Embiid nélkül, hosszabbításban győzte le a Memphist a Sixers

Gobodics TamásGobodics Tamás
Vágólapra másolva!
2022.02.01. 10:58
null
Embiid nélkül is győzött a Sixers (Fotó: Getty Images)
Átgázolt a Miamin a Boston, megállította az Atlantát a Raptors, Steph Curry 40 pontot dobott – ez történt hajnalban az NBA alapszakaszában.

 

Cleveland Cavaliers–New Orleans Pelicans 93–90

Garland nélkül nyert a Cavs. A legutóbbi csúnya vereség után ezúttal sem alakultak jobban az egyébként toronymagas favoritnak számító Cleveland dolgai, kezdve azzal, hogy Darius Garland nem lehetett ott a parketten. Ez annyira megfogta a társaságot, hogy összesen 17 pontot tudott dobni az első negyedben és a második játékrészben is rossz felfogásban kosarazott – a nagyszünetben J.B. Bickerstaff rávilágított a hibákra, de a harmadik negyedet is elbukta a gárda. A záró etapban aztán sikerült áttörniük a gátat a hazaiaknak, kilencpontos hátrányból szedték össze magukat és addig űzték-hajtották ellenfelüket, amíg szűk három perccel a vége előtt, 86–86-nál ki nem egyenlítettek. Ott a Pels még kétszer válaszolt és kétszer előnybe került, de aztán Jarrett Allen zsákolása után kivédekezett egy labdabirtoklást a Cavs, majd Isaac Okoro két büntetőjével végre a vezetést is át tudta venni. Evan Mobley itt kiosztott egy clutch blokkot és végül azt is megúszták, hogy Jonas Valanciunas elengedhetett egy közeli kísérletet – az kimaradt, Lamar Stevens büntetője pedig beállította a végeredményt, így végig kapaszkodva behúzta az így nagyon értékes győzelmet a Cleveland, a Pelicans pedig nem tudta befejezni a munkát.

Goodwin bizonyított. A hétvége folyamán még a G-Ligában szerepelt Brandon Goodwin, most viszont szüksége volt rá a Cavsnek és a cserehátvéd meg is tette, amit kellett: 21 pontos karriercsúccsal és 3/4 triplával szállt be a padról, ő tette hozzá azt a pluszt támadásban, ami most nélkülözhetetlen volt az egyébként rendkívül harmatosan játszó csapatnak. Garland helyett Cedi Osman volt a kezdő irányító (7 pont, 12 gólpassz), de így sem működött igazán a rendszer és a Brandon Ingramet nélkülöző New Orleans simán tartani, sőt, sok esetben diktálni tudta a tempót. A vendégeknél a 20 pontos Devonte' Graham, valamint a 9/10 dobással és 3 blokkal záró Jonas Valanciunas adta meg az alapot, a magasabb Cavs ellen komoly meglepetésre 51–37-re nyerték a lepattanózást és 16–7-re a támadópattanózást, de 39 százalék alá csúszott a mezőnymutatójuk és alig hat triplát dobtak be csapatszinten - a végén akármerre billenhetett volna a dolog, de azt az egy plusz játékot most a Cavs tudta megcsinálni.

A Cavaliers legjobb dobói: Goodwin 21/9, Allen 16, Love 15/9
A Pelicans legjobb dobói: Graham 20/9, Hayes 19/3, Valanciunas 16

 

Indiana Pacers–Los Angeles Clippers 122–116

Tartalékosan nyert a Pacers, elfáradt a Clippers. Brogdon, Turner, Sabonis, McConnell, Bitadze és Brissett sem állt rendelkezésre a hazaiaknál, akik azonban ennek ellenére kiemelkedő támadójátékot mutattak és könnyed, lendületes kosárlabdával arattak győzelmet. Az Indy 52 százalék feletti mezőnymutatóval, 48 százalékos triplázással és 31 gólpasszal zárta az estét, olyanok villogtak, mint (a pályafutása során először) a kezdőbe kerülő Isaiah Jackson (26 pont, 10 lepattanó, 2 blokk), a négy főből álló cseresor 50 pontot tett hozzá, egyszerűen jól működött a rendszer, járt a labda, megvolt a szükséges energia és intenzitás. A Clippers mindent megtett a túloldalon, sőt, az utolsó negyedet még előnnyel is kezdhette a vendégcsapat, Amir Coffey (27 pont, 5/9 tripla) nagyot ment, de a hajrára elfogyott az erő: egy nyolcmeccses idegenbeli túra utolsó állomásán, egy back-to-back második felén ez talán bocsánatos bűn. A záró etap során a Pacers egy 12–0-s rohammal vitte dűlőre a dolgot, itt sorozatban három triplát süllyesztett el Duane Washington Jr, a Los Angelesnek pedig erre már nem érkezett válasza – az Indy szép győzelmet aratott a B keretével, a Clippersnél pedig Tyronn Lue vezetőedző annyit mondott, hogy 4–4-gyel hozták le a túrájukat, ezzel a részével abszolút elégedett lehet.

A Pacers legjobb dobói: Jackson 26/3, LeVert 17/3, Washington Jr. 16/12
A Clippers legjobb dobói: Coffey 27/15, Jackson 21/12, Ibaka 14

 

Philadelphia 76ers–Memphis Grizzlies 122–119 – hosszabbítás után

Morant kezében maradt, Maxey viszont megoldotta. Szenzációs mérkőzést hozott a két topcsapat rangadója, bár az este nagyobb részében azért inkább a Sixers vezetett: a hazaiak kilenc ponttal nyerték az első negyedet, voltak már 17 pontos fórban is, míg a Grizzlies legnagyobb előnye négy egység volt a mérkőzés során. Ennek ellenére látványos és szórakoztató összecsapást láthattunk, a philadelphiai publikum többször is hangot adott ennek, a végén pedig meg is ünnepelhette kedvenceit. A záró etapban már oda-vissza változott a vezető kiléte, egyszer sem volt négy pontnál nagyobb a távolság, de az utolsó percben Ja Morant két clutch büntetőt is elhibázott: előbb 108–109-nél dobott egyet mellé, majd Seth Curry kettese után Tyrese Maxey kiosztott egy blokkot (110–109), aztán viszont ő is kihagyott egy büntetőt. 111–109-nél így Morant támadhatott az egyenlítésért, neki is ugrott Andre Drummondnak a festékben, akire faultot fújtak - Morant pedig ezzel együtt is bedobta a ziccert. Alig nyolc másodperc volt hátra, a Memphis irányítója azonban kihagyta a vezetést jelentő büntetőt és mivel Curry végigrohanva nem tudott győztes kosarat dobni, így jöhetett a hosszabbítás. Ott ismét egymás nyakába lihegtek a felek, majd 115–119 után a Sixersé lett az utolsó másfél perc: előbb egy támadópattanó után Danny Green vert be egy óriási hármast, majd Morant két dobását is elrontotta, végül 26 másodpercnél Maxey kettesével visszavette a vezetést a Sixers. Itt még egyszer támadhatott a Memphis, Morant elé ezúttal falat húztak a hazaiak, a kipasszából azonban nem tudott triplát dobni Zaire Williams – a pontot az i-re pedig Maxey tette fel, aki a lepattanó után kapott labdából az utolsó pillanatban beállította a végeredményt. Morant tehát túl sokat hibázott clutch helyzetben, Maxey viszont megoldotta a győztes játékokat, ezért megnyerte a rangadót a Philly, ami azért óriási dolog, mert...

Embiid nélkül győztek a hazaiak. Az elmúlt 21 meccsen MVP-módba kapcsoló és 33 pont felett átlagoló Sixers-centernek pihenőt írt elő az orvosi stáb, így nélküle kellett megvívniuk ezt a csatát, emiatt különösen nagy szó az, hogy megverték a liga harmadik legjobb mérlegével rendelkező vendégeket. Embiid helyén Andre Drummond remekelt (16 pont, 23 lepattanó, amelyből 10 támadó, 5 gólpassz, 2 labdaszerzés, 3 blokk), Tobias Harris is nagyszerűen játszott (31 pont, 5 gólpassz, 2 blokk), a vezérszerepet pedig az említett Maxey vállalta fel: 33 ponttal, 8 gólpasszal és 4 blokkal vezette győzelemre csapatát. A Memphisnél Morant ezúttal sem fért be 30 pont alá, de 37 egységéhez most 30 dobásra volt szüksége, 5 gólpasszára pedig 9 eladott labda is jutott, nem végzett rajta rossz munkát a Sixers. A vendégeknél még Desmond Bane (34 pont, 5/9 tripla) teljesítményét is ki kell emelni, de mindez most kevésnek bizonyult – a Philly már csak fél meccsre van a keleti első helytől, a Memphis pedig továbbra is stabil harmadik Nyugaton.

A 76ers legjobb dobói: Maxey 33/3, Harris 31/6, Drummond 16
A Grizzlies legjobb dobói: Morant 37, Bane 34/15, Jackson Jr. 18/3

 

Boston Celtics–Miami Heat 122–92

Bostoni gála. Esélyt sem adott a játéknapot még a keleti első helyen kezdő Heatnek a hazai alakulat, Ime Udoka csapata már az első negyedben egyértelművé tette, hogy ki az úr a háznál: a Celtics 27–14-re nyerte ezt a játékrészt, majd egy kicsit hátradőlősebb második etap és a nagyszünet után további 40 pontot tett fel a táblára a harmadik felvonásban. Itt el is dőlt a küzdelem, a 30 egységet közelítette a különbség, az 50 százalék felett dobó, jól triplázó, közel háromszor annyi büntetőt kiharcoló, az ellenfél gyorsindításait teljes mértékben eltüntető Boston átgázolt ellenfelén. Egyénileg Jaylen Brown (29 pont, 11/19 mezőnyből) emelhető ki leginkább, de Tatum, Smart és Horford is nagyon hasznosan játszott, most szinte minden jól működött és egyáltalán nem voltak egy súlycsoportban a felek. Az érdekesség az, hogy az egymás elleni párharcot úgy vezeti 2–0-ra a Celtics, hogy az első meccsen is feltörölte a padlót az akkor alig 78 pontra képes Miamival – ezúttal egy másodpercig sem volt kérdéses a hazai siker, tükörsima győzelmet könyvelhetett el a Boston.

Elfogyott a Miami. Lowry, Butler, Tucker, Yürtseven és Morris sem léphetett pályára a vendégeknél, akik egyébként is fáradtnak, tompának tűntek, az egy pihenőnap nem volt elég a fárasztó back-to-back és főleg annak tripla hosszabbításos második fele után – vagy csak szimplán nem volt meg a szükséges energia ebben a felállásban, idegenben. Max Strus dobott 9/17 triplát, de ezzel véget is ér a pozitívumok listája, Adebayo is gyengén játszott, Robinson értékelhetetlen volt ismét, Herro pedig 5/18-at szenvedett össze mezőnyből – nem tudták nyomás alá helyezni vagy megszorítani a Bostont, így kiütéses vereségbe néztek bele. Ezzel a Chicago utol is érte őket Kelet élén, most pedig Torontóba mennek: egy hatmeccses túrát kezdtek meg ezzel a mérkőzéssel.

A Celtics legjobb dobói: Brown 29/9, Tatum 20/9, Smart 16/12
A Heat legjobb dobói: Strus 27/27, Martin 14/3, Herro 13/6

 

New York Knicks–Sacramento Kings 116–96

A Knicks szedte össze magát. Mindkét csapat rossz formában érkezett meg erre a mérkőzésre, de a pályán az derült ki, hogy a New Yorkban sokkal több fantázia van: a hazaiak egy félidő alatt magabiztos, tíz pont feletti előnyt építettek fel és a fordulás után is stabilak maradtak, 62 pontot dobtak a nagyszünetet követően. Ezen az estén szépen járt a labda, megtalálták a jó megoldásokat és 50 százalékkal dobtak mezőnyből úgy, hogy egyéni extrát senki sem hozott – hatan dobtak náluk 11–21 pont között, mindig volt valaki, aki fel tudott lépni első opciónak egy bizonyos időszakban. Kemba Walker 0 pontos (!) estéje nagyon csúnya, de rá nem is volt most szükségük, csapatszinten simán felülmúlták az újabb letargikus teljesítményt nyújtó Sacramentót: a vendégek sorozatban hetedszer kaptak ki, idegenben pedig zsinórban tizenkettedik vereségüket könyvelhették el, utoljára két hónapja, december 1-jén tudtak vendégként meccset nyerni. A védekezésük megint pocsék volt, de ezúttal támadásban sem ütötték meg az elfogadható szintet, így nem volt érdemi esélyük arra, hogy megfogják a New Yorkot – Alvin Gentry vezetőedző szerint sosem adják fel, de azért ez a helyzet kezd egyre kínosabbá válni.

A Knicks legjobb dobói: Burks 21/12, Fournier 18/12, Randle 17/3
A Kings legjobb dobói: Haliburton 21/6, Mitchell 18/6, Barnes 11/3, Hield 11/9

 

Atlanta Hawks–Toronto Raptors 100–106

Az Atlantát is megállította a Raptors. Igazi „vasemberségről" tett tanúbizonyságot a Toronto, ugyanis két nappal azután, hogy tripla hosszabbításban, a kulcsemberektől 50-55 játékpercet kérve nyerni tudott Miamiban, most a sorozatban hét győzelemből érkező Atlanta csarnokát is bevette – úgy, hogy ezúttal is 36-41 percnyi kőkemény lábmunkázást kellett beletenniük az estébe a kezdőknek. Nick Nurse nem viccelt, beleállította a földbe játékosait, de ők teljesítették a feladatot, Gary Trent Jr. (31 pont, 9/15 tripla) és Pascal Siakam (25 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz, remek védekezés) is nagyon kitett magáért, Fred VanVleet 11 gólpasszal ellensúlyozta a gyengébb dobóformáját és olyan agresszív csapatvédekezést műveltek, mintha az említett Miami-meccs meg sem történt volna. A második negyedben ugyan belekerültek egy hullámvölgybe, ott kicsit megborultak hátul és 11 pontos hátrányt szedtek össze, de a nagyszünetben rendezték a soraikat és egy 32–15-ös harmadik negyeddel visszavágtak. A záró etapban már végig ők jártak előrébb és minden olyan alkalommal, amikor egy pontra jött vissza a Hawks, dobtak egy-egy triplát: Anunoby kétszer is villant ilyen helyzetben, utoljára 20 másodperccel a vége előtt, 100–101-nél. Erre már nem érkezett válasz, így óriási csatában, végig stabilnak, koncentráltnak bizonyulva újabb nagy győzelmet húzott be a Toronto, amely tartja a lépést a Bostonnal.

Hiányzott Young. A back-to-back második felén lépett pályára az Atlanta és ennél is nagyobb gondot jelentett, hogy a vezér, Trae Young nem lehetett ott a parketten egy vállsérülés miatt. Nélküle nagyon szétcsúszott a támadójáték, voltak ugyan jó időszakaik, de összességében mást kellett játszaniuk, mint általában – a Young helyén kezdő Wright például csak egyetlen kosarat tudott dobni. Az 5/6 triplás Huerter, valamint a padról 18 ponttal beszálló Bogdanovics megpróbálta kezelni a problémákat, de ez nem sikerült, John Collinshoz és Clint Capelához is alig jutott el a labda, így megszakadt a szép győzelmi széria. Következőleg a Phoenixet fogadják, az is komoly teszt lesz számukra...

A Hawks legjobb dobói: Huerter 26/15, Bogdanovics 18/12, Hunter 17/3
A Raptors legjobb dobói: Trent Jr. 31/27, Siakam 25/3, VanVleet 16/12

 

Houston Rockets–Golden State Warriors 108–122

Curry stílusosan zárta a januárt. Már-már pályafutása legrosszabb hónapját teljesítette januárban Steph Curry, aki az utóbbi meccseken már mutatott biztató jeleket a dobásával kapcsolatban, majd ezen az estén, az utolsó negyedben alaposan megfejelte mindezt és „robbantással" zárta le ezt a csúnyára sikerült hónapot. A Warriors irányítója ugyanis 21 pontot dobott csak a záró felfonásban, csak ekkor négy triplát süllyesztett el és utólag azt mondta, hogy végre visszajött az érzés, tudta, hogy most „zónába került". Curry végül kereken 40 ponttal, 9 gólpasszal és 7/14 triplával zárta az estét, hosszú ideje ez volt a legjobb mérkőzése, amely ráadásul győzelmet is ért a vendégeknek: a második negyedben megléptek tíz pont feletti különbséggel és ezt menedzselték a végéig, de a hajrában nagyon kellettek Curry dobásai is ahhoz, hogy ne kerüljenek bajba. A Rockets támadógépezete sem működött rosszul, Christian Wood (24 pont, 13 lepattanó) és Kevin Porter Jr. (17 pont, 11 gólpassz) vezetésével ők is szépen járatták a labdát és hét játékosuk is elérte a tízpontos határt, de a Curry-extra romba döntötte a reményeiket a negyedik játékrészben - hiába jöttek vissza ott pár pontra. Curry mellett egyébként a Warriors másik All-Starja, Andrew Wiggins (23 pont, 3/6 tripla, 2–2 labdaszerzés és blokk) is hozta magát, úgyhogy a ligamásodik sorozatban hatodszor is nyert és egyre jobban leszakítja magáról üldözőit.

A Rockets legjobb dobói: Wood 24/15, Porter Jr. 17/15, Christopher 13/3
A Warriors legjobb dobói: Curry 40/21, Wiggins 23/9, Thompson 14/3

 

Oklahoma City Thunder–Portland Trail Blazers 98–81

Csúnya portlandi betli. A vendégeknek kötelező lett volna nyerniük a vezérét vesztő nyugati sereghajtó otthonában, úgy is kezdték a meccset, hogy ez simán menni fog, hiszen az első negyedet rögtön megnyerték 12 ponttal, majd a másodikban vezettek 18 egységgel is – úgy tűnt, hogy nem lesz problémájuk. A Thunder azonban felszívta magát és már a nagyszünetig látótávolságon belülre zárkózott, majd a teljesen leeresztő Blazers csoszogását kihasználva a fordulás után átvette az irányítást: a Portland összesen 34 pontot szenvedett össze a harmadik-negyedik negyedben és az OKC összesen 25 (!) egységgel bizonyult jobbnak. Chauncey Billups, a vendégek vezetőedzője azonban a kínos vereség ellenére azt mondta, hogy szerinte megfelelő felfogással játszottak, azzal nem volt gondja, egyszerűen minden dobásukat kihagyták - csak 18 százalékkal tripláztak és ezért kaptak ki. Ehhez azért hozzátehetjük, hogy a teljes meccsre vetítve a Thunder még gyengébben dobott mezőnyből, mint a Portland, tehát nem teljesen jogos az érvelés, viszont lepattanózásban, büntetőzésben, eladott labdákban és a festékben is jobbnak bizonyultak a hazaiak. Egyéni extrát egyik oldalon sem tudunk kiemelni, az OKC az utolsó két és fél negyedben így is uralta a találkozót a teljesen széteső és a kötelezőt elpuskázó Portlanddel szemben, úgyhogy visszaelőzte a Houstont, míg a Blazers továbbra is a playint jelentő 10. helyet foglalja el Nyugaton.

A Thunder legjobb dobói: Dort 18/6, Bazley 15/9, Giddey 14
A Trail Blazers legjobb dobói: McCollum 21/3, Powell 17/9, Nurkic 14

NBA
ALAPSZAKASZ
Cleveland Cavaliers
–New Orleans Pelicans 93–90
Indiana Pacers
–Los Angeles Clippers 122–116
Philadelphia 76ers
–Memphis Grizzlies 122–119 – hosszabbítás után
Atlanta Hawks–Toronto Raptors 100–106
Boston Celtics
–Miami Heat 122–92
New York Knicks
–Sacramento Kings 116–96
Houston Rockets–Golden State Warriors 108–122
Oklahoma City Thunder
–Portland Trail Blazers 98–81

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik