Összeállításunkban a legutóbb megváltoztatott sisakoktól megyünk visszafelé az időben azokig a csapatokig, amelyek a legrégebb óta nem módosítottak jelentősen vagy semennyire a fejvédőjükön.
A kisebb módosításokat – logó apró módosítása, annak kis mértékű átméretezése, a sisak rácsának átszínezése – nem vettük figyelembe a mostani sisak időszámításának kezdetekor, csak a jelentősebb módosításokat.
Sok esetben sajnos nem előnyére változott a csapatok fejvédője, ezért is nagy ünnep, ha a csapatok elő-előveszik a régi festéseket egy-egy meccsre.
2018
TENNESSEE TITANS
Az idei szezonra két klub változtatta meg a sisakját. Az egyik a Tennessee, amely 1997-ben költözött át Houstonból, s 1999-ben lett Oilersből Titans. A klub jelenlegi logóját is ekkor kezdték el használni, s azóta fehér sisakra festették fel. Egészen mostanáig, a 2018-as szezonban sötétkék alapra került az embléma, a rács pedig fém színű.
JACKSONVILLE JAGUARS
Az 1995-ben megalapított Jaguars akkor is az ötödik helyen állna a listánkon, ha ebben az évben nem módosított volna a sisakján. A klub 2012-ben cserélte a teljesen fekete alapot elöl matt fekete, hátul aranybarna színűre, de hét szezon és rengeteg kritika után ebben az évben a floridaiak visszatértek az eredeti, fényes fekete alapra.
2017
LOS ANGELES RAMS
A csapat az évtizedek során többféle színváltozatát alkalmazta a kos szarvnak, az emblémáját az NFL-ben első klubként 1948-ban a sisakjára rajzoló klub. A csapat futója, Fred Gehrke hobbiművész volt, és a holt szezonban kos szarvat pingált a csapat akkor még bőrből készült fejvédőjére, s ez a minta azóta különböző formában meg is maradt. A sárga, majd arany szarv után tavaly tértek vissza az 1960-as években használt, sötétkék alapon fehér mintához. Nem tudni, meddig marad meg ez a változat, 2020-ra ugyanis újabb nagyszabású arculatváltoztatást terveznek a Ramsnél.
2014
TAMPA BAY BUCCANEERS
A Buccaneers sisakján az 1976-os alapítástól húsz éven át a fogai közt egy tőrt szorító kalóz, Bucco Bruce díszelgett, mielőtt 1997-ben megjelent a mostani halálfejes verzió. 2014-ben a piros zászlót kétszer akkorára növelték a barnás-ezüstös alapszínt kapó fejvédőn.
2013
MIAMI DOLPHINS
A Dolphins-játékosok sisakján mindig is, azaz 1966 óta ott volt a világoskék delfin a narancssárga nap előtt. A tengeri emlős 2013-ig fehér, M-betűvel ellátott sisakot viselt, és szigorú volt a tekintete. Öt éve elvették a delfin sisakját, és modernebb kidolgozású, egyben unalmasabb változat került a nap elé.
2012
SEATTLE SEAHAWKS
Amikor a Nike az NFL beszállítója lett, a Seattle ruházatán változtatott a legtöbbet. A klub logója is megváltozott, ezzel együtt a fejvédő is. Zöldes helyett sötétkék lett az alapszín, és szürkésebb a logó.
2011
BUFFALO BILLS
1962-től 1973-ig piros, 1974-től a jelenlegi kék-piros bölény díszeleg a Buffalo játékosainak sisakján. A klub 1984-ben elkövette a hibát, hogy fehérről pirosra változtatta a sisak alapfestését. 2011-ben visszatértek az eredeti fehérhez, amely azóta sem változott.
2007
LOS ANGELES CHARGERS
A klub az első, 1960-as szezonja után San Diegóba költözött, ahol 1974-ben változtatták az addigi fehér sisakot sötétkékre, amelyen csak a villám színét variálták. 2007-ben visszatértek az eredeti fehér sisakhoz, tíz évvel később pedig visszaköltöztek Los Angeles-be.
2003
ATLANTA FALCONS
A csapat 1966-os alapítása után 1989-ig piros sisakot viselt, rajta fekete sólyommal. 1990-től 2002-ig fekete alapon fehér szegélyű fekete madár volt a fejvédőn, majd teljesen átalakították a logót. Ezüst és piros került bele, a madár körképe pedig egy nagy F betűt formáz.
2002
HOUSTON TEXANS
Itt nem történt változás. Az Oilerst 1997-ben elvesztő város 2002 óta az újonnan létrehozott Texansnak szurkol, és a sötétkék alapra festett texasi bikafej ugyanúgy díszeleg rajta.
2000
NEW YORK GIANTS
Az 1925-ben megalapított New York Football Giants 1949 óta kék sisakban játszik. 1961-től 1974-ig ugyanezt a logót használta a sisakján, aztán 1976-tól 1999-ig a Giants került fel csupa nagy betűkkel. 2000-ben visszatértek a régi mintára.
1999
BALTIMORE RAVENS
Az 1996-ban megalapított klub mindig is fekete sisakot viselt. Első logója pajzs volt két szárnnyal a szélén, de egy helyi amatőr művész beperelte e klubot, hogy az ő ötlete alapján készült, és nem fizettek érte. A bíróság 1999-ben igazat adott neki, és az NFL-t három (!) dollár kártérítés kifizetésére kötelezte. Új logó kellett, a szurkolók szavazása alapján lett a mostani hollófej a megoldás, amelyre Art Modell tulajdonos még egy B betűt is rajzoltatott.
1998
NEW YORK JETS
A New York Titansról átkeresztelt klub első, 1963-as idényében még egy zöld repülőre írt Jets-feliratos sisakot viseltek a játékosok, aztán jött a mostani megoldás, csak nem ovális, hanem csúcsos, amerikaifoci-labda alapon. 1978-tól 1997-ig zöld volt a fejvédő, rajta modern Jets-felirattal. 1998-ban visszatért a fehér sisak és a régi, immár ovális logó.
1997
DENVER BRONCOS
A Broncos 1968 és 1996 között kék sisakot viselt, rajta nagy narancs D betűvel, amelyben fehér ló ágaskodott. 1997-ben arculatváltás következett, a D betűt dinamikus formában megrajzolt lófej váltotta, az azúrkéket pedig sokkal sötétebb árnyalatra cserélték. A narancssárgát a ló sörényében és a sisak csíkján őrizték meg.
1996
PHILADELPHIA EAGLES
1954-ben a Baltimore Colts és a Philadelphia Eagles a Rams példáját követve logót rajzolt a sisakjára. A Philly világoszöld fejvédőn ezüstszárnyakat, olykor fehér sisakon zöld szárnyakat hordott. Aztán 1996-ban a világoszöldből sötétzöld metálszín lett, modernebben megrajzolt szárnnyal. Érdekesség, hogy az Eagles a legtöbb csapattal ellentétben sohasem a logóját (sas feje) rajzolta a sisakjára.
1995
CAROLINA PANTHERS
A ligához 1995-ben csatlakozó klub mindig is ezüst színű sisakot hordott, rajta a fekete párduccal, amelynek ezüst színű bajsza 2012-ben kék lett.
1993
NEW ENGLAND PATRIOTS
A Patriots 1992-ig három évtizeden át fehér sisakot hordott, rajta a mérges tekintetű Pat Patriottal, aki egy játékindításra kész center pózában tartja a földön a labdát, miközben a függetlenségi háborúra jellemző öltözetet visel. Az új sisakon csak a rács maradt változatlan – piros –, az alapszín ezüst lett, a piros-kék csíkok eltűntek középről, a logó pedig új, modernebb, dinamikusabb patrióta katonafej lett.
1981
CINCINNATI BENGALS
A Cleveland Browns egyik alapítója és névgazdája, Paul Brown a kigolyózása után a szomszédos Cincinnatiben alapított klubot 1968-ban, és annyira kötődött Clevelandhez, hogy a Bengals sisakját egy az egyben a Browns formájára „tervezte” – narancssárga lett, igaz, Bengals felirattal. Ezen az 1981-es szezon előtt változtatott az azóta is a Brown család tulajdonában lévő franchise: ha már bengáli tigrisekről nevezték el a klubot, a sisakra is fekete tigriscsíkok kerültek.
1973
CHICAGO BEARS
A Chicago 1962 óta használja a sötétkék sisakján ugyanazt a C betűt, amely 1973-ban fehérről narancssárgára változott.
1972
WASHINGTON REDSKINS
Évek óta lobbiznak azért, hogy a Washington változtassa meg az őslakosokra utaló nevét és logóját, de amíg nem járnak sikerrel, addig marad az 1972 óta használt sisak is. A fejvédő az 1937-es első szezonban még sima bordó volt sárga ráccsal, aztán az 1960-as években egy indián nyílvessző tollal került a sisakra. 1970-ben és 1971-ben sárga sisakon bordó karikában bordó R betű díszelgett, szintén tollal, és ezután jött a mostani dizájn.
1970
ARIZONA CARDINALS
Legutóbb 2005-ben változott meg leheletnyit a logó, a fehér alapon a kardinálispinty feje 1988-hoz és 1994-hez hasonlóan modernebb, szigorúbb formát kapott. Nem csoda, hogy nem mernek nagyobbat módosítani rajta a hatvanéves sokk óta, akkor – még Chicagóban – egy pintyfejű amerikaifutball-játékos volt az átmeneti embléma…
DETROIT LIONS
A két lábon álló oroszlán 1970 óta a klub címere (1952-ben még egy játékos „lovagolt” rajta), s a sisakon is ez látható. Az oroszlánt többször átrajzolták, részletesebbé tették a rajzot. 2009-ben minden korábbinál kidolgozottabb verziót rajzoltak, tavaly pedig minden feketét (az oroszlán szegélyét és a sisak rácsait) eltüntettek a sisakról.
1967
NEW ORLEANS SAINTS
Ami bevált, azon ne változtass! A Saints arany színű sisakja az első szezonja óta ugyanolyan, fekete logóval és fekete rácsokkal. A klub címere ugyanaz, mint a városé, s ez a szimbólum a francia Orléans város jelképében (illetve az 1848-ig fennálló Francia Királyságéban) is megtalálható – tele történelemmel.
1964
DALLAS COWBOYS
A klub az 1960-as megalapításakor fehér sisakot viselt, középen két kék és egy fehér csíkkal, az oldalán egy kék csillaggal. A texasi szimbólum köré 1964-ben került egy kék és egy fehér sáv, a sisak pedig ezüst lett, s azóta változatlan.
OAKLAND RAIDERS
Újabb klasszikus, amely alig változott azóta, hogy először felkerült a sisakra. A Raiders 1960-as megalapításakor arany-fekete volt, aztán amikor Al Davis 1963-ban átvette a hatalmat, ezüst-feketére módosította a klubszíneket. A Randolph Scott színészről megformázott, futballsisakot és szemkötőt viselő fosztogató a kardokkal a háta mögött megmaradt logónak, egy fekete pajzsra került, és azóta is csak az embléma keretének szegélycsíkja változott meg néhányszor az ezüst színű sisakon. Vajon Las Vegasban változik majd valami?
SAN FRANCISCO 49ERS
Az 1849-es aranyláz hőseiről elnevezett klub 1946-os megalapítása után közel húsz évig rengeteget változott a sisak. Volt piros, aranysárga és fehér is különböző csíkokkal, mígnem 1962-ben kialakult a mostani sisak alapja. Az ezüstös sisak közepén két piros között egy fehér csík húzódott, a két oldalra felkerült a piros oválban a fehér SF monogram. 1964-ben az ezüstös színt a ma is használt aranyra cserélték, és azóta csak a logóban történt minimális módosítás, illetve 1994-től 2009-ig kicsit sárgásabb arany volt az alapszín.
1963
KANSAS CITY CHIEFS
Lamar Hunt 1963-ban költöztette át a csapatot Dallasból Kansas Citybe, és a klub logója, valamint felszerelése azóta változatlan. A San Francisco 1962-es kétbetűs megoldása alapján került a KC az emblémára és a sisakra, csak ezúttal nem ovál alapban, hanem egy nyílhegy formájára. A Chiefs 1974-ben az elsők között cserélte le az ezüst sisakrácsot más színűre – ez azóta is fehér.
PITTSBURGH STEELERS
Az 1933-ban megalapított, a Pirates baseballcsapatától 1945-ben különváló klub mindig is a város arany-fekete színeit viselte. 1962-ben a helyi érdekeltségű állami acélgyár emblémáját vette fel (Steel helyett különleges engedéllyel Steelers felirattal), s azóta is ezt használja. Az első évben még az addig használt sárga sisakon volt fenn a logó, aztán a jobb láthatóság kedvéért feketére cserélték az alapot. Art Rooney tulajdonos kérésére csak a jobb oldalra tették fel, hogy lássa, mennyire érzékelhető a különbség a sárga alapon, de aztán ez mindmáig így maradt.
1961
CLEVELAND BROWNS
Amikor a csapat logója a narancssárga sisak, nehéz változtatni a sisakon, amely narancssárga. Nincs is rá szükség, a Browns már csak ilyen. Tegyük hozzá: 2015-ben az addig ezüst színű rácsozat sötétbarna lett.
MINNESOTA VIKINGS
Az alapításkor felkerültek a viking szarvak a lila sisakra, és ott is maradtak. 2013-ban a fényes alapfestés mattra változott, de ettől még ugyanaz a klasszikus maradt.
GREEN BAY PACKERS
A Green Bay sisakja 1961-ig csak sárga volt. Aztán Vince Lombardi megkérte Gerald Braisher szertárost, találjon ki valamit, ami feldobja a fejvédőt. Braisher átpasszolta a feladatot alkalmi segédjének, a művészeti suliba járó John Gordonnak, aki megrajzolta a futball-labda formájú G betűt. Lombardi rábólintott, a sisak azóta így néz ki. A Georgia Egyetem három évvel később megvásárolta a licencet, és más színnel ugyanezt a formát használja.
1957
INDIANAPOLIS COLTS
Az 1983-ig Baltimore-ban, azóta Indianapolisban működő franchise 1957 óta őrzi ugyanazokat a színeket. Előtte volt némi variálás, az 1953-as alapítás évében fehér volt a sisak, aztán két évig kék alapon két fehér patkó díszelgett a hátulján, majd felcserélték a színeket, mielőtt kialakult a végső megoldás: a sisak hófehér, rajta oldalt a kék patkóval.