„Szinte minden menedzser morgolódott már valamely meccs után a VAR működése miatt” – árulta el az apropóról a cég egyik vezető kutatója, Matt Smith.
A YouGov januárban 1396, a Premier League mérkőzéseit követő, brit felnőttet kérdezett meg a videobíróval kapcsolatban. A válaszadók 67 százaléka szerint a bevezetés nem tett jót a PL-nek, a mérkőzések élvezhetetlenebbé váltak a VAR-ral.
A kutatásból ugyanakkor az is kiderült, a többség nem kukázná a teljes rendszert. Csupán 15 százalék mondta azt, nincs szükség a videobíróra a modern futballban. 74 százalék szerint a VAR-nak van jövője, ám át kell gondolni annak működését és használatát.
„A kutatások azt mutatják, hogy a VAR teljes megszüntetése helyett a nézők nagy többsége azt szeretné, hogy a rendszert továbbfejlesszék és megújítsák. A jelenlegi rendszerrel szemben az egyik legfőbb kritika az, hogy a helyszínen lévő szurkolókat vakon hagyják. A többség azt támogatná, ha a VAR által a játékvezetőknek mutatott képet az óriáskivetítőkön is követni lehetne, emellett a játékvezetők és a videoasszisztensek közti kommunikáció is hallhatóvá válna” – tette hozzá a kutatást vezető Matt Smith.
Konkretizálva a kérdést: a válaszadók 81 százaléka úgy érzi alapvető módosítás kell legyen, hogy a stadionok kivetítőin is láthatóvá váljon a visszanézett szituáció.
80 százalék külön ösztönözné a játékvezetőket, hogy merjék visszanézni a vitás szituációkat. A másik gyakori kritika ugyanis a VAR angliai működésével szemben az, hogy nem világos, min múlik, hogy egyik bíró visszanéz egy szabálytalanságot, majd a másik egy nagyon hasonló játékszituációban a saját első benyomásaira hagyatkozik. Szintén sokan kritizálják a rendszert amiatt, mert bár a videobíró aktív egy-egy szituációban, a végső döntést a VAR-szobában úgy hozzák meg, hogy a játékvezető szintén nem megy ki a monitorhoz, csupán a pályán állva várja, hogy a fülére mondják, hogyan tovább.
A BBC ezzel kapcsolatban kiemeli, a PL vezetői korábban szándékosan adták azt az iránymutatást a játékvezetőknek, hogy csak a legszükségesebb esetekben menjenek ki maguk a pálya széli monitorokhoz, inkább bízzák magukat a VAR-szobában születő döntésre. A ligavezetés azt remélte, így gyorsabb lesz az ítélethozatal, mintha minden egyes alkalommal a pálya szélén kéne felülvizsgálni a történteket.
A jelek szerint ezzel viszont nem értenek egyet a drukkerek, akik úgy vannak vele, ha már egy-egy döntés miatt így is percekig állhat a játék, akkor legalább az adott meccs bírája hozzon döntést – amiért aztán teljes felelősséget is tud vállalni.
Összességében tíz válaszadóból több mint hatan mondták azt, hogy a rendszer – különböző okokból, de – rosszul működik.