Immár 1996 óta tíz versenyszámban osztanak aranyérmeket ebben a sportágban. Három fegyvernemben (tőr, párbajtőr, kard) férfi és női vívói vetélkednek majd Londonban egyéniben, a női kard athéni színre lépése óta azonban csak négy szakág csapatversenyében osztanak érmeket, amelyeket vetésforgó szerűen változtatnak. Most a férfi párbajtőr és a női kard marad ki.
Összesen 212 versenyző indulhat majd a sportágban, amelyből 102-102 férfi és nő, míg a házigazdáknak 8, szabadon felhasználható hely jár. Azokban a szakágakban, amelyekben csapatversenyeket is rendeznek, egy nemzet három versenyzőt indíthat egyéniben, amelyikben nincs csapatviadal, azokban csak kettőt.
A csapatversenyek mezőnye a nemzetközi szövetség (FIE) ranglistája alapján alakul ki. Az első négy helyezett automatikus résztvevő, továbbá minden zónából (Európa, Ázsia, Amerika, Afrika) még egy-egy – a sorban következő legjobb – válogatott szerez jogot az indulásra.
Az egyéni kvalifikáció két részre oszlik: azon fegyvernemekre, amelyekben van csapatverseny, illetve amelyekben nincs. Ahol van (férfi és női tőr, valamint férfi kard és női párbajtőr), ott a nyolc válogatott három-három fővel 24 helyet már lefoglal. Hozzájuk jön a FIE módosított ranglistájáról – melyről a 24 biztos résztvevőt, illetve országuk többi képviselőjét törlik – a hét legelőkelőbben rangsorolt vívó, területi megoszlás szerint: Európából, Ázsiából, Amerikából kettő-kettő, Afrikából egy kerül be az ötkarikás mezőnybe.
Öt további vívó a négy térség olimpiai zónaversenyéről csatlakozik: Európából kettő, Amerikából, Ázsiából, Afrikából pedig egy-egy fő. Ezeken a versenyeken már csak olyan országok képviselői indulhatnak, amelyek még egyetlen kvótát sem szereztek az adott szakágban. A ranglistáról, illetve a zónaversenyekről országonként maximum egy versenyző szerezhet kvótát.
Ahol nincs csapatverseny (női kard, férfi párbajtőr), ott a világranglistáról az első 12 helyezett, de országonként maximum két fő automatikusan olimpiai résztvevő. Ezután a módosított listáról Európából, Amerikából, Ázsiából és Afrikából két-két vívó szerez még részvételi jogot. A további helyekre a zónaversenyek legjobbjai – négy európai, három ázsiai, két amerikai, illetve egy afrikai – kerülnek. A területi viadalokon már csak olyan országok képviselői indulhatnak, amelyek még egyetlen kvótát sem szereztek az adott szakágban.
A kvalifikációs időszak 2011. április 1-jén kezdődött, s jövő március 31-ig tart, míg a zónaversenyekre ezt követően áprilisban kerül majd sor. Az európai viadalt április 14–15. között Pozsonyban rendezik majd. Ami a mieinket illeti, elég sanyarú a helyzet, hiszen jelenleg egyetlen csapatunk sincs kvótaszerző helyen, de a kvalifikációs időszakból még meglehetősen sok van hátra, s ebben is kiemelt helye lesz az októberi olaszországi világbajnokságnak, ahol lesz lehetőség javítani.