Jött, látott és végigsöpört az NBA-n. A Butler nevű egyetemi csapatnál évente 18 ezer dollárt keresett másodedzőként Brad Stevens, most a Boston Celticsnél ez az összeg megközelíti a négymilliót. Jó, nem egyedi eset, hogy valaki raktáros egy szupermarketben, aztán középvezető válik belőle egy multinacionális vállalat helyi kirendeltségében, de Stevens eltávolodott a kosárlabdától, miután befejezte az egyetemet. Egy gyógyszerészeti cégnél kapott munkát, azonban hamar rájött, hogy nem ott öregszik meg…
SEGÍTETT RAJTA EGY PROSTITUÁLT
LeBron James 42 pontos tripla-duplája sem volt elég |
A Boston kiütötte LeBron James csapatát a keleti döntő nyitányán |
A kisebb kudarcok nem ingatták meg a hitét, további két évet lezavart a Butlernél, hogy 2013 nyarán az egyik legnevesebb egyetem, a UCLA évente hárommillió dolláros gázsival környékezze meg. Biztos pénz, tuti siker, na nem! Jöjjön a kockázat és a kihívás, hat évre 22 milláért irány az NBA! A Boston Celticset vette át Stevens, amely felső középkategóriás gárdának számított a 2010-es évek elején. Nekifogott a csapat újjáépítésének, miután a vezetőség elküldte az inkább már csak pénznyelő Kevin Garnett, Paul Pierce, Jason Terry triót Brooklynba. Ennek az lett a következménye, hogy 25–57-es mutatóval 2007 óta először lemaradtak a playoffról a bostoniak. A következő idényben negatív mérleggel is sikerült bejutni a rájátszásba, ekkor már Rajon Rondo sem volt a keret tagja, ellentétben Isaiah Thomasszal. 2016-ban javult a mérleg, 2017-ben aztán Thomas jelentős hozzájárulásával a Keleti főcsoport döntőjéig masírozott a Boston. Egy győzelmet hozott is az akkor címvédő Cleveland Cavaliers ellen, éppen mikor Thomas csípősérülése miatt nem léphetett parkettre. Stevens receptje ekkor sem volt más, mint jelenleg: igazi sztárok nélkül is lehet ütőképes együttest építeni.
KLASSZISOK HIÁNYÁBAN SINCS MEGÁLLÁS
De azért nem baj, ha akad a tarsolyban olyan csillag, akiben van alázat, de birtokolja a meccsnyerés képességét is. Kyrie Irving becsülete kitelt a Cavsnél – illetve inkább LeBron James mellett –, többre vágyott, ragyogni akart. Thomasért, Jae Crowderért, Ante Zizicért és draftjogokért meg is szerezte a Celtics, nemkülönben a szabadügynök Haywardot. Utóbbinak sikerült a szezonnyitón bokáját törnie, nem is játszhatott azóta. Irving április elején esett ki négy-öt hónapra térdsérülése miatt, pedig addig remekelt új csapatában.
Aki e sorokat olvassa, valószínűleg tudja, mindezt nem az összeomlás, hanem a csodálatos menetelés követte, amely jelenleg is folyamatban van. A főcsoportdöntőt ismét elérték a zöld-fehérek, ráadásul hazai közönségük előtt még nem szenvedtek vereséget, kilenc mérkőzést nyertek meg. Ebből kettőt a Cleveland Cavaliers ellen, az első mérkőzésen a playoffban addig szárnyaló LeBron James lelkesedését törték le – 5/16-os mezőnymutatóval 15 pontot szerzett csupán a Király –, miközben a Boston magabiztosan, 108–83-ra lépte le a tavalyi nagydöntőst. A már az alapszakaszban is remeklő dominikai center, Al Horford, a másodéves hátvéd, Jaylen Brown és az újonc Jayson Tatum nyomába ért az Irvinget helyettesítő Terry Rozier.
LeBron Jamest kiválóan megállította a Boston az első meccsen:
Egy kis Stevens-taktika a Philly ellen: