és a németek nem tudják áthozni a labdát az angolok térfelére… Másfél perc van hátra.
116. perc: Toone passzolt Russo elé, aki 16 méterről lőtt, Frohms fölé paskolta a labdát.
Chloe Kelly hergeli az angol szurkolókat, nagyobb támogatást vár a lelátóról.
107. perc: Toone vállalkozott lövésre körülbelül 20 méterről, Frohms érdekes (de hatékony) módját választotta a védésnek, jobb belsővel rúgta ki a labdát.
1. FÉLIDŐ
105+1. perc: Scott és Lohmann ordított egymásra, tettlegességtől szerencsére nem kellett tartani.
105. perc: Egy perc a ráadás a hosszabbítás első félidejének végén.
Óvatosan kezdték a felek a hosszabbítást, csillapodtak a kedélyek a rövid szünetben.
Legutóbb a 2001-es Európa-bajnoki döntő torkollott hosszabbításba a nőknél, akkor a németek aranygóllal nyertek 1–0-ra Svédország ellen.
2. FÉLIDŐ
90+4. perc: Volt még egy német szabadrúgás is, de Magull felívelt labdáját semlegesítették az angolok.
90+3. perc: Nem volt veszélyes a szabadrúgás, simán felszabadítottak a némewek.
90+2. perc: Szabadrúgás az angoloknak 26 méterről, kissé jobbról, Russo harcolta ki.
90+1. perc: Bronze beadása után Frohms kibokszolta a labdát, de a veszély még nem múlt el…
90. perc: Hendrich utolsó emberként majdnem luftot rúgott, szerencséjére kapusa, Frohms éber volt, és jó messzire el tudta rúgni a labdát.
Hendrichet kell ápolni, Russo odakönyökölt neki.
83. perc: Gwinn lapos, jobb oldali beadása után Wassmuthról Earpshöz gurult a labda.
78. perc: Magull lőtt kapu felé egy lepattanó labdát ballal, 12 méterről, Williamson felszabadított.
Ella Toone a női Eb-döntők történetének hatodik játékosa, aki csereként beállva gólt szerzett. Az első öt futballista győztes csapat tagja volt…
75. perc: Gwinn lőtte középre a labdát a jobb szélről, de már a büntetőterületen belülről, Lohmann nem sokkal maradt le róla.
68. perc: Kelly lőtt 12-ről, kissé balról, Frohms letérdelve védett.
Mead és Hegering kőkemény összecsapása után mindkét játékos a földön. Az angol szélsőt ápolni is kell.
Alessia Russo, a Manchester United támadója eddig négy gólt szerzett ezen az Eb-n csereként beállva.
Cseréhez készülődnek az angolok, eközben Daly és Schüller összeakaszkodtak.
Giulia Gwinn és Ellen White
A második félidő első öt perce egyértelműen a németeké volt.
1. FÉLIDŐ
45. perc: Egy perc hosszabbítás az első félidő végén.
Rachel Brown-Finnis, korábbi 82-szeres angol válogatott labdarúgó az UEFA élő tudósításában úgy vélekedett, hogy Sarina Wiegman szövetségi kapitány elégedett lehet együttese eddigi teljesítményével.
Nem kímélik egymást a játékosok, most épp Stanway vágta fel Brandot.
41. perc: Hemp szabadrúgása után White fejelési kísérleténél és Bronze próbálkozásánál is Hegering avatkozott közbe.
Öt-öt szabálytalanság eddig mindkét oldalon.
34. perc: A németek most meg tudták tartani a labdát az angolok térfelén, a támadás végén Gwinn jobb oldali beadása után Earps lehúzta a labdát.
Túl vagyunk az első fél órán, nincs még gól.
Tizenegyest vizsgált a VAR az előző kavarodás után kezezés gyanúja miatt, de mehet tovább a játék.
Pillanatképek az első 20 percből
Lucy Bronze (fehérben) a mérkőzés eddigi főszereplője
20. perc: Mead újabb sarokrúgást végezhetett el a bal oldalról, megint Bronze fejelt, de ezúttal veszélytelenül.
19. perc: Mead szöglete Bronze-ot találta meg a túloldalon, a jobbhátvéd kilenc méterről fejelt, Frohms magabiztosan védett.
18. perc: Hemp ívelt középre, Hendrich szögletre fejelte a labdát.
18. perc: Rauch összeakasztott Mead lábát a tizenhatos csücskénél a jobb oldalon, az angolok veszélyes helyről végezhetnek el szabadrúgást.
15. perc: Oberdorf kőkeményen beleszállt Stanwaybe, de megúszta sárga lap nélkül.
12. perc: Megint Däbritz veszélyeztetett, ballábas távoli lövése elszállt a kapu mellett, fölött.
6. perc: Bronze adott be a jobb oldalról, lecsúszott a lábáról a labda, amelyet Frohms a gólvonal közelében húzott le.
A bevezetőben feltett egyik kérdésünkre részben már választ kaptunk: Alexandra Popp egyedüliként biztosan nem lesz gólkirálynő. A Wolfsburg csatára az előző két Eb-ről teljes egészében lemaradt sérülés miatt, most „csak” a döntőről…
4
Az angolok tiszta fehér, a németek tetőtől talpig zöld szerelésben.
Popp helyett a Bayern München csatára, Lea Schüller került be a németek kezdőjébe.
Túl vagyunk a himnuszokon, kezdődhet a találkozó!
Még el sem kezdődött a meccs, máris hatalmas csapás érte a németeket: csapatkapitányuk, az idei Eb-n öt meccsen hat gólt szerző Alexandra Popp a bemelegítésnél izomsérülést szenvedett, ezért nem játszhat, még a kispadra sem ül le.
ELŐZMÉNYEK
• Életképek a Wembleyn kívülről
• Ezért az éremért és trófeáért zajlik majd a csata, ezzel a labdával, ezen a helyszínen
• Nemcsak az Európa-bajnoki-, hanem a gólkirályi cím sorsa is ma dől el: az angoloknál Beth Mead, a németeknél a csapatkapitány Alexandra Popp jár hat gólnál a döntő előtt.
• Sarina Wiegman nevét többször említettük már, ennek megvan az oka: az 52 esztendős szakember 2017-ben Hollandiával megnyerte az Eb-t, s ő az első tréner a női mezőnyben, aki két különböző válogatottat is Eb-döntőbe vezetett.
• Az angolok az alapcsapatukkal állnak fel. Ebben nincs is semmi meglepetés egy Európa-bajnoki döntőben, az viszont már sokkal érdekesebb, hogy Sarina Wiegman mind a hat találkozón ugyanazt a tizenegyet küldte pályára az idei Eb-n. Ilyen korábban nemcsak a nőknél, de még a férfiak mezőnyében sem fordult elő.
• Érdekességek a döntő előtt: a németek angol földön mind a 14 eddigi tétmeccsüket megnyerték, Angliával szemben 10–2 a gólkülönbségük idegenben. A felek eddig összesen 27-szer játszottak egymással, az angolok csak kétszer győztek, de az egyik ilyen alkalom idén februárban volt, amikor egy felkészülési torna keretein belül Anglia 3–1-re nyert.
• A felek útja a döntőig: Németország a csoportkörben mindhárom mérkőzés kapott gól nélkül nyerte meg – Dániát 4–0-ra, Spanyolországot 2–0-ra, Finnországot 3–0-ra győzte le –, majd a negyeddöntőben Ausztriát 2–0-ra, az elődöntőben Franciaországot 2–1-re múlta felül. Anglia is hibátlan teljesítménnyel végzett a csoportja élén, még a németeknél is jobb, 14–0-s gólkülönbséggel (Ausztria 1–0, Norvégia 8–0, Észak-Írország 5–0). Sarina Wiegman együttese a legjobb nyolc között Spanyolország ellen 2–1-re nyert, az elődöntőben pedig 4–0-ra kiütötte az olimpiai ezüstérmes Svédországot.
• A legfontosabb kérdés, amire választ várunk: Anglia először vagy Németország kilencedszer? A németek az eddigi nyolc Eb-döntőjük (1989, 1991, 1995, 1997, 2001, 2005, 2009, 2013) mindegyikét megnyerték, az angolok 1984 és 2009 után harmadszor játszhatnak finálét.
Köszöntjük kedves Olvasóinkat az Anglia–Németország női Európa-bajnoki döntő élő közvetítésében!