Ha jól megy a Tottenham Hotspurnek, ha nem, Harry Kane üzembiztosan szállítja a gólokat, gólpasszokat, világklasszis szinten teljesít, kiemelkedik csapatából, s rácáfol a kétkedőkre – ahogyan mindig is. Az angolok Londonban született klasszisa gyerekkorától a Spurs akadémiáján pallérozódott, ahol sokáig balszélsőt, második csatárt akartak nevelni belőle, majd tinédzseréveit kölcsönben töltötte. Játszott a Leyton Orient, a Millwall, a Norwich City és az akkor még másodosztályú Leicester City csapatában (itt jobbára Jamie Vardy cseréjeként koptatta a padot). Tíz éve tért vissza a Tottenhamhez, amelynél egyre több játéklehetőséget kapott a 2013–2014-es évadban, hogy aztán egy idénnyel később 34 meccsen 21 gólt és 5 gólpasszt termeljen a Premier League-ben. Rögtön rá is aggatták az „egyszezonos csoda” cimkét...
1. Alan SHEARER | 260 gól |
2. Harry KANE | 208 gól |
Wayne ROONEY | 208 gól |
4. Andy COLE | 187 gól |
5. Sergio AGÜERO | 184 gól |
Kane viszont a 2015–2016-os évadban PL-gólkirály lett, azóta további két alkalommal szerezte meg a címet úgy, hogy összesen hatszor lépte át a húszgólos álomhatárt! Így érkezünk el napjainkig: a csatár a Liverpool ellen 4–3-ra elveszített múlt hét végi bajnokin megszerezte 208. PL-gólját, s beérte az örökranglistán a Manchester United klasszisát, Wayne Rooney-t. Célja innentől a legendás angol támadó, Alan Shearer megdönthetetlennek hitt, 260 gólos Premier League-csúcsa – ami már egyáltalán nem tűnik elérhetetlennek. A Spurs csapatkapitánya július 28-án lesz 30 esztendős, legjobb éveit tapossa, s ha marad Angliában, a hiányzó 52 gólt öt évad alatt úgy is összegyűjtheti, ha idényenként „csak” 10-11 gólt szerez. Kane elmúlt évekbeli gólátlaga ennél jóval magasabb, úgyhogy igen, reális esélye van a rekordra!
Ám hiába a temérdek gól, Kane játéka ritkán látványos, nem mutat be szemkápráztató cseleket, nem tartozik a leggyorsabb játékosok közé, nem a virtuozitásával emelkedik ki, ráadásul „csak” a Spursben játszik, ezért a szurkolók többsége nem sorsolja őt a korszak legjobb kilencesei közé – pedig ott a helye. Az angol támadó kiválóan fejel, jól érkezik a kapu elé, hatékonyan bevethető letámadásnál, ösztönösen találja meg a védők mögötti üres területeket, lövései erősek és pontosak, szenzációs befejező, visszalép a középpályára, hogy onnan – irányító szerepkört felvéve – kioszthassa társainak a kulcspasszokat, távolról is képes eredményes lenni és nem utolsósorban ritkán látott hatékonysággal váltja gólra a tizenegyeseket. Bár nem robbanékony, s végképp nem cselgép, rendkívül sokoldalú csatár, akit gyakorlatilag minden Spurs-edző más szerepkörben használt, mégis megtalálta a góllövéshez vezető utat.
Guardiola mondatai rámutatnak a másik tényezőre, amely miatt a szurkolók nem értékelik eléggé Kane-t. Miközben jó ütemben halad afelé, hogy minden idők legeredményesebb Premier League-játékosa legyen, karrierje során csapataival egyetlen trófeát sem nyert. A Spursszel és az angol válogatottal is járt már közel a csúcshoz, de végül nem jött össze neki semmi. A Tottenhammel a 2015–2016-os idényben sokáig az Arsenallal karöltve üldözte a csodát tevő, s bajnoki címet nyerő Leicester Cityt, ám lemaradt a dobogó felső fokáról. A 2018–2019-es évadban a Spurs – története során először – bejutott a Bajnokok Ligája döntőjébe, de 2–0-ra kikapott a Liverpooltól. Azóta hullámzó teljesítményt nyújt az együttes, hiába Kane klasszisa, jelenleg vezetőedző, sportigazgató és valódi projekt nélkül vitézkedik a PL-ben, minden bizonnyal a BL-indulást érő negyedik hely sem lesz meg neki. Hasonló Kane helyzete az angol válogatott esetében, csak fényesebb a jövőképe. Anglia a torna gólkirályává avanzsáló Kane vezérletével az elődöntőig menetelt a 2018-as oroszországi világbajnokságon, hogy aztán három évvel később hazai pályán, a Wembley-ben játszhasson Európa-bajnoki döntőt Olaszország ellen. A finálé 1–1-re végződött, a tizenegyespárbajt az olaszok nyerték meg, így Kane-nek az ezüstéremmel kellett megelégednie. A múlt novemberi katari tornán már az elődöntő sem jött össze – igaz, a nyolc között a későbbi döntős franciák állták az angolok útját. Országot (amelynek válogatottjában már gólrekorder 55 találattal, Wayne Rooney-t megelőzve) persze nem válthat, de klubot igen, már csak az a kérdés, megteszi-e...
1. Erling HAALAND | 34 gól |
2. Harry KANE | 25 gól |
3. Ivan TONEY | 20 gól |
4. Mohamed SZALAH | 17 gól |
5. Marcus RASHFORD | 16 gól |
Lehetősége minden bizonnyal lesz rá, hogy nyáron távozzon a Tottenhamtől. Kane 2018-ban, a Spurs most véget érni látszó projektje fénykorában írt alá hatéves szerződéshosszabbítást 2024-ig. De az elmúlt években sokszor tűnt úgy, a csatárcsillag csak nyűglődik klubjában, 2021 nyarán határozottan ki is jelentette, távozni akar, és valószínűnek látszott, hogy csatlakozik Guardiola Manchester Cityjéhez. A Tottenham azonban nem engedte könnyen, a reálisnál magasabb „árcímkét ragasztott rá”, a City pedig „csak” Jack Grealisht vette meg 100 millió euróért, hogy aztán egy nyárral később lecsapjon Erling Haalandra.
Kane maradt a Spursnél, de azóta sem lett jobb esélye trófeát nyerni, sőt, így felvetődik a kérdés, eljött-e a távozás ideje. Mivel 2024 nyarán, tehát egy év múlva jár le a szerződése, ha nem hosszabbít, a Tottenhamnek az idei nyár az utolsó esélye rá, hogy „pénzzé tegye”. Ha így dönt a játékos és a vezetőség, jelentkező lesz bőven, aki megvásárolná a 29 éves klasszis játékjogát, de reálisan talán csak két klub jöhet szóba. Az egyik a Bayern München, amely Robert Lewandowski távozása óta keres egy klasszis kilencest, a másik a szintén csatárt kereső Manchester United. Ha a Bundesliga topklubja mellett dönt, egyrészt nem igazol át szeretett klubjától egy angol riválishoz, másrészt szinte garantált, hogy már az első müncheni idényében trófeát nyer, ugyanakkor lemondhat Alan Shearer PL-gólrekordjának megdöntéséről. Ha az MU-t választja, részt vehet egy izgalmas, nagyra törő projekt valóra váltásában Erik ten Hag irányításával, de hogy trófea lesz-e a jutalma, arra nem fogadna senki.
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. május 6-i lapszámában jelent meg.)