Válassz megfelelő úszószemüveget!

Vágólapra másolva!
2019.06.26. 10:20
A Balaton-átúszásra készülve nem mindegy, milyen felszerelésben vágunk neki a távnak. A Decathlon segítségével most a kezdők, a haladók, de még a szemüvegesek is könnyedén dönthetnek.


Úszószemüveg választó




Nem tudsz kiigazodni, milyet is válassz? Felnőttként csak a felnőtt úszószemüvegek között válogatsz, mégsem találsz rá az igazira? Leveszed a legdrágább úszószemüveget a polcról, mégsem jó? Kényelmetlen, nyom? Miért lehet ez? Mi alapján különböztetjük meg a kezdő, középhaladó és haladó/intenzív úszószemüvegeket a Decathlonnál? Egy kis segítség, hogy választ kapj a kérdésekre és eligazodj kínálatunkban.


A Decathlonnál a legtöbb termékcsaládunkat szegmentáljuk. Ez azt jelenti, hogy a vásárlók dolgát megpróbáljuk megkönnyíteni azzal, hogy például az úszószemüvegeket kategorizáljuk. Ennek köszönhetően alakult ki a kezdő, a középhaladó és a haladó, vagy más néven intenzív szegmens.

A kezdők


A kezdő szegmensben található úszószemüvegeket megálmodó és megalkotó termékmérnökök a kényelmet és az egyszerűséget tartották szem előtt. Azoknak ajánlják ezeket a szemüvegeket, akik most kezdenek el úszni, vagy csak néha – alkalmanként, mondjuk kéthetente vagy maximum heti egyszer űzik a sportot. Kényelmes attól lesz a szemüveg, minél puhább azon része, amellyel az arcunk érintkezik.
Egyszerűség alatt azt értjük, hogy könnyen be tudjuk állítani magunknak a legmegfelelőbbre az úszószemüveget. Ez általában egy csattal vagy gombbal történik, mondhatni, nincs túlbonyolítva.

Ilyen kezdő/alkalmi használatra javasolt az Easydow úszószemüveg. Viszonylag széles látómezővel rendelkezik, de elég merev a kerete, emiatt a stabilitása mérsékeltnek mondható. Például fejesugrásnál nagyon könnyen elmozdul, mivel viszonylag nagyobb szemüvegről van szó. Létezik belőle S-es és L-es változat. Azért nem gyerek és felnőtt jelöléseket használunk, mert az úszószemüveget nem kor alapján ajánljuk, hanem arcforma alapján. Keskeny arcúaknak – akik lehetnek felnőttek is, nem csak gyerekek – az S-es méretűt, míg a szélesebb arcúaknak az L-est javasoljuk. A legfontosabb, hogy mindig próbáljuk fel az úszószemüvegeket és vákumteszttel ellenőrizzük, hogy megfelelő-e.

Easydow úszószemüveg – egyszerű és kényelmes

Egyik személyes kedvencem is ebben a kategóriában található, a Spirit. A nagyobb stabilitás érdekében a pántja hátul kettéválik és nemcsak egy helyen, hanem mind a két oldalon nyomógombbal állítható. A kerete nagyon rugalmas, emiatt jobban felfekszik az arcra. Szintén létezik belőle S-es és L-es változat is, sőt még átlátszó, füstös és tükröslencsés is mindkét méretben. Ezt a szemüveget úgy tervezték, hogy a lehető legtöbb arcformára jó legyen.

Spirit szemüveg – a legtöbb arcformához passzol

Ha esetleg mégsem lenne jó a Spirit úszószemüveg, akkor érdemes megpróbálni a B-fit nevű modellt. Hasonlóan az előzőhöz, ez is egy középhaladó kategóriájú darab. Ebből már nincs kétféle méret, csak egy, viszont cserélhető az orrnyerge. A Spirit szögletességével ellentétben inkább oválisabb formát ölt. A pántja szintén kettéválik hátul a stabilabb tartás érdekében. Kétoldalt bővíthető vagy szűkíthető a pántok mérete. Megtalálható tükrös változatban is, ami kültéren vagy erős fényű uszodába jó választás.

B-fit úszószemüveg – cserélhető orrnyergével személyre szabható
B-fast úszószemüveg – versenyeken is megállja a helyét

Ilyen úszószemüveg a B-fast szemüveg. Ebben a szegmensben már nincsenek különböző méretek, csak olyan szemüvegek vannak, amik teljesen személyre szabhatóak. A B-fast szemüvegnél ez nagyon jól érvényesül, hiszen az orrnyerge mindkét oldalon milliméter pontosságra beállítható a saját paramétereinknek megfelelően. Jár hozzá egy műanyag, laposfejű csavarhúzóhoz hasonlító eszköz, ennek a forgatásával tudjuk fel vagy lefelé mozgatni a lencsék belső felében elrejtett csavarokat, amivel szélesíteni vagy szűkíteni tudjuk az orrnyerget. A szemüveg lencséje kicsi, ezért jobban beleül a szemüregbe.

Emiatt olyan úszóknak nem nagyon ajánlott, akik csak alkalmanként úsznak és az a lényeg, hogy a szemüveg kényelmes legyen, mert eléggé tudja nyomni a szem körüli csontokat.

Mivel nagyon fontos a hidrodinamika – minél kisebb legyen az ellenállás –, így a lencsék külső részét lekerekítették, ami elvezeti a vizet. A maximális stabilitás érdekében duplapántos.

Mikrometrikusan állítható orrnyereg

Lehet, hogy valakiben felvetődik a kérdés: mi van akkor, ha állítani kell a szemüvegen, de a hozzá való „csavarhúzó” nincs nálunk? A tervezők erre is gondoltak, hiszen a hátsó pánton lévő csatról csak el kell húzni a kis szilikon védőt, és ki tudjuk nyitni, máris ott az eszköz ami ugyanazt a szerepet tölti be, mint a csavarhúzó. Ebből a szemüvegből is létezik világos, füstös és tükrös verzió is.

Gondoltunk a szemüvegesekre is!


Sokan talán nem is tudják, de a Decathlonnál vannak korrekciós úszószemüveg-lencsék is. Ezek a lencsék dioptriásak, így a szemüvegesek is élesen látnak a víz alatt. Teljesen biztonságos, hiszen egy párizsi szemésszel kooperálva alkották meg. Tudom, milyen, amikor úgy kell úszni, hogy rossz a szemünk, és csak egy sima lencsés úszószemüvegünk van. Valljuk be, nem a legkomfortosabb.

Korrekciós lencse rövidlátóknak

Miért csak lencsék? Azért, mert először ki kell választanunk a keretet. Ebből van S-es és L-esméretű, ugyanúgy mint az úszószemüvegekből a kétféle arcformára. Ezután – attól függően, hogy S-es vagy L-es a keret – ki kell választanunk a lencséket. Lencsékből is értelemszerűen létezik S-es és L-es, ami fontos, hogy nincsen jobbos és balos, a keret mindegyik oldalába beleillik ugyanaz a lencse.

Használati útmutató

Nullástól –6-ig léteznek lencsék, így össze tudjuk válogatni a nekünk megfelelő kombinációt. Azért jó, hogy lencséket tudunk belepattintani a keretbe és nem fixen korrekciós szemüvegek vannak, mert ha például az egyik szemünk –3-as, a másik –4-es, akkor teljesen személyre szabható, és máris úgy látunk a víz alatt, mint a parton a szemüvegünkkel.

írta: Koller Kata (Decathlon)

(x)


 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik