Tegye fel a kezét, aki vetett egy pillantást fenti fényképünkre, és nem azt gondolta reflexből, hogy tömegverekedés után lihegnek a hokisok!
Pedig nem azután, és nem is lihegnek.
Hanem kontaktlencsét kerestek.
A jégkorong-történelem leghíresebb fotójának azt tartják, amelyen Bobby Orr a levegőben úszik, miután belőtte a győztes találatot az 1970-es Stanley-kupa-döntő 4. mérkőzésének 4. harmada (másképpen a hosszabbítás) 40. másodpercében, méghozzá 4-es számú mezben, és az ellenfél 4-ese állította röppályára közben. Minden hokikedvelő lelki szemei előtt megjelenik e jelenet, ha mesélik, ezért ez a fotó a leghíresebb – na de, ami itt, fent látható, az szoros második!
NHL-ALAPÍTÓTAGOK NÉGYKÉZLÁB
E pillanatot 1962. március 11-én kapták el, amikor a Toronto Maple Leafs érkezett NHL-rangadóra a Black Hawkshoz, amit akkor még két szóba írtak, ráadásul nem a United Centerben, hanem a jó öreg Chicago Stadiumban játszották a meccset, amit a Globe and Mail „lendületesnek és erőszakosnak”, a Toronto Star meg „keménynek és kellemetlennek” írt le.
A Leafs játékosa, Bob Nevin talált be először, ám Bill Hay még a szünet előtt kiegyenlített. A második harmadban Tim Horton visszavette a vezetést a Torontónak, amely Red Kelly gólja révén 3–2-re nyert is, hiába, hogy a Chicagóban útban pályafutása első 50 gól/idényes mérföldköve felé Bobby Hull a 44. gólját is bevágta a finisben.
A lényeg pedig ekkorra úgyis megtörtént.
Még 1–1-nél, a második harmadik hatodik percében történt, hogy a sarokban az egyik védő hadakozott Nevinnel, aki ettől összeesett, a bekk rázuhant, és feltápászkodása közben még egy balhorgot is odanyomott, amit a bíró nem látott. Persze azért Nevin is felemelkedett lassan, de nem indult el semerre, hanem egy helyben görnyedt csupán, és segítségért kiáltott. Megállt a játék és a teljes mezőny a jégre lépett – hogy megkeresse a kiesett kontaktlencséjét.
A jelenetből a Toronto Star karikatúrát is rajzolt.
Mert hát ott kúszott-mászott négykézláb két NHL-alapító klub összes játékosa és a nézők is segíteni igyekeztek a pályán kívülről. Érdemes most alaposabban megnézni a fényképet: balról a második üvegtáblánál egy drukker segítő szándékkal mutogat, a palánknál kutató bíró mellett térdeplő fehér 11-es maga Nevin, jobbra, a térdén tenyerelő sötét 5-ös számú ellenfél Jack Evans.
Neki köszönhetjük az egészet.
WALES, TEXAS, AMERIKAI MANCHESTER
SOK STANLEY-KUPA, NULLA TALÁLAT
Joseph Dollard Herve St. Laurent-nak nemcsak a neve gyönyörű, hanem a karrierje is, hiszen ötszörös Stanley-győztes: az első négyet a Montreallal nyerte, az utolsót pedig a Chicagóval 1961-ben, Evans csapattársaként.
Az 1961–1962-es szezon után leküldték a farmcsapatba, ahol eltörte a lábát, és véget ért a pályája, de legalább azt tisztába tette a történelem azóta – pontosabban Stephen Smith a Puckstruck című könyvében –, hogy ugyan nem szerepel a képen, valójában ő ütötte ki Bob Nevin kontaktlencséjét.
Amit sosem találtak meg, egyébként.
Az a híres Chicago–Toronto meccs egyébként is mozgalmasan alakult. A lefújás után a Hawks védője, Reggie Flemming összeakaszkodott három nézővel, akik eleve egymást csépelték, és végül az egész hazai kispad ott termett a balhénál. Korábban a Leafs szélsőjével, Bert Olmsteaddel ugrottak fejest a palánkba, vitték is a kórházba, ahol megállapították, hogy eltört a vállcsúcscsontja. Persze két héttel később, a rájátszásra visszatért – és bajnok lett, természetesen a Chicago ellen –, ám e történelmi fotóról lemaradt. A kép Redditen került elő, és megmozgatta a közösséget, amely egyik tagja állítja: utánpótlásedzője, Garry Unger tacskóként a Leafshez tartozott a tárgyidőszakban. Ezt az internetes adatbázisok nem támasztják alá, de a sztori szerint rájárt a rúd a Leafs támadóira, megsérültek vagy kiselejtezték őket, így amikor Nevin kontaktlencséi elhullottak, Unger került volna sorra, ezért habár megtalálta a darabot, a kesztyűjébe rejtette, hogy tényleg játszhasson... Egy másik elmélet szerint a „kontaktlencse-elhagyás” időhúzó taktika volt, volt, aki marékkal hordott a kesztyűjében, hogy alkalomadtán elhagyhassa – pedig ezek nem kis darabok voltak ám, a mai, ruganyos, speciális anyagból készült lencsékkel szemben gyakorlatilag üveg félgömbök... |