Lehajrázták a dánokat, Franciaország lett Európa bajnoka!

2024.01.28. 17:40
Újabb francia siker!AFP
A németországi férfi kézilabda Európa-bajnokságon Franciaország óriási csatában, hosszabbítás után 33–31-re megnyerte a döntőt Dánia ellen, így története során negyedszer lett a kontinens legjobbja.

KÉZILABDA
FÉRFI EURÓPA-BAJNOKSÁG (NÉMETORSZÁG)
DÖNTŐ
Franciaország–Dánia 33–31 (14–14, 27–27) – hosszabbítás után
Köln, 19 750 néző. V: Marín, García (spanyolok)
FRANCIAORSZÁG: Bellahcene – LENNE 4, REMILI 5, Mem 2, FABREGAS 8, N. Karabatic, NAHI 4. Csere: Desbonnet (kapus), Descat 2 (2), L. Karabatic, Mahé 3 (3), Tournat 1, PRANDI 4, Konan. Szövetségi kapitány: Guillaume Gille
DÁNIA: E. NIELSEN – GIDSEL 8, Kirkelökke 3, Saugstrup 2, Hald, S. PYTLICK 5, E. Jakobsen 2. Csere: N. Landin (kapus), M. HANSEN 9 (7), Lauge, Mensah, M. Landin 1, Damgaard 1, L. Jörgensen. Szövetségi kapitány: Nikolaj Jacobsen
Az eredmény alakulása. 7. perc: 3–4. 12. p.: 6–4. 17. p.: 6–9. 22. p.: 9–9. 25. p.: 11–10. 27. p.: 13–12. 35. p.: 14–17. 40. p.: 16–17. 45. p.: 18–20. 50. p.: 21–23. 53. p.: 23–23. 55. p.: 25–24. 67. p.: 31–29
Kiállítások: 8, ill. 4 perc
Hétméteresek: 6/5, ill. 7/7

Sosem veszített még el döntőt a férfi kézilabda Európa-bajnokságok történetében a francia válogatott, 2006-ban, 2010-ben és 2014-ben is legyőzte ellenfelét a torna utolsó mérkőzésén, tíz évvel ezelőtt ráadásul éppen Dániát múlta felül 41–32-re. A franciáknak azonban most volt miért revansot venniük a dánokon, akik jobbnak bizonyultak náluk az egy évvel ezelőtti világbajnoki döntőben.

Az Eb-fináléban nem ment a játék a nagy sztároknak, a dánok legendája, Mikkel Hansen csak hetesből tudott gólt szerezni az első félidőben, míg a világ legjobb jobbátlövője, a francia Dika Mem hiába próbálkozott rengeteget, az első négy lövését elszúrta, lőtt két kapufát, ziccert hibázott, nem bírt a dán védőfallal, viszont összeszedett egy kétperces kiállítást. Ellenben volt egy fontos különbség a két gárda játékában, méghozzá a kapusteljesítmény. Míg dán oldalon Emil Nielsen az első tizenkét lövésből hetet hárított, és egymás után akadt el benne ziccer, hetes és átlövés, addig a francia Samir Bellahcene a tizedik lövést védte először. A csapatok döntetlennel (14–14) mentek a szünetre, ami igazságos volt, egyik fél sem tudott sebességet váltani, a támadásaik hatékonysága az első harminc percben ötven százalék alatt maradt.

A második játékrészben lépéselőnybe kerültek a dánok, Nielsen folytatta a remeklését, az utolsó tíz percben pedig Hansen vágott két óriási gólt a semmiből, de a végén a franciák hosszabbításra mentették a mérkőzést (27–27). A dánok mindkét hosszabbításban a hét hat elleni támadójátékkal próbálkoztak, ám nem tudták előnyre váltani, sőt, a franciák a másodikban pontot tettek a meccs végére, amikor Elohim Prandi találatával két góllal vezettek fél perccel a vége előtt. A francia csapat 33–31-re nyert, története negyedik Európa-bajnoki döntőjében is diadalmaskodott, soraiban négy veszprémi játékossal, Kentin Mahéval, Nedim Remilivel, Ludovic Fabregasszal és Hugo Descat-val.

Mivel a franciák lesznek a házigazdák, a dánok pedig világbajnokként már kijutottak, a német–svéd bronzmérkőzés győztese kvalifikálta magát a párizsi olimpiára. Annak a meccsnek a hőse a skandinávok kapusa, Andreas Palicka volt, aki 14 lövést hárított az első félidőben. A szünet után újra és újra lendületet vett a húszezer hazai szurkoló által buzdított Németország, többször közel járt az egyenlítéshez, mégsem sikerült neki egalizálni (és megnyerni a bronzot). Az Eb-címvédő 34–31-re győzött, a bronzérmes Svédország tagja volt két veszprémi játékos, Lukas Sandell és Andreas Nilsson is.