Halász Bence a két évvel ezelőtti londoni atlétikai világbajnokságon, húsz évesen és öt naposan a valaha volt legfiatalabb magyar vb-résztvevő lett kalapácsvetésben, amit kedd este megfejelt azzal, hogy Dohában 22 évesen és 59 naposan a valaha volt legfiatalabb magyar vb-érmes is lett a versenyszámban. Gécsek Tibor (1993, 1995), Németh Zsolt (1999, Bence edzője), Annus Adrián (2003) és Pars Krisztián (2011, 2013) után a hetedik vb-érmünket szerezte kalapácsvetésben.
Ebbe ugyan némileg bele akartak piszkálni a lengyelek, a tavalyi Európa-bajnok Wojciech Nowicki ugyanis óvást nyújtott be, szerinte Halász kilépett az első, 78.18-as kísérleténél, így szerinte nála lenne jó helyen az a bronzérem.
Németh Zsolt, Halász Bence edzője: |
„Nem éreztem, hogy kiléptem volna, mert nem is volt így – mondta a Nemzeti Sportnak Halász Bence, mikor arról kérdeztük, jogos-e volt a lengyelek óvása, és valóban kiléphetett-e az első dobásnál. – A felvételeken teljesen tisztán látszik, hogy bent maradtam a körön belül. A belső peremen pedig meg lehet támaszkodni, azt nem tiltja a szabály.”
A dohai bírák salamoni döntést hoztak, az óvásnak helyt adtak, viszont a magyar atlétától sem vették el az érmet, így két bronzérmet osztanak majd ki, amire még sosem volt példa a versenyszám történetében. Az eset azonban nemcsak ezért erősen véleményes.
Egyrészt Nowickinak ugyanúgy hat lehetősége volt, mint Halász Bencének, másrészt 81.74-es, júliusi dobásával ő vezeti az idei világranglistát, egy ilyen kaliberű kalapácsvetőtől pedig nem túl elegáns, ha utólag akarja kireklamálni magának a bronzot, miután a vártnál gyengébben szerepelt, és ennél majdnem négy méterrel kisebbet dobott (77.69). Ilyenkor talán jobb csendben maradni, és elfogadni, hogy ez nem az ő napja volt. Ilyen a sport, már mással is történt hasonló (vö. Halász edzője, Németh Zsolt sportszerű nyilatkozatával).
A szervezők döntése tovább rontott a helyzeten, annak üzenete ugyanis rosszabb nem is lehetne. Az atlétika egyik fő vonzereje a mai napig az, hogy mérhető sportág, így egyértelműen meghatározható, kik a győztesek, és kik a vesztesek. Most azonban az a helyzet áll fenn, hogy egy olyan versenyző kap ugyanolyan színű érmet, mint riválisa, aki fél méterrel kisebbet dobott nála a döntőben. Harmadrészt, az ilyen eseteket elkerülendő, olyan bírákat kell a dobókörök mellé ülteti, akik tudják értelmezni és következetesen alkalmazni a szabályokat, és akkor nem kell fellebbezésekkel foglalkozni és kapkodva ilyen kaotikus döntéseket hozni.
Nem tenne jót a közelmúlt botrányait emelt fővel túlélő sportágnak, ha az érmek sorsa ezentúl a zöld asztalnál dőlne el.
Az eseményről a Nemzeti Sportot tudósítja: Vincze Szabolcs