Új divíziókkal, régi erőviszonyokkal indul az NHL-szezon

SZURDI ISTVÁN, SZŰCS ANDRÁSSZURDI ISTVÁN, SZŰCS ANDRÁS
Vágólapra másolva!
2013.10.01. 17:33
null
Mick E. Moose készen áll a rajtra, és alig várja, hogy biztathassa a Winnipeget (Fotó: Action Images)
Az a három és fél hónap azért nem mindegy. Emlékezhetünk rá, hogy tavaly ősszel addig egyezkedtek az észak-amerikai profi jégkorongliga, az NHL fejesei a játékosok szervezetével, míg az októberi szezonrajt január 19-re csúszott, a csapatonként elvileg 82 meccses alapszakasz pedig negyvennyolcassá szelídült. A playoff ugyan nem sérült emiatt, a végjáték izgalmas lett – hatmeccses Chicago–Boston csata a Stanley-kupáért –, de azért mégis volt hiányérzetünk. Ezúttal viszont nem lehet, sőt!

 

NYITOTT PÁLYA, NAGY ÁTIGAZOLÓK, ÚJ SZABÁLYOK

A címvédő Chicago Blackhawks az egyik nagy esélyese a szerdán kezdődő 96. idényének. A Fekete Sólymok az elmúlt négy kiírásból kétszer is (most júniusban és 2010-ben) megnyerték a Stanley-kupát, és a keretük alig-alig változott. A kihívók között található a 2012-es bajnok Los Angeles Kings, a 2011-es győztes, az előző szezonban döntős Boston Bruins, valamint a Sidney Crosby és Jevgenyij Malkin fémjelezte Pittsburgh Penguins. A San Jose Sharks, a Vancouver Canucks, a St. Louis Blues, az Ottawa Senators, a Detroit Red Wings és a New York Rangers is befuthat, ha elkerüli a keretét a sérüléshullám.

Ebben a szezonban hat nyitott pályás mérkőzés is lesz. Január 1-jén feszül egymásnak két alapító gárda, a Detroit és a Toronto. Január 25-én Los Angeles–Anaheim, 26-án New Jersey–New York Rangers, 29-én Islanders–Rangers, március 1-jén Chicago–Pittsburgh és 2-án Vancouver–Ottawa találkozó lesz szabad ég alatt (ha az időjárás nem szól közbe).

A nyáron történt több nagyobb horderejű átigazolás is. Az orosz Ilja Kovalcsuk elhagyta a New Jerseyt és hazaszerződött Szentpétervárra, helyére érkezett az elnyűhetetlen Jaromír Jágr. (Bővebben lásd alsó keretesünket!) A 2004-ben bajnok Vincent Lecavalier a Tampa Bay Lightningból került át a Philadelphia Flyershez. Két rutinos, ám bajnoki aranygyűrűvel nem rendelkező csatár is váltott, az egyaránt olimpiai aranyérmes svéd Daniel Alfredsson az Ottawa kapitányi posztját hagyta el a Detroit kedvéért, míg a kanadai Jarome Iginla Pittsburghből ment Bostonba.

Néhány új szabályt is bevezettek. A kapusok lábvédőjének méreteit csökkentették, így talán több „köténygól" lesz, míg a kapuk mögötti teret növelték. Ezen kívül olyan változásokat is hoztak, amelyek védik a játékosok testi épségét.

A legutóbbi címvédés még 1998-ban történt, és a Detroit vitte véghez ezt a bravúrt.

MTI

A ligát meghatározó szervezeteknek ugyanis nemcsak az előző szezon nyitányáról sikerült megállapodniuk tavaly ősszel, hanem utána, az év elején a divíziók átrendezéséről is, így sikerül valamelyest oldani a földrajzi anomáliát, amely abból adódik, hogy az NHL-csapatok kétharmadának Észak-Amerika keleti felében van az otthona.

A helyzethez képest stabil elosztás még két esztendeje borult fel, amikor az Atlanta Thrashers eladta a licencét, a franchise Kanadába költözött, és újjáéledt a Winnipeg Jets. A divíziók elosztása azonban annak ellenére sem változott, hogy az egyik csapat a kontinens másik felébe költözött. Így viszont a délkeleti csoportba sorolt együttesek kerozinköltsége jócskán emelkedett, hiszen a Miami például ötször játszott a Winnipeggel, ami a háromezer kilométeres távolságot figyelembe véve elég megterhelő.


Na, ezzel nem lesz gond többet. Megmarad ugyanis a Keleti és a Nyugati főcsoport, de a korábbi hathoz képest csak négy divízióval. A keletiek nyolc-nyolc, a nyugatiak hét-hét csapatosak lesznek, tehát 16:14 a keleti és nyugati klubok aránya, valamelyest idomulva a valós elhelyezkedéshez. Columbus és Detroit átkerült keletre, a Winnipeg meg nyugatra, ezzel könnyítettek az utazási nehézségeken is, hiszen divízión belüli meccsekért nem kell maréknyi időzónán átrepülni. Módosítottak az eddigi metóduson, miszerint könnyen előfordulhatott, hogy egy gárda évekig nem járt valamely távoli NHL-városban – mostantól az összes csapat megfordul az összes csarnokban legalább egyszer szezononként.

A rájátszásra annyi hatása van a változtatásnak, hogy valamennyi csoport első három helyezettje automatikus résztvevő lesz, a főcsoportonként maradó kettő-kettő helyet pedig a konferencia maradék legjobb kettője viszi el. A többi azonos, tehát a playoff nyolc-nyolc franchise-zal indul a két oldalon és a két konferenciagyőztes találkozik a Stanley-kupa-döntőben.

Ha ehhez hozzávesszük, hogy még a Nemzetközi Jégkorongszövetséggel is sikerült megállapodni a szocsi téli olimpia „bepasszírozásáról" a szezonba – február 9. és 25. között szünetel az NHL –, akkor máris könnyebben válik köddé emlékezetünkben az az idegesítő három és fél hónap.

NHL, AZ ÚJ CSOPORTBEOSZTÁS
KELETI FŐCSOPORT
Atlanti divízió:
Boston Bruins, Buffalo Sabres, Detroit Red Wings, Florida Panthers, Montreal Canadiens, Ottawa Senators, Tampa Bay Lightning, Toronto Maple Leafs
Metropolitan divízió: Carolina Hurricanes, Columbus Blue Jackets, New Jersey Devils, New York Islanders, New York Rangers, Philadelphia Flyers, Pittsburgh Penguins, Washington Capitals
NYUGATI FŐCSOPORT
Csendes-óceáni divízió:
Anaheim Ducks, Calgary Flames, Edmonton Oilers, Los Angeles Kings, Phoenix Coyotes, San Jose Sharks, Vancouver Canucks
Központi divízió: Chicago Blackhawks, Colorado Avalanche, Dallas Stars, Minnesota Wild, Nashville Predators, St. Louis Blues, Winnipeg Jets

VÉNNEK VALÓ VIDÉK
Miközben mi itthon azon hüledeztünk, hogy Sille Tamás negyven fölött is a válogatott és a Fehérvár vezére tudott lenni az EBEL- és vb-csatákon, addig ez a tengerentúlon általános. A magyar doyennél nyolc hónappal fiatalabb finn veterán, Teemu Selänne például már nyáron kijelentette, hogy vállal még egy szezont az Anaheim Ducksban, és abban reménykedik, hogy Szocsiba is elviszik.

„Ez lenne a szezon nagy bónusza. A hatodik olimpiám volna, ami természetesen nagyon büszkévé tenne. Az olimpia a célom, igen” – nyilatkozta az Anaheim csapatkapitány-helyettese, aki mellesleg a játékok történetének legtermékenyebb jégkorongozója az Albertville óta 31 meccsen szerzett 37 pontjával.

Talán mégsem ő a legnagyobb név, aki egyelőre visszahőkölt a civil élet küszöbéről. A 42. születésnapját februárban ünneplő Jaromír Jágr a jelek szerint nagy lendületet kapott azzal, hogy Stanley-kupa-döntőt játszott a Boston Bruinsszal, és még egy szezont bevállalt a New Jersey Devilsnél. Az ötkarikás játékokra szintén nagyon készülő cseh veteránt ugyan kisebb sérülés akadályozta az elmúlt hetekben, de a jelek szerint ott lesz a rajton.

A LEGIDŐSEBB AKTÍV HOKISOK
1. Teemu Selänne (finn, Anaheim) 43 év, 90 nap
2. Jaromír Jágr (cseh, New Jersey) 41 év, 228 nap
3. Martin Brodeur (kanadai, New Jersey) 41 év, 209 nap
NHL
1. JÁTÉKNAP (OKTÓBER 2. – időpontok magyar idő szerint)
Montreal Canadiens–Toronto Maple Leafs 1.00
Chicago Blackhawks–Washington Capitals 2.00
Edmonton Oilers–Winnipeg Jets 4.00

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik