Sokak szerint a Premier League színvonala és tempója magasabb, mint a német élvonalé, és az utóbbi években számos futballista bizonyította, megugorható ez a szint – reméljük, az egy hete az RB Leipzigtől igazolt Szoboszlai Dominiknak is sikerül. Sőt, több olyan labdarúgó is van, aki a Bundesligából került Angliába, és ott vált klasszissá. A kérdés egyébként azért is aktuális, mert a magyar válogatott középpályás mellett a Chelsea-hez szerződő Christopher Nkunku is a szigetországba igazolt az RB Leipzigtől. És hogy ki lehet számukra a példa?
Például a Manchester Cityvel az idén Bajnokok Ligáját nyerő Kevin De Bruyne, aki a világ egyik legjobbja a posztján – és Szoboszlai Dominik több interjújában is őt nevezte meg kedvenc játékosának. A 32 éves középpályást – aki 2012 és 2014 között a Chelsea kötelékéhez tartozott – 2015-ben 75 millió euróért igazolta a City a Wolfsburgtól. A német csapat a 2014–2015-ös idényben második lett a Bundesligában, a kupát pedig megnyerte. A belga játékos parádés teljesítménnyel, 16 góllal és 28 gólpasszal járult hozzá a sikeres szerepléshez. Első angliai idényében 25 mérkőzésen 7 gólt és 9 gólpasszt jegyzett a Premier League-ben, és eddig a 2019–2020-as évadban teljesített a legjobban: 13 gól és 20 gólpassz a bajnokságban. Klubszinten minden fontos trófeát megnyert, és évek óta alapember a világ jelenlegi legerősebb csapatában.
Roberto Firmino éppen a Liverpoolnál, Jürgen Klopp regnálása idején vált klasszis csatárrá. A brazil futballista négy évet játszott a Hoffenheimben, a 2014–2015-ös idényt 16 góllal zárta, a bajnokság egyik legjobbja volt. Azon a nyáron 41 millió eurót fizetett érte a Liverpool, és bár kellett egy kis idő, amíg felvette a tempót, 2016 januárjában már a hónap legjobb Liverpool-játékosának választották a szurkolók. Sadio Manéval és Mohamed Szalahhal együtt éveken át a világ egyik legveszélyesebb támadóhármasát alkották, a brazil csatár bajnoki címet és Bajnokok Ligáját nyert, majd az idén nyáron Szaúd-Arábiába, az Al-Ahlihoz szerződött.
Szoboszlai Dominik szempontjából szintén jó példa Szon Hung Min, aki egyrészt középpályás, másrészt hasonlóan fiatalon, 23 évesen szerződött a Leverkusentől a Tottenhamhez. Bár a dél-koreai labdarúgó egyetlen nagy trófeát sem nyert a londoniakkal, évek óta a Premier League egyik legjobbja a posztján, oroszlánrészt vállalt abban, hogy 2019-ben BL-döntőbe jutott a Spurs, 2020-ban pedig Puskás-díjat kapott a Burnley ellen szerzett góljáért. Rajtuk kívül több pozitív példát említhetünk, aki a Bundesligából a PL-be kerülve ragyogó teljesítményt nyújtott: Kai Havertz (a Leverkusentől igazolt a Chelsea-hez, 2021-ben győztes gól a City elleni BL-döntőben), Leroy Sané (a Schalkétól a Manchester Cityhez), Edin Dzeko (a Wolfsburgtól a Manchester Cityhez), Ilkay Gündogan (a Dortmundtól a Manchester Cityhez) és persze Szoboszlai Dominik jó barátja, Erling Haaland, aki tavaly igazolt a Dortmundtól a Manchester Cityhez, és azóta már a világ egyik legjobb, legnépszerűbb labdarúgója.
Persze voltak olyanok is, akik Németországban kimagaslóan teljesítettek, Angliában azonban nem jött ki nekik a lépés. Az egyik legjobb példa erre Timo Werner, aki 2020-ban éppen a lipcseiektől szerződött a Chelsea-hez, majd két év után visszatért Szászországba. Naby Keita 2018-ban ugyancsak a lipcseiektől igazolt a Liverpoolhoz, de sokszor volt sérült, nem tudott meghatározó játékossá válni. A 28 éves guineai középpályás ezen a nyáron szabadon igazolhatóként írt alá a Bremenhez, azaz Wernerhez hasonlóan visszatért Németországba. A Ferencvárost is megjáró Marko Marinnak sem alakult jól az angliai kalandja. A német válogatott szélső 2012-ben a Werdertől igazolt a Chelsea-hez, de mindössze 16 tétmérkőzésen kapott lehetőséget, egy-egy gólt és gólpasszt jegyzett.
Szoboszlai Dominik előtt adva van a jó példa, aligha retten meg a feladattól, és De Bruynéhez, Haalandhoz vagy Firminóhoz hasonlóan remélhetőleg világklasszissá válik a Premier League-ben.