„A Barca nem aludhatja át továbbra is a fontos mérkőzéseket, ez igen frusztráló. Irányítják ugyan a mérkőzést, de a védelmi kihagyások nem férnek be olyan csapatok ellen, amelyeket olyan jó edzők irányítanak, mint például Diego Simeone. Aki nagyon lelkes, mindig kiabál a játékosaival, arra motiválja és bátorítja őket, hogy kicsivel többet hozzanak ki magukból – talán éppen ez hiányzik most a Barcelonából. Az újabb vereség nem segít Ernesto Valverdén, lehet, az idény közben menesztik, mert ez így nem mehet tovább” – értékelte volt klubja jelenét Rivaldo, a brazil klasszis, éppen akkor, amikor a klub vezetősége, ha már a Közel-Keleten voltak éppen, megbeszélést folytatott az egykori közönségkedvenc Xavival – aki visszautasította a megtiszteltetést, hogy Valverde utódja legyen.
Ennek több oka lehet: vagy még úgy érzi, túl nagy ugrás ez neki, vagy nem akar tűzoltóként egy kudarccal visszatérni, és ledönteni a saját szobrát a Barcánál, egy nem általa kialakított kerettel, vagy pedig igazak a francia sajtó korábbi hírei, miszerint a nyáron mentorával, Pep Guardiolával együtt átveszik a PSG-t, hogy végre Bajnokok Ligája-aranyra vezették Párizs ékességét.
Az As szerint az Eric Abidal, Óscar Grau küldöttség két és fél éves szerződést ajánlott Xavinak, azaz az idénybeli esetleges bukásokon átívelő időszakot kínáltak a passzmesternek, aki azonban bejelentette, marad az al-Szaddnál.
Xavi után magától értetődően került szóba a Japánban futballozó Andrés Iniesta, aki azonban még futballozni akar egy ideig, de a klubhoz sok szállal kötődő Ronald Koeman, Thierry Henry, Gabriel Milito, Mauricio Pochettino – és az Quique Setién, aki nagy meglepetésre végül a befutó lett, és 2022 nyaráig kötöttek vele szerződést.
Érdekes, hogy a gárda két vezéregyénisége, Lionel Messi és Luis Suárez nyilvánosan is kiállt a szaúdi kudarc után Valverde mellett, de ez kevésnek bizonyult.
Viszlát, és kösz a halakat!
Érdekes, hogy az angol sajtó szerint Dembélé továbbra is Jürgen Klopp első számú célpontja, de az angolok százmillió eurót áldoznának csak érte, ennél sokkal többe került a katalánoknak, ráadásul Suárez kiesése miatt még inkább szükség van rá.
A Bayern München, a Manchester United és a Tottenham érdeklődik erőst Nélson Semedo iránt, a londoniak benne látják az új Dani Alvest, de kosarat kaptak. Még érdekesebb Arturo Vidal esete, a chilei állítólag arra várt, hogy eldőljön Valverde sorsa. Az Inter mellett a Manchester United is érdeklődik iránta, az olaszok nem rejtik a véka alá, hogy le szeretnék Vidalt igazolni, olasz források szerint Antonio Conte inkább a chileit kéri a télen, mint Christian Eriksent.
Az már más kérdés, hogy a milánóiak kétmilliós kölcsön plusz 15 milliós vételi opciójától nincsenek elragadtatva a legalább 25 milliót kérő spanyolok, ám azt se feledjük, hogy Vidal tavasszal 33 éves lesz. Ugyanakkor érdekes maga a 25 millió euró, spanyol források szerint ugyanis a katalánokat érdekli az interes középső középpályás, Stefano Sensi, aki éppen ennyibe kerül a milánóiaknak, ha majd végleg megveszik.
Vidal sorsa immáron új mestere kezében van.
Samuel Umtitiért a United és a Tottenham jelentkezett be, ugyanezen hírek szerint a francia utódja honfitársa, a lipcsei Dayot Upamecano lehet. Umtiti távozása inkább nyári történet, annál is inkább, mert Jean-Clair Todibo nagyon közel került a Schalkéhoz, már fel is bukkant Gelsenkirchenben.
Gerard Piqué napok múlva krisztusi korba lép, és Umtiti sérülékeny mostanában, ezért is hihető a pletyka, hogy Todibo távozása esetén a milanos Alessio Romagnoli váltja őt a katalán keretben, az olasz védőt a minap a PSG-vel is hírbe hozták. A Manchester City Aymeric Laporte-ja szintén kiszemelt, ő ráadásul jól ismeri a La Ligát, csak éppen a nyáron nagyon súlyos sérülést szenvedett.
Semedo kollégája, a 21 éves szélső védő, Moussa Wagué a télen a Leicester Cityhez, a Torinóhoz vagy a Bayer Leverkusenhez kerülhet, sokkal nagyobb esélyét látjuk az ő távozásának, mint a szintén több poszton bevethető Semedóénak. Aki jó eséllyel érkezhet a télen, az Luis Abram: a perui egyre jobban futballozik a Vélez Sarsfieldben, és van olasz, azaz EU-s útleve is (a teljes neve Luis Alfonso Abram Ugarelli).
Érdekes a 16 éves tehetség, Louie Barry esete, akit hárommilliós költséggel elvihet az Aston Villa, állítólag mind az angolok, mind a Barca évi 1.5 millió eurós fizetést ajánlott fel neki. Barry körülbelül 260 ezer euróért került Spanyolországba a nyáron a West Bromwichtól (a pontos nevelési költség még nem ismert), az angol sajtó szerint odahaza havi 7.5 ezer eurót keresett a serdülők között, korábban a PSG, most a Liverpool és az MU is szerződtetné. Helyettese a Ligue 1-ből jöhet a Barcához a 17 esztendős, U21-es válogatott Eduardo Camavinga személyében.
Érte a Real Madrid is kapkod, és a királyi klub a spanyol sajtó szerint biztosan megelőzi a Barcát és a Manchester Cityt is a legújabb brazil üstökösért, Reinierért folyó versenyben, a Marca értesülései szerint a madridiak a 60 milliós, a Flamengo által először kért vételárat sikerrel lealkudták a felére. Pontosabban csak 24 milliót kaphat a klub, hármat-hármat a játékos családja és ügynöke, maga Reinier pár nap múlva költözhet, amikor betölti a 18-at.
Reinier egyébként a Transfermarkt szerint a világ harmadik legértékesebb U18-as játékosa Fati és a fent megénekelt Camavinga után. Nani unokatestvére, Angel Gomes már 19, sokkal kevesebbet ér, a Manchester Unitednél nem számolnak vele, ám a Barca-megfigyelők szerződtetésre ajánlották, és már szabadon tárgyalhat a kérőivel.
Több olasz lap is arról írt, hogy a Juventus kész 15 millió eurót fizetni a Barcának a Schalkének kölcsönadott fiatal védőért, Juan Mirandáért, és már a részletekről is tudnak: tízmillió azonnali utalás, ötmillió bónusz, és visszavásárlási lehetőség a Barcának. A Juve megfigyelői nyitott szemmel járnak Katalóniában, a támadó Alejandro Marquésért felajánlották cserébe az ő Matheus Pereirájukat, akit kétmillióért vettek meg az Empolitól. Érdekes, hogy a Juve 18 éves szenegáli támadóját, Kaly Senét meg éppen a Barca vinné, de ő már aligha fér bele a cserébe, Marqués szerződéséből ugyanis fél év sincs hátra.
Dani Olmo régi célpont, drága mulatság lesz visszacsábítani, ráadásul nem engedik el a télen, legalábbis az elsőre felkínált 35 millió euróért nem. Külön fájdalom a klub híveinek, hogy két korábbi fiataljuk közül Adama Traoré azt nyilatkozta, hogy tárt karokkal várja a Real ajánlatát (ugyanakkor a FourFourTwo angol kiadása arról ír, hogy a City és a Liverpool érdeklődése ellenére a szélső visszakerülhet egykori csapatához), de nem utasítana el egy ilyet a Betisnek kölcsönadott Carles Alena sem (egy spanyol lap szerint egyébként a játékos maga döntött a távozás mellett, erről edzőjét sem értesítette).
Ivan Rakitic mindenképpen maradna (Arthur Melo január végén lesz csak újra bevethető), Pedro kézzel-lábbal kapkod a visszatérésért, de csak a West Ham, a Fenerbahce és pár amerikai csapat udvarol neki, chelsea-s klubtársa, Willian azonban meglepő módon elutasította a Barca újbóli közeledését, angol források szerint. Ő a nyáron már 32 éves, annyi, mint most Pedro, a szerződése neki is hamarosan lejár, a lille-i Victor Osimhen ellenben ideális és jóval olcsóbb Dembélé-utód lehetne (neki a másik kérője éppen a Pool).
Luis Suárez rehabilitációja alatt foglalkozhat szerződéshosszabbításával, miként a Barcelonában világklasszissá érő Marc-Andre ter Stegen. Azt azért nem akarja a klub, hogy ezen kívül mással is foglalkozzanak az alkalmazottjai, Gerard Piqué miatt új kitételt akarnak belevenni a szerződésekbe, miszerint üzleti ügyekre és a közösségi oldalakra csak korlátozottan pazarolhatják az erejüket a labdarúgók. Akiknek panasza így sem lehet, a Real mellett a Barca a világ legjobban fizető futballcsapata.
Hogy kiknek kerülhet „Piqué-záradék” a szerződésébe hamarosan?
Egy brazil lap szerint a Barca 6.5 millió eurót ajánlott a 21 éves középpályásért, Matheus Fernandesért a Palmeirasnak, kiszemelt még a PSV négyszeres válogatott támadója, Donyell Malen, az interes Lautaro Martínez inkább nyári ügy, Olmóval, a nápolyi Fabián Ruizzal, a lipcsei Lukas Klostermann-nal és az ajaxos Donny van de Beekkel egyetemben, Dembélé eladása után megvenni Jadon Sanchót még inkább az.
Érdekes, hogy Valverde elküldése közben derült ki, hogy a régi Barca-célpont Cristhian Stuani neve ismét felmerült, ez is mutatja, nem az edző, hanem az ő főnökei alakítják ki inkább a keretet. A veterán uruguayi Spanyolhon egyik legjobb gólvágója, kivásárlási szerződése 25 millió euró, de ez függ a Girona szereplésétől – éppen ezért a télen spanyol lapok szerint 6-7 millióért már megszerezheti őt a Barca.
Ugyan Stuani 33 esztendős, de 2017 nyara óta 56 gólt lőtt egy azóta az élvonalból ki is esett kiscsapatban, azaz lehet még egy csodás tavasza.
Zárjuk a sorainkat azzal, akiről szinte teljesen elfeledkezett a sajtó: ugyan nincs agyonreklámozva, de a török szélsőnek, a 32 éves Arda Turannak lejárt a kölcsönszerződése a Basaksehirnél, ahová két éve került, ám azóta nem góljainak, hanem balhéinak és bűncselekményeinek se szeri, se száma – pedig ha kissé okosabban viselkedik Diego Simeone egykori kedvence, akkor most lehetne egy szép félidénye. A hírek szerint a Galatasaray igazolhatja le.
Sok nehézséggel néz szembe tehát a Barcelona, de vezeti a bajnokságot, a Bajnokok Ligájában a Napoli ellen a továbbjutás nagy esélyese, és övé a legdrágább keret a La Ligában. Ami a probléma: a keret 1.08 milliárd eurót ér, de ebből a kezdőcsapat 825 millió, ez „számszakilag” a soványabb kispadot mutatja a bombaerős kezdő mellett. A Real Madrid kerete például 1.07 milliárd eurót taksál a Transfermarkt szerint, a legdrágább kezdője 670 millió euró – és Eden Hazard, Gareth Bale, az első számú gólgép, Karim Benzema, valamit Marco Asensio nélkül nyert a minap spanyol Szuperkupát a királyi gárda.
Mint Ter Stegen és Suárez esete is rávilágít: nem egyedi eset, hogy egy-két súlyosabb sérüléssel borulhat egy gárda egész idénye, ráadásul a katalánok most nyögik az elmúlt évek elhibázott erősítéseit, és sokak szerint ha az edzőkérdés elveszi a figyelmüket a januári transzferektől, akkor éppen most bukják el a tavaszi sikereket.
SPANYOLORSZÁG, LA LIGA
TÉLI ÁTIGAZOLÁSOK, 2020
ALAVÉS
Érkezett:
Kölcsönbe:Ismael Gutiérrez (Betis),Víctor Camarasa (Betis)
Távozott:
Kölcsönbe:Antonio Sivera (Almería)
ATHLETIC BILBAO
Érkezett:
Távozott:
ATLÉTICO MADRID
Érkezett:
Távozott:
FC BARCELONA
Érkezett:
Kölcsönből vissza: Arda Turan (Basaksehir)
Távozott:
Kölcsönbe: Carles Alena (Betis)
BETIS
Érkezett:
Kölcsönbe: Carles Alena (Barcelona)
Kölcsönből vissza:Víctor Camarasa (Crystal Palace)
Távozott:
Kölcsönbe: Wilfrid Kaptoum (Almería, 500 000 euró),Ismael Gutiérrez (Alavés),Víctor Camarasa (Alavés)
CELTA VIGO
Érkezett:
Távozott:
EIBAR
Érkezett:
Kölcsönbe: Sebastián Cristóforo (Fiorentina)
Távozott:
ESPANYOL
Érkezett: Raúl de Tomás (Benfica, 20 000 000 euró)
Távozott:
GETAFE
Érkezett:
Kölcsönbe: Oghenekaro Etebo (Stoke City)
Távozott: Markel Bergara (visszavonult)
Kölcsönbe:Raúl Garcia (Real Valladolid)
GRANADA
Érkezett:
Kölcsönbe: Dimitri Foulquier (Watford)
Távozott: Adrián Ramos (CD América, ingyen)
Kölcsönbe:Bernardo Cruz (Numancia)
LEGANÉS
Érkezett:
Távozott:Sabin Merino (Deportivo La Coruna)
Kölcsönbe: Fede Varela (Las Palmas)
LEVANTE
Érkezett:
Távozott:
MALLORCA
Érkezett:
Kölcsönből vissza: Bryan Reyna (Barakaldo), Sergio Buenacasa (Ponferradina)
Távozott:Ariday Cabrera (Las Palmas, ingyen)
Kölcsönbe: Bryan Reyna (Las Rozas),Sergio Buenacasa (Málaga)
OSASUNA
Érkezett:
Kölcsönbe: Toni Lato (Valencia)
Távozott:
Kölcsönbe: Luis Perea (Alcorcón), Brandon (Girona)
REAL MADRID
Érkezett:
Távozott:
REAL SOCIEDAD
Érkezett:
Távozott:
REAL VALLADOLID
Érkezett:
Kölcsönbe: Raúl Garcia (Getafe)
Kölcsönből vissza:José Antonio Caro (Ponferradina)
Távozott:
Kölcsönbe:Anuar (Panathinaikosz)
SEVILLA
Érkezett:
Kölcsönből vissza:Simon Kjaer (Atalanta)
Távozott: Munasz Dabbur (Hoffenheim, 12 000 000)
Kölcsönbe:Simon Kjaer (Milan)
VALENCIA
Érkezett:
Kölcsönből vissza: Toni Lato (PSV)
Távozott:
Kölcsönbe:Toni Lato (Osasuna)
VILLARREAL
Érkezett:
Távozott: Cristian Espinoza (San Jose Earthquakes, kölcsön után végleg, 2 300 000)
Kölcsönbe: Leo Suárez (CF América)