A CSAPATOK NEVE ALAPJÁN óriási rangadó, a jelenük szerint viszont abszolút egyoldalú csata várható a Montjuic Stadionban. A Camp Nou átépítése miatt albérletben játszó Barcelona a Borussia Dortmundot fogadja szerdán, és bár a hétvége eredményei éppenséggel nem a katalánok fölényére világítanak rá, ha megkapargatjuk a felszínt – nem is kell nagyon –, azonnal egyértelművé válik, hogy Hans-Dieter Flick vezetőedző alakulata a meccs és a párharc toronymagas esélyese.
Kezdjük azzal, hogy a Dortmund, amely tavaly döntőt játszott a BL-ben, a mostani idényben finoman szólva is alulteljesít, olyannyira, hogy az egyébként türelmes klubvezérkar január elején menesztette a csapat irányítását az évad elején átvevő Nuri Sahint, és Niko Kovacot ültette le a kispadra. Az új seprű azonban csak most kezdett el jól (jobban…) seperni, az edzőnek ugyanis úgy van hat győzelme a BVB élén tizenkét meccs után, hogy két sikert ért el a Bundesliga utóbbi két játéknapján (Mainz 3–1, Freiburg 4–1).
És nagyjából ennyi, amiben a németek reménykedhetnek, esetleg még bízhatnak abban, hogy a nemcsak látványos, hanem eredményes futballt játszó Barcelona szombaton hazai pályán botlott a Betis (1–1) ellen, ám a józan ész szerint ez aligha az első lépés a tartós hullámvölgy felé. Merthogy a Barca Hans-Dieter Flickkel nagyon összeállt, a játékosok minden poszton élvezik a játékot, a csapat pedig hasít: már megnyerte a spanyol Szuperkupát (a dzsiddai döntőben 5–2-re gyalulta le a Real Madridot), vezet a bajnokságban, döntős a Király-kupában, a BL-ben pedig tíz mérkőzésen nyolc győzelemmel, egy döntetlennel és ugyancsak egyetlen vereséggel (amelyet még az első játéknapon szenvedett el a Monacótól, 1–2) várja a negyeddöntőt.
A kontinentális sorozatban ráadásul már találkozott a két csapat, a Barca decemberben úgy nyert 3–2-re Dortmundban, hogy végig a németek futottak az eredmény után. A tágabb képet tekintve: a Barcelona 22 mérkőzés óta veretlen – érdekes módon éppen a dortmundi vizitet követően szaladt bele két egymást követő pofonba a bajnokságban (Leganés 0–1, Atlético Madrid 1–2) –, ezek közül 18-at megnyert, és továbbra is félelmetes támadójátékkal hengereli le az ellenfeleket: a Flick-érában 47 mérkőzésen 141 gólt szerzett, ami kereken hármas átlag!
A sort folytathatjuk azzal, hogy a német szakvezető mérlege tökéletes a Dortmund ellen – a Bayern München edzőjeként ötből öt meccset nyert meg az ősi rivális ellen, és ezek mellé jött a decemberi BL-találkozón aratott siker –, s az sem elhanyagolható lélektani előny, hogy a két gárda egymás elleni mérlege is a katalánoknak kedvez három győzelemmel és két döntetlennel.
Ha mindez nem lenne elég, a Dortmundot az ág is húzza, az egyik meghatározó játékosa, Nico Schlotterbeck ugyanis a Barcelona ellen tért volna vissza az eltiltásából, ám hétfőn olyan súlyos térdsérülést szenvedett, hogy az idényben már nem léphet pályára. Marcel Sabitzer is térdsérülés miatt kénytelen kihagyni a meccset, míg a barcelonai oldalon a hosszabb ideje sérült Marc Casadó, Marc Bernal és Marc-André ter Stegen mellett az izomhúzódással bajlódó Dani Olmo marad le a szerda esti mérkőzésről.
Akárhogy is nézzük, a barcelonai találkozó előtt egyértelműen a hazaiak az esélyesek, de ne feledjük: a labdarúgásban bármi megtörténhet.
BAJNOKOK LIGÁJA
NEGYEDDÖNTŐ, 1. MÉRKŐZÉS
21.00: FC Barcelona (spanyol)–Borussia Dortmund (német) – élőben az NSO-n!
Barcelona. Vezeti: Espen Eskas (norvég)
A visszavágót április 15-én rendezik Dortmundban.