Nagy bravúrt ért el a magyar férfi teniszválogatott: a Davis-kupa playoffjában 3–1-re legyőzte az esélyesebb Oroszországot. A sorozat 1900 óta íródó történetében korábban csupán kétszer fordult elő, hogy a mieink feljutottak az elitbe: 1993-ban és 1995-ben.
Az első alkalommal a Noszály Sándor, Krocskó József, Nagy Viktor összeállítású csapat 3:1-re megverte az argentinokat a Margitszigeten, míg 1995-ben az addig 20-szoros Davis-kupa-győztes ausztrálok – soraikban Mark Philippoussisszal és a Mark Woodforde, Todd Woodbridge párossal – 3:2-es vereséggel távoztak a Kisstadionból. A mieink mindkét alkalommal a következő évben visszakerültek a másodosztályba.
III. ZÓNÁBÓL AZ ÉLVONALBA
Azóta a nemzeti együttes 2013-ban a zóna III. osztályát, azaz a legalacsonyabb osztályt is megjárta, előbb Moldovától kapott ki 3:2-re, majd Luxemburgtól 4:1-re.
2014-ben sikerült a visszajutás, Örményország (3:0), Liechtenstein (3:0) és Grúzia ellen (2:0, Grúzia lemondta a párost) mérkőzést sem veszített a válogatott, majd 2015-ben Moldova (4:1), Bosznia-Hercegovina (3:2) és Bulgária (3:2) legyőzésével már az euro-afrikai zóna I-es csoportjába lépett előre.
Tavaly ugyan Izrael 3:2-es legyőzését követően 3:0-ra kikapott Szlovákiától, de fél évvel később Pozsonyban sikerült a visszavágás (3:1) és ezt követte a hétvégi, oroszok elleni összecsapás (3:1).
AZ IDEI DK-DÖNTŐSÖK BIZTOSAN KIEMELTEK
Kazahsztán–Argentína 3:2 Kolumbia–Horvátország 1:4 Svájc–Fehéroroszország 3:2 Hollandia–Csehország 3:2 Portugália–Németország 2:3 Japán–Brazília 3:1 Magyarország–Oroszország 3:1 Kanada–India 3:2 |
A világcsoportból érkező nyolc válogatott közül öt tudta megőrizni élvonalbeli tagságát, Argentína, Csehország és Oroszország helyett jövőre Kazahsztán, Hollandia és Magyarország szerepelhet a legjobbak között.
Az már a 2017-es világcsoport első fordulója után nyilvánvalóvá vált, hogy Olaszország, Belgium, Ausztrália, az Egyesült Államok, Franciaország, Nagy-Britannia, Szerbia és Spanyolország jövőre is a legjobbak között folytatja, ehhez jöttek hozzá a playoff győztesei.
A szeptember 18-i, tehát legfrissebb világranglista alapján elkészült a hivatalos kiemelési lista. A ranglista első két helyét a döntős francia és belga válogatott foglalja el, mögöttük Nagy-Britannia, Horvátország, Svájc, Ausztrália, Szerbia és Olaszország kiemelt. Vagyis a magyar válogatott közülük kapja majd az ellenfelét, míg a többi playoff-győztes – Németország, Japán, Kanada, Kazahsztán, Hollandia – valamint az Egyesült Államok és Spanyolország nem lehet ellenfél.
A sorsolás szerdán 16 órakor Londonban lesz.
Amennyiben az első fordulót sikerrel venné a csapat, biztosan benn maradna a világcsoportban, vereség esetén jövő ősszel playoffot játszik az euro-afrikai zóna I-es csoportjából érkező ellenféllel.
A RIVÁLISOKKAL SZEMBENI MÉRLEG
Belgium
12 mérkőzés: 5 győzelem, 7 vereség
A legutóbbi mérkőzést 1990-ben Brüsszelben játszották a felek, Noszály Sándorék 4:1-es vereséget szenvedtek
Franciaország
5 mérkőzés: 1 győzelem, 4 vereség
A legutóbbi mérkőzést 1994-ben Besanconban játszották a felek, akkor a hazaiak 4:1-re győztek.
Nagy-Britannia
4 mérkőzés: 1 győzelem, 3 vereség
A legutóbbi mérkőzést 2011-ben, Glasgow-ban játszották a felek, a fiatal Andy Murray vezette hazaiak 5:0-ra győztek.
Horvátország
A felek még sohasem találkoztak egymással.
Svájc
3 mérkőzés: 1 győzelem, 2 vereség
A legutóbbi mérkőzést 1986-ban Budapesten játszották a felek, Taróczy Balázs két egyesbeli sikere is csupán a 3:2-es vereséghez volt elég.
Ausztrália
1 mérkőzés: 1 győzelem
Az egyetlen mérkőzés a magyar teniszsport egyik kiemelkedő sikere: Noszály Sándor, Krocskó József, Markovits László és Köves Gábor 3:2-re győzött a Kisstadionban.
Szerbia
5 mérkőzés: 1 győzelem, 4 vereség
Legutóbb 2004-ben Szegeden csaptak össze a csapatok, az ellenfél 3:0-ra győzött.
Olaszország
8 mérkőzés: 1 győzelem, 7 vereség
A legutóbbi, 1994-es, Római Teniszakadémián rendezett összecsapáson nem volt esélyünk a Gaudenzi, Furlan kettős vezette vendégekkel szemben (1:4).
Egyesült Államok
A felek még sohasem találkoztak egymással.
Spanyolország
3 mérkőzés: 3 vereség
A legutóbbi meccsüket Budapesten a spanyolok 4:1-re megnyerték.
Németország
5 mérkőzés: 2 győzelem, 3 vereség.
1978 óta nem futottak össze a csapatok, akkor Budapesten a mieink 3:2-re nyertek.
Japán
2 mérkőzés: 2 vereség
A távol-keletiek 1930-ban és 1933-ban is a magyar fővárosban tudtak győzni 4:0-ra, illetve 5:0-ra.
Kanada
A felek még sohasem találkoztak egymással.
Kazahsztán
A felek még sohasem találkoztak egymással.
Hollandia
4 mérkőzés: 2 győzelem, 2 vereség
A legutóbbi meccsen, 1975-ben Budapesten 5:0-ra győztek a mieink.