TOKIÓ 2020
NŐI VÍZILABDA
B-CSOPORT, 2. FORDULÓ
MAGYARORSZÁG–OROSZ CSAPAT 10–10 (2–1, 5–3, 1–3, 2–3)
Tokió, zárt kapuk mögött. Vezette: Dervieux (francia), Buch (spanyol)
MAGYARORSZÁG: Magyari A. – Szilágyi D. 2, Keszthelyi-Nagy 1, Garda 1, PARKES 1, SZÜCS G. 1, Vályi V. Csere: GYÖNGYÖSSY 1, LEIMETER 2, Gurisatti, Illés A. 1. Szövetségi kapitány: Bíró Attila
OROSZ CSAPAT: Karnauh – Szimanovics, Szerzsantova, Vahitova 1, PROKOFJEVA 4, Ivanova 2, Glizina 1. Csere: Bersznyeva, Karimova 1, Tyimofejeva 1, SZOBOLEVA. Szövetségi kapitány: Alekszandr Gajdukov
Gól – emberelőnyből: 7/3, ill. 12/7
Gól – kettős emberelőnyből: 1/0, ill. 1/0
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. 1/1
Kipontozódott: Vályi V. (26. p.)
ÖSSZEFOGLALÓ
Érdekes élmény, amint Oroszország legjobbjai felsorakoznak a parton, kéz a kézben, felemelt fejekkel, elszánt tekintetekkel, és felcsendül a himnusz – mármint az olimpiai.
Merthogy az államilag irányított és finanszírozott doppingolása miatt valós nevétől, zászlajától és himnuszától is megfosztott Oroszország hivatalosan „Orosz csapat” nevű női vízilabda-válogatottja is kénytelen elszenvedni a büntetéseket, például, hogy a fél világ gyomrát görcsbe rándító nemzeti nótája helyett békés dallamokat játszanak.
Aligha emiatt történt, de a kezdés után a mieink nyomban kézbe vették az irányítást: ugyan Jevgenyija Ivanova fórgóljával az ellen jutott vezetéshez, ebből pikk-pakk 3–1 lett, ide, sőt, a meccs szépen felvette az utazósebességet, hogy két-három góllal vezetünk.
Persze az emberelőnyös játékunk ugyanolyan rossznak tűnt, mint a fiúknál tegnap – a nagyszünetben 5/2-vel álltunk szimpla és 1/0-val kettős fórban –, viszont a védekezés működött, méghozzá elsőrangúan, Szücs Gabriella például egészen tanárian szerelgetett. A túloldalon is rendben voltunk, a centereink szállították a kiállításokat, csak ezekkel pazarlóan bántunk, ugye, amit ellensúlyozott viszont egy-két szép akciógól, például éppen centerből, Parkes Rebecca egyéni bravúrja nyomán.
Némi kellemetlenséget az jelentett, hogy miként a fiúk ellen a görögök, most az oroszok sem voltak hajlandóak leszakadni, Jekatyerina Prokofjeva tartotta bennük a lelket. Egyébként az kezdett érdekes kérdéssé válni, hogy a hölgyek szövetségi kapitányai nem vállalták be, hogy csak egy kapust nevezzenek, így viszont eggyel kevesebb mezőnyjátékos-cseréjük ülhetett a kispadra.
Ennek a kockázata, hogy főleg napjaink kiállításimádó játékában egyszerűen elfogynak a még nem kipontozott emberek, az pedig baj.
Most idáig nem jutottunk el, az első játékosunkat is csak hattal a vége előtt veszítettük el, ugyanakkor az oroszok újra meg újra feljöttek egyre, ami idegesítően hatott, akárcsak az, hogy elöl és hátul is esett a hatékonyság. Na de akkor Magyari Alda fogott, amikor nagyon kellett és egy kontra, majd rekontra után Gyöngyössy Anikó is szerzett egy parádés találatot centerből.
Gondoltuk, illteve csak reméltük, hogy ettől végre megtörik a rivális, de most sem, jött tovább.
És ha már kapott öt emberelőnyt az utolsó harmadban, abból belőtte a harmadikat is, 10–10-nél egyenlített, mi pedig nem kaptunk egyetlen megveszekedett fórt sem az utolsó játékrészben, úgyhogy ennyi is maradt a vége.
A következő feladvány még nehezebb: magyar idő szerint szerda reggeli 7.00-kor a gyakorlatilag verhetetlen Egyesült Államok ellen ugrunk vízbe.
A csoport másik meccsén
Egyesült Államok–Kína 12–7
1. Egyesült Államok | 2 | 2 | – | – | 37–11 | +26 | 4 |
2. Orosz Csapat | 2 | 1 | 1 | – | 28–27 | +1 | 3 |
3. MAGYARORSZÁG | 1 | – | 1 | – | 10–10 | 0 | 1 |
4. Kína | 2 | – | – | 2 | 24–30 | –6 | 0 |
5. Japán | 1 | – | – | 1 | 4–25 | –21 | 0 |
A Nemzeti Sportot a helyszínről tudósítja: Kovács Erika, Mirkó István, Nedelykov Tamás, Szűcs András, Tumbász Hédi
PERCRŐL PERCRE
A MIEINK TOKIÓI PROGRAMJA
Július 26., 8.30: Orosz csapat–MAGYARORSZÁG
Július 28., 7.00: MAGYARORSZÁG–Egyesült Államok
Július 30., 11.20: Japán–MAGYARORSZÁG
Augusztus 1., 7.00: MAGYARORSZÁG–Kína
Augusztus 3.: negyeddöntők
Augusztus 5.: elődöntők, az 5–8. helyért
Augusztus 7.: helyosztók, bronzmérkőzés, döntő
Az időpontok magyar idő szerint értendők.
32. perc Ilyen nincs, visszarántják középen Parkest, erre a játékvezetők lefújják a mérkőzést!
31. perc Parkes támadóhibája, nálunk meg kiáll Illés. De Ivanova lövését blokkolja Gurisatti!
26. perc Vályi kipontozódik sajnos, de Szimanovics elkapkodja a lövést.
A két nem programja nem ütközik, mivel egyik nap játszanak a nők, másik nap a férfiak, vagyis a csapatoknak rendszeresen lesz pihenőnapjuk. Kivéve ugyebár a magyar lányokat-asszonyokat.
A sportág 1900 óta olimpiai szereplő, a férfiak után száz évvel, 2000-ben a női póló is bekerült az ötkarikás műsorba. A magyar vízilabda világelsőségét az eddigi kilenc olimpiai arany mellett három második és három harmadik helyezés biztosítja, miáltal magabiztosan áll az élén a sportági örökranglistán.
A női mezőny tíz csapata két ötös csoportban vívja a körmeccseket, a csoportok győztesei a másik ötös negyedikjével, a második helyezettek pedig a harmadikakkal csapnak össze. A párbajok győztesei az elődöntőben folytathatják, vesztesei az 5-8. helyért szállnak medencébe, míg a csoportok 5. helyezettjei számára véget ér az olimpia.
22. perc Ivanova lő távolról, Magyari a lécre tolja a labdát! Gurisatti meg centerből a bal alsó mellé húzza a maga ziccerét.
18. perc Garda távolija a blokké, megúszik Karimova, de ügyesen védekezik Szücs. Vályi meg jobb szélről, ha milliméterekkel is, de a jobb alsó mellé talál!
Davaj, davaj! Ez az orosz taktika, úgy halljuk.
SZÜCS Gabriella, a magyar válogatott bekkje
Milyen élményekkel gazdagodtak, mióta megérkeztek Japánba?
Most jöttünk át Tokióba, eddig a szomszéd prefektúrában Edzőtáboroztunk. Az máris látszik, hogy rendkívül precízen szabályozva van minden, ám ettől még flotttul mennek a dolgok, nincs kavarodás. A sok beköltöző miatt volt egy kis várakozási idő, a többiről – például az utazásról a szállás és az uszoda között – majd néhány nap múlva tudok nyilatkozni. Mégsem tartok semmitől, mert a japánokról tudhatjuk, hogy nagyon akkurátusak, ehhez pedig alkalmazkodnunk kell, például nem fér bele, hogy kicsit még készülgetünk, mert ha egy-két percet késünk, elmegy a busz.
Még terhesek a szabályok, vagy hozzászoktak már a pandémia alatt?
Mi tulajdonképpen szerencsések vagyunk, hiszen bár akkor nem örültünk a sok buborékos tornának, amelyeken részt vettünk – például az olimpiai kvalifikációs tornán Triesztben, illetve a világliga selejtezőjében Budapesten –, de legalább belerázódtunk a rendszerbe. Nekünk tehát nem kérdés, hogyan bírjuk ki, megszereztük hozzá a rutint. Az persze nem kellemes, hogy miután otthon szerencsére már nem kell maszkot hordani, itt kötelező, viszont azt is tudjuk, hogy ezt a saját érdekünkben is be kell tartani – elég, ha egyvalaki fennakad egy pozitív koronavírusteszttel, és az egész csapat „megborul”.
Olyan extrém tételekkel nem riogattak a szervezők, ami a Playbooknak hívott paksamétában szerepel, hogy javasolt már a faluban átöltözni és így menni a versenyhelyszínre?
Eddig ezt nem mondták, de ez is előfordulhat, hiszen a kvalifikációs tornán sem lehetett az uszodában zuhanyozni, csak a szállodában. Ha ez van, akkor ez van.
16. perc De van még egy negyed perc, Gyöngyössyt elnyomják, ziccer, kapufa! Keszthelyit a medence aljáig nyomták, de jobb kézzel valahogyan elvarázsolta a labdát a bal kapufa tövéig.
15. perc Illés nem lő a másik oldalon, a passz rossz, negyedszer variáljuk túl, lejárt az idő. Igaz, Prokofjeva távolija sem az a virágos majális, Szücs blokkol.
14. perc Szilágyi nem vacakol, négy méterről, a bal szélről jobbal a rövid felsőbe pattintja a labdát. A kapus ehhez is hozzáér, de bent a labda! 6–3!
13. perc Újabb pontatlan magyar bejátszás, emberelőnyben, sokadszor. De sokadszor ment a center elől Szücs is!
13. perc Rossz magyar bejátszás, orosz kapufa a válasz.
12. perc Szimanovicsot szerelik, de Keszthelyi távolija nem az igazi. Szerzsantováé jobb, de Magyari a lécre tolja a labdát!
11. perc De Parkes nem esik kétségbe, két védő közül egy méterről a kapuba kotorja a labdát a center! 5–3!
Viszonylag könnyen ment az átállás. Öt hat-napot Tocsigiben töltöttünk, egynás között kétkapuztunk, taktikáztunk, gyorsítottunk, azaz bőven volt fizikai része is a felkészülésnek. Most költöztünk át a faluba, ami nagyon szép, a szobák is jók, és ugyan az étkezdében még nem jártunk, ám közel van, miként a buszok is, tehát jó helyen található az épületünk. Négyen kényelmesen elférünk az apartmanban, összességében jók a tapasztalataink.GARDA Krisztina, a női válogatott átlövője.
8. perc Szoboleva öt méterről a lécre lő! Magyari eladja, de megússzuk.
7. perc Pedig szerencsénk is van, Magyari belesimogat Vahitova lövésébe, a labda a lécen csattan.
6. perc Gurisatti kiharcol egy kiállítást, Parkes még egyet, de Gurisatti elkapkodja, gyatrán a blokkba lő bal szélről. Ha nem nyugszunk meg, nem lesz jó vége.
5. perc Újabb szép védés Magyaritól, a kontra pazar, Parkes két méterről jobbal a jobb alsóba lőne, de véd az orosz kapus!
4. perc Keszthelyi elkapkodja, Szücs remekül védekezik, Keszthelyi megúszik, a víz alá nyomják, emberelőny… ám elrontja a ziccert aztán Parkes.
3. perc Garda kiáll, de Glizina három méterről, jobbról a léc fölé lő. A visszaúszás közben kiáll visszahúzásért Szimanovics, de rossz az átlövésünk.
2. perc Az újabb orosz lövés is Magyari-csemege. A támadásunk jobb, Keszthelyi emelését mi már bent látjuk, de a kapu tetején a labda.
2. perc Sajnos elkapkodjuk a második támadásunkat is, mondjuk úgy: ki nem kényszerített passzhiba.
1. perc Vályi elhozza a labdát, mint rendesen, de rossz bejátszás itt, rossz távoli lövés ott.
AJÁNLÓ: ÍGY KÉSZÜLTEK A MIEINK MÉG IDEHAZA.
A MIEINK TOKIÓI PROGRAMJA
Július 26., 8.30: Orosz csapat–MAGYARORSZÁG
Július 28., 7.00: MAGYARORSZÁG–Egyesült Államok
Július 30., 11.20: Japán–MAGYARORSZÁG
Augusztus 1., 7.00: MAGYARORSZÁG–Kína
Augusztus 3.: negyeddöntők
Augusztus 5.: elődöntők, az 5–8. helyért
Augusztus 7.: helyosztók, bronzmérkőzés, döntő
Az időpontok magyar idő szerint értendők.
A férfiaknak nem ment, a nőknek sem lesz könnyű dolga ma.
Egyelőre minden jó, nem panaszkodom. A szobák tetszenek, a falu nagyon szép, de még nem sokat láttunk belőle, a felfedezés – már amennyire lehet – a következő napokra marad. Remélem, a lehető legjobban fogunk játszani. ILLÉS Anna, a női válogatott bekkje.
A mai keretből Rybanska Natasa maradt ki.
A NŐI VÁLOGATOTT OLIMPIAI KERETE
Kapusok: Gangl Edina (UVSE-Hunguest Hotels), Magyari Alda (Dunaújvárosi Egyetem-Maarsk Graphics)
Mezőnyjátékosok: Garda Krisztina, Gurisatti Gréta, Szilágyi Dorottya (mindhárom Dunaújváros), Gyöngyössy Anikó, Leimeter Dóra (mindkettő BVSC-Zugló Diapolo), Illés Anna, Vályi Vanda (mindkettő FTC-Telekom), Keszthelyi-Nagy Rita, Parkes Rebecca, Rybanska Natasa, Szücs Gabriella (mind UVSE)
„Jó és rossz oldala is van, én a pozitívumokra koncentrálok: tudunk még gyorsulni, és fel tudjuk mérni, ki milyen kerettel érkezett, milyen taktikát választ – mondta balkezesünk, Leimeter Dóra. – Persze egyelőre csak az oroszokra készülünk. Az lehet a kulcs, hogy megakadályozzuk a lefordulásaikat, és ha sikerül, hatalmasat léphetünk előre. Tanulságos meccset játszottunk velük a világligában, elemeztük, ott mi hiányzott, igyekszünk a hibáinkat kijavítani. Várjuk már az első meccset!”
Ugyan a női torna szombaton elkezdődik, a férfi meg csak vasárnap, mégis az a helyzet, hogy férfi válogatottunk játszott előbb. Ennek oka a főszövegünkben említett létszámemelés női fronton, és hogy éppen mi lettünk szabadnaposok a nyitó fordulóban. Ugyanakkor kérdés, melyik a fajsúlyosabb tétel: hogy a mieink megnézhetnek mindenkit a hétvégén, mire hétfőn nekilátnak, vagy pedig az, hogy meccshátrányban leszünk hozzájuk képest?
A nőknél továbbra Bíró Attila együttese a hazai rendezésű kontinensviadalon tavaly bronzérmet szerzett, majd idén, nem sokkal az olimpiai játékok kezdete előtt a világligában ezüstérmes lett a címvédő amerikaiak mögött.
ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A MAGYARORSZÁG–OROSZ CSAPAT NŐI VÍZILABDA-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!