Ausztria ledolgozta ötgólos (!) hátrányát Kanada ellen a hoki-vb-n, de a ráadásban elmaradt a még nagyobb csoda

KORMANIK ZSOLTKORMANIK ZSOLT
2024.05.14. 18:53
A fehér mezes osztrákok elképesztő harmadik harmadot produkáltak, de végül Kanada győzött (Fotó: Getty Images)
Ausztria öt gólt ütött Kanadának a harmadik harmadban, csodával határos módon hosszabbításra mentette a már-már elúszó mérkőzést, azonban a ráadásban a tengerentúliak találtak be a kapuba, így ők nyerték meg 7–6-ra a két válogatott kedd esti, nem mindennapi prágai csatáját a jégkorong-világbajnokságon. Két hosszabbításos siker után megszületett Lettország első hárompontos győzelme az idei tornán: a lettek 2–0-ra verték meg Kazahsztánt az ostravai csoportban, ugyanott a franciák 4–2-re a lengyeleket. A negyedik keddi meccsen az eddig pont nélküli norvégok némi meglepetésre felülmúlták Dániát (2–0).

A-CSOPORT: KANADA–AUSZTRIA 7–6

Dylan Cozens a 7. percben megszerezte a vezetést Kanadának, gyorsan jött a második gól Kaide Guhle jóvoltából, és bár Benjamin Nissner váratlanul szépített egy lecsorgó korongból (2–1), egy pillanatig sem tűnt kétségesnek, hogy előbb-utóbb nagy lesz a különbség a két csapat között. A címvédő a második harmadban is ütött három gólt – betalált Connor Bedard is, immár az ötödik gólját szerezve az idei vb-n –, és valóban kinyílt az olló (6–1).

Csakhogy az osztrákoknak ezen az estén nem volt vesztenivalójuk: a harmadik periódus elején gyors egymásutánban Benjamin Baumgartner és a salzburgi Peter Schneider is gólt ütött, és amikor gyors támadás végén Dominic Zwerger is küldött egy hatalmas bombát a rövidbe, már hullámzott a prágai publikum (6–4 – a statisztikák szerint az osztrákok részéről ez volt a legnagyobb sebességgel meglőtt korong ezen a vb-n).

És még mindig nem volt vége! Az osztrákok hősiesen küzdöttek, David Madlener lehetetlennek tűnő védést is bemutatott, és Schneider egy ziccer rendkívül higgadt befejezésével 6–5-re alakította az állást! Maradt még több mint négy perc. Az utolsóra fordulva Madlener kapus is lekorcsolyázott, de mire kiért a padhoz, már ünnepelhetett, mert Marco Rossi, az osztrákok minnesotai centere közelről könyörtelenül kihasznált egy védelmi hibát – 6–6!!! Érdekes adalék a játékrész abszurd forgatókönyvéhez: a gólokat tekintve az osztrákok 5–0-ra nyerték meg a harmadot, miközben a kapura lövési mutató 13–9 volt – a kanadaiak javára…

Aztán alighogy megkezdődött a ráadás, John Tavares mintha megunta volna a harmadik harmad kanadai szerencsétlenkedését – 15 másodperc elteltével a csapatkapitány bevágta a tengerentúliak győztes gólját (7–6). Ausztria azonban nagyot alkotott, büszke lehet a megszerzett pontra – még sokat érhet.

B-CSOPORT: LETTORSZÁG–KAZAHSZTÁN 2–0

Az első harmadban az emberhátrányos két percek kivédekezését gyakorolta a lett csapat (háromból háromszor sikerrel), a másodikban már fegyelmezettebb volt a védőmunka, elöl pedig jöttek a gólok: az első két meccsen is a kapuba találó Roberts Bukarts egy levágódó korongot kotort be közelről, majd Haralds Egle következett, a kék vonal közelében kézzel lehúzott pakkot vágta be. Az utolsó játékrész kevés eseményt hozott, a kazahoknak megint akadt egy emberfóros lehetőségük, de nem jött össze a szépítő gól. A tavaly bronzérmes lettek a legutóbbi 11 vb-meccsükből már a tizediket nyerték meg.

A-CSOPORT: NORVÉGIA–DÁNIA 2–0

A kiegyenlített első harmadot követő másodikban sokkal aktívabb volt a norvég csapat, és Michael Brandsegg-Nygard be is ütötte a vezető góljukat – az előkészítésben benne volt az NHL-veterán Mats Zuccarello is, aki az előző meccset betegség miatt kihagyta. A dánok görcsösen küzdöttek az egyenlítésért, de nem tudtak döntő fölényt kiharcolni, a záró periódusban emberelőnyből sem találtak be, és amikor az utolsó húsz másodpercben elszánták magukat az üres kapus játékra, eladták a korongot, és Eirik Salsten büntetett – Norvégia három vereség után fontos csatát nyert meg.

B-CSOPORT: FRANCIAORSZÁG–LENGYELORSZÁG 4–2

A két egypontos csapat meccsének első harmadában Justin Addamo duplájával kétgólos előnyt szereztek a franciák, majd a másodikban Stéphane Da Costa és Pierre-Édouard Bellemare is kihasznált egy-egy emberelőnyt – 4–0, eldőlt volna? Nem! A lengyelek lábra kaptak, a periódus hajrájában másfél percen belül Dominik Pas és Bartosz Fraszko is a kapuba talált, megelőlegezve egy parázs befejező húsz percet. Izgalomban nem is volt hiány a folytatásban, a lengyelek többet lőttek kapura, de újabb gólt nem szereztek – a franciák örülhettek a fontos három pontnak.