Hülyék, hülyék mindenhol – mondá a bölcs, és vannak, akik szeretik ezt fokozni, vagy küllemben vagy tettekben futásszakmailag is. Na, de mi az iszapszentgilisztási bánatért van erre szükség, teszem fel a költői kérdést. Fogalmam sincs, mindenesetre ez nem feltétlen rossz, sőt bőven akadnak a túlzott exhibicionizmusban szenvedő futótársak között igencsak mókás jelenségek, miközben döntögetnek hülye rekordokat.
Itt vannak a versenyek és jelmezbálok fúzióját képező futók, akik minden valószínűség szerint nem az egyéni csúcsért mennek küzdeni egy maratonira birodalmi lépegető jelmezben, hanem a figyelemért, és csakugyan üde színfoltot képeznek a kicsapott sóval borított cicanacik és véres mellbimbók között. Ha beledöglök, akkor sem tudnám megmondani, idén hányan futották le a London Marathont, de arra a fazonra talán többen emlékeznek, aki Big Bennek öltözve próbálta magát átküzdeni a célkapun, minthogy Eliud Kipchoge 2:02:39 órával űridőt rohant. Persze nem kell iksz ezer kilométerre utazni, hogy vicces emberekbe fusson az ember, mert bár régen jártam grandiózus tömegrendezvényen, de a jelmezes arcok rendszeresen jelen voltak, vannak és lesznek.
Sőt, emlékszem, a sógor is elkeseredett, mikor anno a maratonin egy fánk megelőzte, igaz, kiderült, a „tészta” váltóban futott.
Ha már az emberi hülyeség határtalan, akkor ehhez méltóan Guinness-rekord is dukál.
Itt van Andre Ortolf, aki azzal büszkélkedhet, hogy mindössze 17,65 másodperc alatt futotta le a száz métert – sícsizmában.
Kacumi Tamakosinak annyira bejött a kutyapóz, hogy már jó ideje ő a százméteres négykézlábon futás rekordjának büszke tulajdonosa 15:86 másodperces idővel. Meg kell hagyni, szépen pucsított végig.
A leggyorsabb horgoló (mi van?!) maratonista Susie Hewer, 5:40 órával. Igen, megnéztem, rendszeresen kötöget versenyek alatt. Én barom nem jutott eszembe anno, hogy egy-egy huszonnégy órás szívás alatt ezzel is leköthetné (hahaha!) magát az ember.
Ha ez nem lenne elég: huszonkilenc éves a Dale Lyons nevű úriember tartja a leggyorsabb maratoni kanállal és tojással (istenem...!) történő teljesítését 3:47 órával, ami, tekintve, hogy tényleg fokozott koncentrációt igényel, valóban pazar idő.
Tovább is van, mondjam még?
Úgy tűnik, egyeseknek a maratoni már nem nagy kihívás, ezért szeretnék valahogy izgalmasabbá tenni, s ha kellően kattant a dolog, még a Guinnessbe is be lehet kerülni – két legyet egy csapásra!
Itt van Hszü Csen-csun, aki valószínű nem kap hányingert attól, ha menetiránnyal háttal kell közlekedni, ugyanis igencsak pazar idővel (3:43 óra) tartja immár tizenöt éve a hátrafelé futás maratoni rekordját, és csak reménykedhetünk, hogy az autópályán nem rükvercben közlekedik rendszeresen.
Betty Shurin szintén multifokális képességekkel bír, hisz a félmaratoni hulahoppozás, vagy a hulahoppos félmaratonizás rekordját ő tartja 3:34 órával.
Toru Sakurainak valószínű szólt a terapeutája, hogy mazochista hajlamait próbálja kreatív módon levezetni, aki így úgy döntött, bő huszonhét kilós zsákkal illene abszolválni a maratonit. Ez össze is jött neki 4:39 órás idővel, egyúttal be is került a Guinnessbe.
Lehetne a végtelenségig sorolni a különféle elmeroggyant rekordokat, és az ultrára még ki sem tértem, Spartathlon oda-vissza-oda-vissza-oda-vissza-oda-vissza. Egyesek nem tudnak mit csinálni a szabadidejükben, komolyan, de legalább össze lehet hozni egy-két emlékezetes rekordot, meg egy Wikipedia-bejegyzést az utókor számára, így annyira nem is tűnik marhaságnak. Fel is merült bennem az az egzisztenciális kérdés, hogy semmivé lesz a nevem (már ha most jelent valamit egyáltalán), miután az enyészeté leszek, így valami rekordot össze kellene hozni.
Ha van valakinek tippje, szóljon.
De, könyörgöm, lehetőleg ne futós, inkább sörös legyen.