Giro D’Italia, Tour de Hongrie, Balaton MTB maraton, Crosskovácsi, Alpok–Adria BMX-viadal – íme, néhány izgalmasnak ígérkező hazai rendezésű kerékpárverseny a szövetség idei versenynaptárából. Ezeken kívül akad bőven más esemény is, amelyeket jó, ha bevésünk a naptárunkba, és azt se felejtsük, tavasszal több bringásunk is olimpiai kvótáért teker!
Február 8-án rendezik a művészkerékpárosok évadnyitó viadalát Tatabányán. Örömteli, hogy a magyar versenyzők egyre eredményesebbek az alig 25 éves hazai múltra visszatekintő szakágban, s bár sokan rétegsportágnak tekintik, a közönség egyre nagyobb érdeklődést mutat a rendezvények iránt.
Egy kis ízelítő arról, mi is az a művészi kerékpár:
„A sportág különleges figyelmet és felkészülést igényel – kezdte mondandóját Vízi Barnabás, a Magyar Kerékpáros-szövetség főtitkára. – Az átlagon felüli, az artista szakmához szükséges képességeket sok-sok gyakorlás árán tudjuk csak elsajátítani. Nem ritka, hogy a gyerekek heti hat napot is gyakorlással töltenek, aminek az eredménye csak később mutatkozik meg.”
Idén sem unatkoznak majd a hegyikerékpározás hívei: mindkét szakágban, a downhillben és a cross countryban (XC) is számos eseményt rendeznek. A legelsőt mindjárt február 22-én a budaörsi repülőtéren, ahol a Vitanka eliminátor idei első futamát nézhetjük meg az XC szakágban. Ebből lesz még további kettő, majd a nyár közeledtével minden hétre jut legalább egy mountain bike-os rendezvény, amelyek közül több C1-es és C2-es kategóriájú nyílt verseny (Villapark Vértes, április 4., Csömör-kupa, július 4.).
„A versenyszerűen űzött hegyikerékpárban némi visszaesést tapasztaltunk a korábbi évekhez képest, főként a maratoni távok népszerűségét illetően. Korábban számos eseményt rendeztek itthon, az utóbbi időben azonban a környező országok egyre több és színvonalasabb viadalt látnak vendégül. Az olimpia közeledtével nekünk is több versenyt rendeznek majd, amelyek a kvalifikációs sorozat állomásai is egyben – ezeket vélhetően nagy érdeklődés övezi.
A hegyikerékpár előnye a többi szakággal szemben, hogy a természetben űzhető, és nem annyira veszélyes, mint az országúti szakág” – vélekedett a főtitkár.
„Nemzetközileg is jó színvonalú BMX crosspályák tekintetében nem állunk jól: itthon mindössze két-három olyan van, amely viszonylag magasabb színvonalú versenyek megrendezésére alkalmas, ám ezek is elmaradnak a nemzetközileg megkívánt szinttől. A szövetség elsődleges célja, hogy szélesítse a BMX cross bázisát, és megszerettesse a gyerekekkel. A diákolimpiához hasonló Magyar Kupa-sorozatot éppen emiatt hoztuk létre. A gyerekek már korán el tudják kezdeni a BMX-ezést, amely a többi szakág alapja is egyben” – mondta Vízer Barnabás.
MKSZ kids cross néven öt fordulót is rendeznek a terepkerékpáros szakágban, amely nálunk is egyre népszerűbb, bár lemaradásunk a nemzetközi elittől még mindig nagy.
„A BMX crosshoz hasonlóan ez is rendkívül látványos sportág, amely – érthető módon – gyerekek tömegét vonzza. Sokaknak tetszik, hogy a pályák izgalmasak, és hogy sokszor sárban kell tekerniük. Mivel a szakág infrastrukturális igénye nem nagy, például mezőn is űzhető, többen is látnak benne fantáziát. Reméljük, hogy a gyereknek tartandó versenysorozat eléri célját, és emelkedik azok száma, akik a terepkerékpárt választják” – zárta a beszélgetést a főtitkár.
Bőven akad tehát látnivaló 2020-ban is, amelyeket érdemes jól az eszünkbe vésnünk, két esemény között pedig pattanjunk nyeregbe!
A 2020-as hazai kerékpáros versenynaptár ide kattintva tekinthető meg.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!