Gy. Szabó Csilla– utanpotlassport.huUtánpótláskorú tornászainknak a győri rendezésű Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál volt az esztendő legnagyobb kihívása. A július végi esemény korántsem volt ideális időpontban, a sportágban az az időszak általában már a pihenésé. Az idén tehát a felnőttekéhez közelítő ritmust kellett felvenniük a fiataloknak is, s csúcsformájukat muszáj volt a nyár közepéig kihúzniuk. A magyar leányválogatottnak ez remekül sikerült.Gy. Szabó Csilla– utanpotlassport.huUtánpótláskorú tornászainknak a győri rendezésű Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztivál volt az esztendő legnagyobb kihívása. A július végi esemény korántsem volt ideális időpontban, a sportágban az az időszak általában már a pihenésé. Az idén tehát a felnőttekéhez közelítő ritmust kellett felvenniük a fiataloknak is, s csúcsformájukat muszáj volt a nyár közepéig kihúzniuk. A magyar leányválogatottnak ez remekül sikerült.
Draskóczy Imre, a női válogatott szövetségi kapitánya történelmi sikernek nevezte a Bácskay Csenge, Schermann Bianka, Fehér Nóra összeállításban a szerekhez lépett csapat negyedik helyezését. A szakember szerint a hat-nyolc évvel ezelőtt megkezdett, komoly szakmai munka eredménye érett be Győrben. De nemcsak csapatban, egyéniben is akadt ok az örömre, hiszen Fehér a nyolcadik. Schermann pedig a kilencedik helyen zárta az egyéni összetett versenyt. A szerenkénti döntőkben újabb negyedik helyezést könyvelhetett el a női szakág, mégpedig Bácskay révén, aki talajon csúszott le hajszállal a dobogóról; Schermann ugyanitt a hetedik helyet szerezte meg. Bácskay ugrásban is döntőzött, ám be kellett érnie a nyolcadik helyezéssel.
A fiúk között kevesebb ok volt az ünneplésre. A Mészáros Krisztofer, Tomcsányi Benedek, Rengei Balázs összetételű együttes a 12. helyen végzett; igaz, Mészáros Krisztofer egyéni összetettben és talajon egyaránt a fináléba jutott. Előbbiben a 22. helyet érte el a győri – vagyis hazai környezetben szereplő – fiú, a szerenkénti döntőben pedig nyolcadik lett. Puskás Jenő utánpótlás-fiúkapitány azonban így is elégedett volt a látottakkal, mert a felkészülést sok sérülés akadályozta, a tetejébe több versenyző is növekedési problémákkal küzdött, amely miatt edzéseket kellett kihagyniuk.
Az idényt az Olimpiai Reménységek Versenyével zárták az utánpótláskorú tornászok, amelyen a leányok a második, a fiúk pedig az ötödik helyen végeztek a csapatversenyben, míg az egyéni összetettben Székely Zója szerzett bronzérmet. A szerenkénti döntőkben ehhez még két aranyat és hat ezüstöt tettek hozzá a fiatalok. Mészáros Krisztofer hozta a három ezüstöt, Székely Zója és Péter Sára pedig az aranyakat, miközben Fehér Nóra két, Makovits Mirtill pedig egy ezüsttel gyarapította a tetszetős magyar kollekciót. Tomcsányi Benedek korábbi sérülése miatt Liberecben sem tudott Puskás kapitány rendelkezésére állni, így az ő teljesítménye nagyon hiányzott a csapatnak. Ahogy Balázs Krisztiáné is, aki betegség miatt dőlt ki a sorból a szerenkénti döntőkre.
A felnőtt mesterfokú bajnokságon azonban már Tomcsányi is indult, igaz, csak a csapatversenyben, ahol hasznos tagja lehetett a végül bajnoki címet szerzett FTC-nek. Az idény utolsó felnőttviadala egyébként is bizakodásra adott okot az utánpótlás-szakembereknek, így Puskás Jenőnek is, mert a fiatalok remekül helyt álltak a nagyok között. S bár a férfiak mezőnyében mindig nehezebb a korosztályok közötti átjárás, a 15 esztendős Balázs Krisztián ezt a tételt most némiképp megkérdőjelezte, hiszen az egyéni összetett versenyben éppen csak lecsúszott a dobogóról, és a negyedik helyen végzett, a szerenkénti döntőkben viszont talajon és korláton is ezüstérmet nyert. A 18 éves Kiss Balázs is két érmet, egy-egy aranyat és bronzot szerzett a finálékban, ám ő jövőre már a felnőttek között folytatja pályafutását. Csak Mészáros Krisztofer szomorkodhatott, hiszen már az első napon összeszedett kisebb sérülést, amely miatt később már nem tudott tudásához mérten szerepelni. Puskás Jenő szerint a fiúk alapvetően jól zárták az esztendőt, a válogatott versenyzőivel elégedett volt, a kisebb hibákból pedig le kell vonniuk a tanulságokat. Erre már január elejétől meg is lesz a lehetőségük, hiszen kezdődik a felkészülés a jövő évi korosztályos világversenyekre.
Az idényzáró felnőtt mesterfokú bajnokságon az ifjúsági korú leányok okozták a legnagyobb meglepetést, a 14 esztendős Schermann Bianka például nemcsak az egyéni összetett versenyt nyerte meg, de mind a négy szerenkénti döntőben is dobogóra állhatott. Ahogy csapattársai, Bácskay Csenge, Székely Zója és Makovits Mirtill is, ahol tudtak borsot törtek az idősebbek orra alá. Nem beszélve a 11 éves dunaújvárosi Mayer Grétáról, aki talajon és gerendán is korát meghazudtoló gyakorlatokat mutatott be.
A női válogatott szövetségi kapitánya, Draskóczy Imre ezen túlmenően azért is elégedett lehet a fiatalok idei teljesítményével, mert minden egyes fontos versenyen volt olyan tornásza, aki kiemelkedőt nyújtott. Nem egyetlen versenyzőre kell túlzott terheket raknia, igazi csapat körvonalazódott az idei megmérettetések során.
„A válogatottat az egész év alapján kell értékelnünk, és ha azt a három viadalt veszem, amelyet az utánpótlás fémjelzett, akkor a csapat három alapemberét kell kiemelnem, minden alkalommal valaki mást. Az EYOF volt a legrangosabb, ahol Bácskay Csenge bizonyult a legeredményesebbnek, ezt követte az Olimpiai Reménységek versenye, ahol Székely Zójáról mondhatjuk el ugyanezt. Végül a felnőtt mesterfokú bajnoksággal zártuk az esztendőt, amelyen Schermann Bianka végzett az élen. Ez a három kislány azonos képességekkel, azonos tudásszinten áll. Az összetett versenyben ötven és ötvenegy pont között tudnak teljesíteni. A nemzetközi utánpótlásmezőnyben ez már azt jelenti, hogy be tudnak futni az első tíz helyezett, vagyis a legjobbak közé is. Rajtuk kívül meg kell még említenem a dunaújvárosi Makovits Mirtillt, vele kiegészülve ez a négyes alkotja a jövő évi ifjúsági csapatot. Bizakodó vagyok, szerintem nagyon jó esélyekkel állhatnak ki a nemzetközi színtérre” – vélekedett Draskóczy Imre, amikor honlapunknak az esztendőt értékelte. A szakember szerint az utóbbi évek állami sportprogramjainak, vagyis a Sport XXI, a Héraklész program, valamint a kiemelt sportágfejlesztési programnak köszönhető szerkezeti átalakítások eredménye, hogy a női torna utánpótlásában ilyen biztató eredmények születtek az idén. 2018-ban pedig ezek már jó eséllyel nemcsak biztató, de kézzelfogható eredményekben, talán már érmekben is testet ölthetnek.
Egyéb korosztályos hírek TORNÁBAN a sportági aloldalunkon.