A jubileumi, 50. döntő következik a legrangosabb európai kupasorozatban
Vágólapra másolva!
2005.05.25. 20:13
Megosztás
Vágólapra másolva!
Címkék
A ma esti AC Milan-Liverpool mérkőzés a jubileumi, 50. döntő a legrangosabb európai kupasorozatban. Noha a Bajnokok Ligája elődjét, a Bajnokcsapatok Európa Kupáját 1955-ben az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) alapította, az ötlet és a kezményezés - csakúgy, mint a világbajnokság és az Európa-bajnokság esetében - a LEquipe című francia sportlap újságírójától, Gabriel Hanot-tól származott.
A Real Madrid volt a BEK első győztese 1956-ban (fotó: AFP)
A Real Madrid volt a BEK első győztese 1956-ban (fotó: AFP)
Hanot első javaslata - 1954. december 15-én - egy páreurópai klubsorozat beindítását célozta, válaszul az angol Daily Mail cikkére, amely a Wolverhampton Wanderers FC-t a Bp. Honvéd és a Szpartak Moszkva legyőzése után "világbajnoknak" titulálta.
Hanot reakciója fél évszázadra meghatározta a kontinens klubfutballjának jövőjét. A zsurnaliszta akkor a következőket mondta:
"Mielőtt deklaráljuk, hogy a Wolverhampton világbajnok, először utazzon el a csapat Moszkvába és Budapestre. Ezen kívül ott van még néhány nemzetközi hírű klub, például a Milan vagy a Real Madrid, hogy csak kettőt említsek. Be kell indítani a klubvilágbajnokságot - vagy legalábbis egy európai sorozatot -, amely kiterjedtebb, jelentősebb és nagyobb presztízzsel bír, mint a Mitropa Kupa, és sokkal eredetibb, mint a nemzeti csapatok bajnokságai."
Hanot meggyőzte kollégáit a L’Equipe-nél, így ötletével gyorsan támogatókra talált. A bajnokság alapelvei hamarosan készen voltak, bár azt eredetileg nem javasolták, hogy abban a nemzeti bajnokságok győztesei vegyenek részt. Később azonban Hanot kollégája, Jacques Ferran jóvoltából ez is bekerült a "csomagba".
Ferran ezekkel a szavakkal emlékezett vissza: "Úgy gondoltuk, hogy a legnagyobb sikert úgy érhetjük el, ha a legjelentősebb klubokat vonjuk be a bajnokságba. Egyedüli célunk az volt, hogy lerakjuk az alapokat, ezáltal - és ezt soha nem titkoltuk - növeljük az újság hétközi eladott példányszámát. Miután megszültük a gyermeket, az első és legnagyobb gondunk az volt, hogy találjunk valakit, aki örökbe fogadja."
Az európai csúcsbajnokság gyámja végülis az Európai Labdarúgó-szövetség lett, amely 1955. május 6-án sürgősséggel terjesztette a FIFA elé azt a kérését, hogy a világszervezet vizsgálja meg egy ilyen bajnokság megszervezésének a feltételeit. Két nappal később a FIFA elismerte "az UEFA fennhatóságával és felelős irányításával működő" sorozatot.
Kezdetben a Bajnokcsapatok Európa Kupájában nem tartottak sorsolást, hanem az UEFA határozta meg a pársoításokat, azonban ez már a második kiírásnál megváltozott. Az első mérkőzést 1955. szeptember 4-én tartották Lisszabonban, ezen a Sporting Clube de Portugal 3-3-as döntetlent ért el a jugoszláv FK Partizan ellen a Nemzeti Stadionban. Az első döntőt kilenc hónappal és 28 nappal később játszották Párizsban, ahol a Real Madrid 4-3-ra győzött a Stade de Reims Champagne csapata ellen.
A Real Madrid nyerte meg a BEK-et a következő négy esztendőben is, az 1959-60-as kiírás fináléjában Puskás Ferenc egy máig érvényben lévő csúcsot állított fel: az Eintracht Frankfurt ellen 7-3-ra megnyert találkozón négy gólt szerzett (a többi madridi találatot Alfredo di Stefano jegyezte), és ezt máig nem tudta senki túlszárnyalni.
A Real Madrid nyerte meg egyébként a legtöbbször a BEK-et (BL-t) - tíz alkalommal -, míg utána a ma esti döntő két résztvevője, az AC Milan (hat) és a Liverpool (négy) következik.
A ma este legfőbb kérdése tehát az: a Milan hetedszer vagy a Liverpool ötöször?