Risztov Éva húszévesen befejezi az úszást

2005.10.18. 20:55
Risztov Éva, a magyar úszósport utóbbi néhány évének egyik meghatározó alakja ma a Magyar Televízió TeleSport című adásának vendégeként bejelentette: befejezi a pályafutását. A Hódmezővásárhelyről induló, mostanáig a Kőbánya SC-ben sportoló Risztov mindössze húszévesen döntött a visszavonulását.
Risztov Évát lelkileg nagyon megviselte, hogy a nagymedencés világversenyeken nem tudott aranyérmet szerezni

"Májustól érlelődik bennem a gondolat, de a döntést véglegesen meghoztam – mondta el az úszónő. – Nincs bennem kétely, nincs bennem lelkiismeret-furdalás. Felszabadult, jó érzés tölt el, ezért biztos vagyok benne, hogy jó döntést hoztam."

"Nagyon sikeresnek ítélem a pályafutásomat, és ezzel az érzéssel szeretném ezt a fejezetet lezárni. Szép volt, jó volt, de elég volt. Döntésemet ma bejelentettem edzőmnek és az úszószövetségnek. Köszönöm a szurkolók, az edzőim, a szponzoraim és a sajtó eddigi támogatását."

Risztov Éva 1996-ban az országos gyermekbajnokságon a 200 méteres vegyesúszásban aratott győzelmével tűnt fel, majd a következő évben öt számban győzött az utánpótlás ob-n.

1998-ban 400 és 800 méter gyorson már felnőtt bajnok volt, és az imperiai rövidpályás Világkupa-versenyen 800 gyorson győzött. 1999-ben hat magyar bajnoki címet nyert, 2000-ben, az olimpia évében háromszor állt a dobogó tetején az ifjúsági Európa-bajnoksűágon.

Ott volt Sydneyben, az ötkarikás játékokon, majd 2001-ben a fukuokai világbajnokságon 200 pillangón hatodik lett. 2002-ben a berlini Európa-bajnokságon négy ezüstérmet szerzett (400 vegyes, 800 gyors, 200 pillangó, 400 gyors), a riesai rövidpályás kontinensviadalon azonban 400 gyorson, 800 gyorson és 200 pillangón nem talált legyőzőre.

A 2003-as barcelonai világbajnokságon aranyérmet szeretett volna nyerni, de 400 vegyesen, 400 gyorson, majd 200 pillangón is második lett, 800 gyorson pedig már rezignált hangulatban versenyezve a hatodik helyen végzett. A dublini rövid pályás Eb-n két aranyérmet nyert.

A tavalyi olimpián nem sikerült érmet szereznie, 400 vegyesen negyedik, 200 pillangón nyolcadik lett. Az Európa-bajnokságon 400 vegyesen ismét második volt, a rövidpályás kontinensviadalon pedig megszerezte a hatodik Eb-aranyát.

Az idei montreali világbajnokságot megelőzően agyrázkódásos balesetet szenvedett. A kanadai metropoliszban 400 méter vegyesen jutott csak döntőbe, itt hetedik lett.

Risztov Éva Összességében háromszoros világbajnoki ezüstérmesként, hatszoros rövidpályás Európa-bajnokként, Európa-csúcstartóként, ötvenszeres magyar