Először hagyta el Európát az atlétikai világbajnokság, és a tokiói Olimpiai Stadionban 1991 augusztusának végétől csodát láthatott a világ. (Ugyanitt rendezik majd két év múlva a budapestit követő 20. seregszemlét.)
Mindenekelőtt persze vegyük a férfi távolugrás augusztus 30-i döntőjét! Amikor Carl Lewis az első sorozatban brutális 868 centiméterrel az élre állt, rajta kívül egyedül a német Dietmar Haaf jutott 8 méter fölé (801), és semmi sem utalt arra, hogy ne újabb egyszemélyes Lewis-gálában gyönyörködhessenek a nézők.
Nem így történt, de még mennyire nem!
A FÉRFI TÁVOLUGRÁS TOKIÓI DÖNTŐJE
Lewis a 100 méteres síkfutás aranyérmét és az új, 9.86-os (Ben Johnson 1988-ban elvett rekordjánál még mindig hét századdal gyengébb) világcsúcsot már öt nappal korábban begyűjtötte, és a záró napon tagja és befutó embere volt a szintén a világ valaha volt legjobbjával, 37.50 másodperccel győztes amerikai váltónak is.
Mégsem erről a váltóról, hanem a 4x400-ról esett Tokióban a legtöbb szó. Ha volt valaha toronymagas favorit, az az amerikai négyes, soraiban a 400-as világranglistán egyaránt top tízes Andrew Valmonnal (egyéniben 5. lett), Quincy Wattsszal (az 1992-es barcelonai aranyérmes), a 400-on bronzérmes Danny Everett-tel és az egyéni világbajnok Antonio Pettigrew-val. Ellenlábasnak még leginkább a britek tűntek, de miután első futójuk, a 400-on ezüstérmes remek Roger Black nem bírt Valmonnal, Amerikában nyilván már hátra is dőltek. Erre előbb a 400-on az elődöntőben közepes futással kieső Derek Redmond, majd az eredendően 200-as, ott döntőbe sem jutó John Regis volt képtelen feladni, és az utolsó körre maradt a döntés. Az egyik oldalon Tokió hőse, a világbajnok Pettigrew, a másikon a 32 éves, 400 gáton (!) bronzérmes Kriss Akabusi. Aki nemhogy nem szakadt le, de valami földöntúli energiát mozgósítva négy századdal lehajrázta a favorit Pettigrew-t. A 2:57.53-as Európa-csúcs csak hab a tokiói tortán, akkora verseny volt, hogy a vb után az IAAF főtitkári székébe távozó felejthetetlen Gyulai István gyönyörűségében majdnem kiesett a televíziós riporterállásból.
A hölgyeknél mindenekelőtt az amerikaiakat és a jamaicaiakat 100-on és 200-on is leoktató szép szál német Katrin Krabbét csodálta a világ, de csak Tokióban, mert Barcelona előtt a WADA kivette az esélyesek közül. A francia Marie-José Pérec igazi gazella volt 400-on, az algériai Hassziba Bulmerka 1500-on első afrikai nőként lett világbajnok – megelőzve az immár Dorovszkih néven versenyző szöuli hőst, a 3000-et azért megnyerő Tatjana Szamojlenkót. A nagy Jackie Joyner-Kersee távolugrásban még simán győzött, hétpróbázásban viszont hiába vezetett, a negyedik szám, a 200 méter közben meghúzódott a combhajlító izma…
Az éremtáblán az amerikaiak és az utoljára együtt induló szovjetek taroltak, az újraegyesült Németországnak be kellett érnie öt arannyal, viszont első ízben Magyarország is feltűnt – a 18. helyen. Emellett román színekben a marosludasi Kovács Ella 800-on harmadik lett, egy más korban ez az érem is mellénk íródott volna…