AHAC, MHA, WPHL, CAHL, FAHL, IPHL, ECAHA, TPHL, OPHL, CHA, PCHA, NHA, NHL.
Nem, nem egy macska sétált végig a klaviatúránkon, miközben nem figyeltünk, sőt, még csak nem is valamiféle titkos kódnyelven akarunk üzengetni. A fenti felsorolás – merthogy ez egy felsorolás – csupán azt mutatja, milyen hosszú és rögös volt az út odáig, hogy végül 1917. november 26-án, azaz kerek 100 esztendeje megalakult a National Hockey League, vagy ahogy mindenki ismeri: az NHL.
KÖTÖZKÖDŐ KANADAIAK
Szóval, a felsorolás rövidítéseket takar, a korabeli jégkorongbajnokságok betűszavait, időrendi sorrendben: ezek a kezdetleges, legtöbbször fél- vagy teljesen amatőr ligák voltak a ma ismert vérprofi NHL elődei. Ekkor a 19. és a 20. század fordulóján jártunk, ennek megfelelően tényleg kezdetleges állapotok uralkodtak: a nagyobb és viszonylag jól szervezett bajnokságok mellett számtalan kisebb „pogácsabajnokság” is üzemelt, egységes szabály- és lebonyolítási rendszer véletlenül sem létezett – arra egészen az 1890-es évekig és Lord Frederick Arthur Stanleyig kellett várni, aki Kanada kormányzójaként lefektette a modern jégkorong alapjait, valamint felajánlotta híres vándorkupáját, amelyet a tiszteletére a mai napig Stanley-kupának neveznek, és amely Észak-Amerika legrégebbi trófeája.
Ahhoz, hogy az NHL megalakulásáig eljussunk, a sort a közvetlen jogelőddel, a National Hockey Associationnel (NHA) szükséges kezdeni.
TÖRTÉNELMI SZEZONOK
AMERIKAI TÚLSÚLY, JELENTŐS PROFIT
Az elkövetkezendő évek-évtizedek során a rivális bajnokságok szép lassan bedobták a törölközőt, az NHL lett a jégkorong alfája és ómegája.
Az esztendők során a liga folyamatosan bővült, 1934-ben megtartották az első All Star-gálát is – a nagy gazdasági világválság és a második világháború azonban szintén nem tett jót a ligának. Az 1942–1943-as szezonra mindössze hat csapat maradt: a Boston Bruins, a Chicago Black Hawks (akkor még így, különírva), a Detroit Red Wings, a Montreal Canadiens, a New York Rangers és a Toronto Maple Leafs. A közhiedelemmel ellentétben nem a hat alapítót, hanem ezt a hat klubot szokás az „Original Six” csapataiként emlegetni, mivel egyedüliként ezek képviselték az állandóságot a 1942 és a 1967 közötti időszakban – utóbbi évhez köthető az első nagy bővítés, amikor hat új csapattal nőtt az NHL.
Mára ott tartunk, hogy a két főcsoportban és négy divízióban összesen 31 tagja van a ligának, az 1993 óta főkomisszárként regnáló amerikai üzletember, a csak és kizárólag a pénzt és a profitot szem előtt tartó Gary Bettman részint áldásos, részint kevéssé áldásos tevékenységének (is) köszönhetően immár jelentős amerikai túlsúllyal: a 31 klubból 24 amerikai – így a legutóbb, idén csatlakozott Vegas Golden Knights is –, és csak hét kanadai. További bővítési tervek persze vannak: a legnagyobb esélyesek között a régóta ismét NHL-együttesért áhítozó Québecet emlegetik (Bettmanék legutóbb elkaszálták újbóli csatlakozási kérelmét, a Vegasszal ellentétben...), az Egyesült Államokból pedig Seattle-t és Houstont.
Egy szó mint száz, hosszú utat tett meg az NHL 1917. november 26. óta, de jelenleg ott tart, hogy a bevételeket és a nézettséget tekintve az ötödik helyen áll a világon az NFL, az MLB, az NBA és a Premier League mögött évi majd' három és félmilliárd eurós profittal – ha így marad, minden adva van ahhoz, hogy a következő száz éve is meg legyen alapozva...