AZ IDÉNY LEGJOBB CSAPATVÁLTÓI. Összeszedtük, mely játékosok jártak a legjobban azok közül, akik az előző idény után, a holt szezonban csapatot váltottak.
Saquon Barkley: a futó megelégelte, hogy a New York Giants vezetősége nem veszi komolyan az új szerződésről szóló tárgyalásokat, sőt, azt javasolta neki, hogy próbálja ki a piacot. Barkley kipróbálta, és végül a csoportrivális Philadelphia ajánlatára bólintott rá. Nagyon jól tette, az első meccsén mindjárt három touchdowns szerzett, azóta pedig karrierje során először csoportgyőzelmet ünnepelhetett, s túljutott a 2000 futott yardnál, és csak Nick Sirianni főedzőn múlik, hogy az utolsó, tét nélküli fordulóban pályára küldi-e a futót, akinek 101 yard kell Eric Dickerson 1984-es, 2105 yardos idényrekordjának megdöntéséhez – és az Eagles éppen a Giants ellen játszik.
Derrick Henry: a néhány éve még bombaerős Tennessee támadóegysége teljesen széthullott, Henry pedig a Baltimore-tól kapott egy esélyt arra, hogy Super Bowlt nyerjen. Lamar Jacksonnal nagyon erős futópárost alkotnak, a Ravens elleni védekezés ettől szinte megoldhatatlan. Henry 30 évesen az egyik legjobb idényét produkálja, futásonként 5.8 yardot szerez, amire 2020-ban sem volt képes, amikor MVP-nek választották.
Josh Jacobs: a fent említett két futó beárnyékolja a Green Bay új szerzeményének teljesítményét, pedig Jacobs ugyanúgy 14 touchdownnál tart, mint Henry, ráadásul a legutóbbi hét meccsén egyreánt eredményes volt, ami a Packersben csak Paul Hornungnak sikerült, még 1960-ban. Jacobs játéka óriási segítség Jordan Love-nak, és nagyban neki köszönhető, hogy a Packers az irányító sérülése alatt is gyűjtögette a győzelmeket.
Sam Darnold: Kevin O’Connell játékrendszerének gyümölcsét Kirk Cousins elengedése és az újonc J. J. McCarthy sérülése után Darnold aratja le. A sorozatban kilenc győzelemnél tartó Vikings irányítója annyira jól játszik (passzolt yardok tekintetében a harmadik, TD-k terén a negyedik a ligában), hogy sok szakember szerint McCarthy felépülése után is neki kellene játszania – csak éppen az a gond, hogy a Jets után a Carolinánál is megbukó, tavaly San Franciscóban Kyle Shanahan mesterfogásaiból tanuló irányító csak egyéves szerződést kapott, és a második év, ha lesz, sokkal többe fog kerülni.
Zack Baun: a Philadelphia másik hatalmas fogása a védelem közepén található. Baun 2020-ban a New Orleans harmadik körös draftpickjekélnt került az NFL-be, de négy év alatt a Saintsnél csupán a játékok 15%-ában kapott lehetőséget. Philadelphiába abban a reményben érkezett, hogy a speciális egység oszlopos tagja lehet, ehhez képest a liga egyik legjobb linebackerévé vált: veszélyes az irányítókra, megállítja a futókat, és a passz elleni védekezésben is erősebb az átlagos linebackereknél.
Xavier McKinney: a második philadelphiai után nézzük a másik olyan játékost, aki a Giantset elhagyva vált posztján a liga egyik legjobbjává! McKinney négy évet töltött New Yorkban, az idő alatt kilenc interceptiont jegyzett. A Giantsnál az ő megtartását sem tartották elég fontosnak, így aláírhatott négy évre 68 millióért a Packershez, amelynél az első öt meccsén interceptiont jegyzett – első játékosként 1970 óta. A safety azóta még kétszer lehalászta az ellenfél irányítójának labdáját, van egy sackje is safetyként, és készülhet a rájátszásra.
Andrew van Ginkel: a holt idén nagy sztorija volt, hogy a Minnesota és a Houston gyakorlatilag passzsiettetőt cserélt egymással. A Texans megkapta Danielle Huntert, a Vikings pedig Jonathan Greenardot. Egyikük sem okozott csalódást, Hunter 12, Greenard 11 sacknél tart, utóbbi négy fumble-t is kiharcolt. A Vikings másik nagy fogása Van Ginkel volt, a Miamitól elcsábított védő 11.5 sacknél jár, de a labdaérzéke is rendkívüli, a Giants és a Jets ellen is touchdownt ért el interceptionből.
AZ IDÉNY LEGROSSZABB CSAPATVÁLTÓI. Nézzük a mérleg másik serpenyőjét is!
Kirk Cousins: a Minnesotát elhagyó irányító négy évre szóló, 180 millió dolláros szerződést írt alán Atlantában, aztán a Falcons vezetői a tavaszi draft nyolcadik választási jogával elvitték Michael Penixet is, ami kényelmetlenné tette Cousins helyzetét. Az idény első két hónapjában még minden viszonylag rendben volt, november elején 6–3-as mérleggel állt a Falcons. Utána azonban öt meccsen kilenc eladott labda jutott egyetlen TD mellé, négy vereségével az Atlanta elveszette az előnyét a csoportjában, Cousins pedig láthatóan lelassult, képtelen volt kimozogni a védők szorításából, így lefulladt a támadóegység. Már csak az a kérdés, hogy végleg vége van-e Cousins karrierjének, vagy másik csapat tesz-e próbát a 37 éves irányítóval.
Diontae Johnson: Pittsburghben nem volt maradása, az öt TD-t hozó 2023-as idény után a Steelers elcserélte Donte Jackson cornerbackre a Carolinával. A Panthers gyengén kezdte az idényt, de hét meccs után Johnson vezette a házi rangsort az elkapóknál. A nyolcadik fordulóban rejtélyes sérülés miatt nem játszott, aztán október végén a Carolina továbbpasszolta a Baltimore-nak, amelyben többet ártott, mint használt, mielőtt december elején megbüntették, majd kitették a csapatból. Karácsony előtt a Houston szerződtette, azaz még akár pályára is léphet a rájátszásban.
D’Andre Swift: miközben több futónak is bejött a váltás, Swiftről ez nem mondható el. Bár a Chicago támadóegységében nem vallott szégyent, a draftelső Caleb Williamsszel felálló Bearstól ő is többet várt. Az idény eleje még kifejezetten jól alakult, 4–2-vel nyitott a Chicago, ám október 13. óta egyetlen meccset sem nyert meg a Bears, de tízszer kikapott, edzőt váltott, és mindez úgy lehet különösebben fájó Swift számára, hogy előző csapatában Barkley rekordokat döntöget.
Tyrel Dodson: nagyon ritkán fordul elő, hogy egy csapat az idény közepén csak úgy kiteszi a legtöbb szerelést jegyző védőjét, de a Seattle ezt tette a korábbi buffalói linebackerrel. Sok részlet nem derült ki Dodson elbocsátásáról, de Mike Macdonald vezetőedző leszögezte, a klubnak és a játékosnak is ez a legjobb megoldás. Dodsont ezután a Miami szerződtette, de miután november végén a Green Bay ellen rémesen játszott, három meccsen alig vagy egyáltalán nem kapott lehetőséget. A Cleveland ellen kifejezetten jó mecvcse volt, kérdés, számítanak-e rá a későbbiekben.
A HÉT ÚJONCA. A Las Vegasnak nem sok ünnepelnivalója volt ebben az idényben, de az egyik játékosa a legutóbbi fordulóban három rekordot is megdöntött. Brock Bowers a New Orleans ellen 7 elkapásból 77 yardot szerzett, így az övé lett minden idők legtöbb elkapása újoncként (108) bármelyik posztot tekintve – Puka Nacua tavalyi csúcsa (105) nem sokáig élt. Bowers 1144 elkapott yardnál jár, így átadta a múltnak Mike Ditka 1961-es, 1067 yardos rekordját, és már az övé a legnagfyobb távolság újonc tight endként. A harmadik mérföldkő pedig a Raiders klubrekordja, Darren Waller 2020-ban 107 elkapással zárt, amivel ő volt a rekorder a Raiders tight endjei között – eddig.
A HÉT GESZTUSA. A Philadelphia alaposan elpáholta a Dallast. A harmadik negyed végén A. J. Brown TD-elkapásával 34–7-re alakult az állás, és az elkapó az ilyenkor nem szokatlan módon úgy ünnepelt, hogy a labdát kihajította a lelátóra. Ám utána szóltak neki, hogy Tanner McKee irányító élete első touchdownpasszát adta, és a hagyományok szerint a labda őt illeti. Brown rosszul érezte magát, tudta, hogy hibázott, de az Eagles gépezete ekkor beindult, megérték a labdát elkapó szurkolót, hogy adja vissza a labdát, amely így mégis eljutott McKeehez.
A rajongó sem járt rosszul, a meccs után Brown neki adta az aznap viselt, retro festésű mezét, amelyet alá is írt.
HA MOST KEZDŐDNE A RÁJÁTSZÁS. Már nagyon közel vagyunk, és nagyon sok kérdés eldőlt. Az AFC-ben biztos az első két helyezett kiléte, és csak egy hely kiadó, amelyért a Denver indul a pole pozícióból, de a botlása esetén a Miami, mindkettő veresége esetén a Cincinnati futhat be. Az NFC-ben a főcsoportelsőségért játszik majd az alapszakasz utolsó meccsén a Detroit és a Minnesota, egyikük 14 győzelme ellenére csak ötödik kiemelt lesz, és mehet valószínűleg Tampa Baybe (a Buccaneersnek a legutóbbi öt meccséből négyet elvesztő New Orleanst kell legyőznie, hogy biztposítsa a helyét), ahol nagyon nehéz meccs várhat rá a wild card-körben.
AFC. Erőnyerő: Kansas City Chiefs (15–1)
Wild Card-párosítások: Buffalo Bills (13–3)–Denver Broncos (9–7), Baltimore Ravens (11–5)–Los Angeles Chargers (10–6)
Houston Texans (9–7)–Pittsburgh Steelers (10–6)
NFC. Erőnyerő: Detroit Lions (14–2)
Wild Card-párosítások: Philadelphia Eagles (13–3)–Green Bay Packers (11–5), Los Angeles Rams (10–6)–Washington Commanders (11–5), Tampa Bay Buccaneers (9–7)–Minnesota Vikings (14–2)
A dőlt betűvel írt csapatok már bejutottak a rájátszásba.
HA MOST DRAFTOLNÁNAK. A New York Giants az Indianapolis legyőzésével elmozdult a biztosnak tűnő első helyről, és a New England állt az „élre”. A Patriots a Buffalo elleni vereséggel biztossá tehetné, hogy az övé marad az első draftcetli. A Giants mellett a Jaguars és a Raiders is győzött, így az első három pickre az utolsó forduló előtt a Pats mellett a Titans és a Browns készülhetne.
Draftsorrend, top 9: 1. New England Patriots (3–13), 2. Tennessee Titans (3–13), 3. Cleveland Browns (3–13), 4. New York Giants (3–13), 5. Jacksonville Jaguars (4–12), 6. Carolina Panthers (4–12), 7. New York Jets (4–12), 8. Las Vegas Raiders (4–12), 9. Chicago Bears (4–12)
NFL
ALAPSZAKASZ, 17. FORDULÓ
Szerda
Pittsburgh Steelers–Kansas City Chiefs 10–29
Houston Texans–Baltimore Ravens 2–31
Csütörtök
Chicago Bears–Seattle Seahawks 3–6
Szombat
New England Patriots–Los Angeles Chargers 7–40
Cincinnati Bengals–Denver Broncos 30–24 – hosszabbítás után
Los Angeles Rams–Arizona Cardinals 13–9
Vasárnap
Buffalo Bills–New York Jets 40–14
Jacksonville Jaguars–Tennessee Titans 20–13
New Orleans Saints–Las Vegas Raiders 10–25
New York Giants–Indianapolis Colts 45–33
Philadelphia Eagles–Dallas Cowboys 41–7
Tampa Bay Buccaneers–Carolina Panthers 48–14
Cleveland Browns–Miami Dolphins 3–20
Minnesota Vikings–Green Bay Packers 27–25
Washington Commanders–Atlanta Falcons 30–24
Hétfő
San Francisco 49ers–Detroit Lions 34–40
A 18. FORDULÓ MŰSORA
Szombat
22.30: Baltimore Ravens–Cleveland Browns (Tv: Arena4)
Vasárnap
2.00: Pittsburgh Steelers–Cincinnati Bengals (Tv: Arena4)
19.00: Atlanta Falcons–Carolina Panthers
19.00: Tampa Bay Buccaneers–New Orleans Saints (Tv: Arena4)
19.00: Dallas Cowboys–Washington Commanders
19.00: Green Bay Packers–Chicago Bears
19.00: Tennessee Titans–Houston Texans
19.00: New England Patriots–Buffalo Bills
19.00: Philadelphia Eagles–New York Giants
22.30: Denver Broncos–Kansas City Chiefs (Tv: Arena4)
22.30: Indianapolis Colts–Jacksonville Jaguars
22.30: Las Vegas Raiders–Los Angeles Chargers
22.30: Los Angeles Rams–Seattle Seahawks
22.30: New York Jets–Miami Dolphins
22.30: Arizona Cardinals–San Francisco 49ers
Hétfő
2.20: Detroit Lions–Minnesota Vikings (Tv: Arena4)
AFC Kelet | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Buffalo Bills | 13 – 3 – 0 | 0.813 | 509–345 | +164 |
2. Miami Dolphins | 8 – 8 – 0 | 0.500 | 325–332 | –7 |
3. New York Jets | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 306–384 | –78 |
4. New England Patriots | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 266–401 | –135 |
AFC Észak | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Baltimore Ravens | 11 – 5 – 0 | 0.688 | 483–351 | +132 |
2. Pittsburgh Steelers | 10 – 6 – 0 | 0.625 | 363–328 | +35 |
3. Cincinnati Bengals | 8 – 8 – 0 | 0.500 | 453–417 | +36 |
4. Cleveland Browns | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 248–400 | –152 |
AFC Dél | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Houston Texans | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 349–358 | –9 |
2. Indianapolis Colts | 7 – 9 – 0 | 0.438 | 351–404 | –53 |
3. Jacksonville Jaguars | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 297–409 | –112 |
4. Tennessee Titans | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 297–437 | –140 |
AFC Nyugat | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Kansas City Chiefs | 15 – 1 – 0 | 0.938 | 385–288 | +97 |
2. Los Angeles Chargers | 10 – 6 – 0 | 0.625 | 368–281 | +87 |
3. Denver Broncos | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 387–311 | +76 |
4. Las Vegas Raiders | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 289–400 | –111 |
NFC Kelet | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Philadelphia Eagles | 13 – 3 – 0 | 0.813 | 443–290 | +153 |
2. Washington Commanders | 11 – 5 – 0 | 0.688 | 462–372 | +90 |
3. Dallas Cowboys | 7 – 9 – 0 | 0.438 | 331–445 | –114 |
4. New York Giants | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 260–395 | –135 |
NFC Észak | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Detroit Lions | 14 – 2 – 0 | 0.875 | 533–333 | +200 |
2. Minnesota Vikings | 14 – 2 – 0 | 0.875 | 423–301 | +122 |
3. Green Bay Packers | 11 – 5 – 0 | 0.688 | 438–314 | +124 |
4. Chicago Bears | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 286–348 | –62 |
NFC Dél | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Tampa Bay Buccaneers | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 475–366 | +109 |
2. Atlanta Falcons | 8 – 8 – 0 | 0.500 | 351–379 | –28 |
3. New Orleans Saints | 5 – 11 – 0 | 0.313 | 319–371 | –52 |
4. Carolina Panthers | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 297–496 | –199 |
NFC Nyugat | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Los Angeles Rams | 10 – 6 – 0 | 0.625 | 342–356 | –14 |
2. Seattle Seahawks | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 345–343 | +2 |
3. Arizona Cardinals | 7 – 9 – 0 | 0.438 | 353–355 | –2 |
4. San Francisco 49ers | 6 – 10 – 0 | 0.375 | 365–389 | –24 |
AFC | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Kansas City Chiefs | 15 – 1 – 0 | 0.938 | 385–288 | +97 |
2. Buffalo Bills | 13 – 3 – 0 | 0.813 | 509–345 | +164 |
3. Baltimore Ravens | 11 – 5 – 0 | 0.688 | 483–351 | +132 |
4. Houston Texans | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 349–358 | –9 |
5. Los Angeles Chargers | 10 – 6 – 0 | 0.625 | 368–281 | +87 |
5. Pittsburgh Steelers | 10 – 6 – 0 | 0.625 | 363–328 | +35 |
7. Denver Broncos | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 387–311 | +76 |
8. Cincinnati Bengals | 8 – 8 – 0 | 0.500 | 453–417 | +36 |
8. Miami Dolphins | 8 – 8 – 0 | 0.500 | 325–332 | –7 |
10. Indianapolis Colts | 7 – 9 – 0 | 0.438 | 351–404 | –53 |
11. Las Vegas Raiders | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 289–400 | –111 |
11. Jacksonville Jaguars | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 297–409 | –112 |
11. New York Jets | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 306–384 | –78 |
14. Tennessee Titans | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 297–437 | –140 |
14. Cleveland Browns | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 248–400 | –152 |
14. New England Patriots | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 266–401 | –135 |
NFC | Gy-V-D | % | SZ–K | PK |
1. Detroit Lions | 14 – 2 – 0 | 0.875 | 533–333 | +200 |
2. Philadelphia Eagles | 13 – 3 – 0 | 0.813 | 443–290 | +153 |
3. Los Angeles Rams | 10 – 6 – 0 | 0.625 | 342–356 | –14 |
4. Tampa Bay Buccaneers | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 475–366 | +109 |
5. Minnesota Vikings | 14 – 2 – 0 | 0.875 | 423–301 | +122 |
6. Green Bay Packers | 11 – 5 – 0 | 0.688 | 438–314 | +124 |
6. Washington Commanders | 11 – 5 – 0 | 0.688 | 462–372 | +90 |
8. Seattle Seahawks | 9 – 7 – 0 | 0.563 | 345–343 | +2 |
9. Atlanta Falcons | 8 – 8 – 0 | 0.500 | 351–379 | –28 |
10. Arizona Cardinals | 7 – 9 – 0 | 0.438 | 353–355 | –2 |
10. Dallas Cowboys | 7 – 9 – 0 | 0.438 | 331–445 | –114 |
12. San Francisco 49ers | 6 – 10 – 0 | 0.375 | 365–389 | –24 |
13. New Orleans Saints | 5 – 11 – 0 | 0.313 | 319–371 | –52 |
14. Carolina Panthers | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 297–496 | –199 |
14. Chicago Bears | 4 – 12 – 0 | 0.250 | 286–348 | –62 |
16. New York Giants | 3 – 13 – 0 | 0.188 | 260–395 | –135 |