„Lezárjuk a Lupaszigeti utat és a mellette futó kerékpárutat a Metro áruházi kihajtó után a Duna-part felé. A Megyeri híd irányából pedig – hasonlóan az előző hétvégéhez – most sem lehet lehajtani kerékpárral Budakalász felé” – olvasható Budakalász honlapján, a budakalsz.hu-n.
Budakalász önkormányzata nem az egyetlen, amely a hétvégéken – közegészségügyi okok miatt – korlátozza a kerékpárosok mozgását, vagy ahogyan a bringások érdekeit képviselő szervezetek fogalmaznak: a biciklizést megnehezítő rendelkezéseket hoznak. Hasonlóan döntött Tatabánya, valamint számos balatoni és Duna-parti települési önkormányzat képviselőtestülete is.
Mint ismert, a települések vezetősége a kijárási korlátozásokról szóló 71/2020. (III.27.) kormányrendelettől eltérő rendelkezéseket hozhatnak saját közigazgatási területükön.
Jóval kritikusabb álláspontra helyezkedik a Magyar Kerékpáros Turisztikai Szövetség, a Maketusz. Mint honlapján írja, a budakalászi önkormányzat a Megyeri híd kerékpáros forgalom előli lezárását érintő döntése veszélybe sodorja az embereket, ugyanis így mindenki az összekötő vasúti híd járdáján kényszerül átkelni a folyón, ami miatt torlódás alakulhat ki, és így sokan túl közel kerülhetnek egymáshoz.
Budakalász önkormányzata nevében Péterffy Gábor így reagált a felvetésekre.
„Az áprilisi hétvégéken tapasztaltak miatt döntöttünk úgy, hogy korlátozásokat vezetünk be a kerékpáros-forgalomban – mondta a polgármesteri kabinet vezetője. – Mindenkinek tudnia kell, hogy a város területén épülő EuroVelo kerékpárút miatt a korábban használt és sokak által ismert bringaút ártéri szakaszát le kellett zárnunk, mert az most építése terület. Ennek ellenére nagyon sokan próbáltak arra menni, többen meg is álltak, ezáltal összetorlódtak, és így nem tudtuk betartatni a központi egészségügyi előírásokat és ajánlásokat, amelyeket az operatív törzs fogalmazott meg. Ráadásul mindössze hét rendészünk van, akik nem tudnak mindig és mindenhol ott lenni, hogy betartassák az előírásokat.
Természetesen nem a kerékpározás ellehetetlenítése a szándékunk. Megértjük, hogy rengetegen kiszorultak a Hajógyári-szigetről és a Margitszigetről is, így nem csoda, hogy az emberek más, biciklizésre alkalmas helyeket keresnek.
A Maketusz elnöke, Benyó Balázs hangsúlyozta: nem neheztelnek az önkormányzatra, csupán egy fontos járványügyi kérdésre szerették volna felhívni a figyelmet.
„Ahogyan a honlapunkra feltöltött cikkünkben is jeleztük, nem értünk egyet a döntéssel, de elfogadjuk, a szabályokat pedig betartjuk. A kezdeményezésünk mögött – miszerint segíteni szeretnénk a környéken élő és az itt áthaladó kerékpárosok dolgát – jó szándék húzódik meg. Olyan megoldást sürgetünk, amely mindenki számára elfogadható. Ezért is tettünk javaslatot alternatív útvonalak kijelölésére, amit az önkormányzat sajnos nem fogadott el. Ennek ellenére továbbra is bízom a kompromisszumos megoldásban, a továbbiakban is felajánljuk a segítségünket, és szívesen részt veszünk az együtt gondolkodásban, szem előtt tartva a kerékpározás szerelmeseinek igényeit. Mindeközben figyelni fogunk arra is, hogy betartsuk, illetve betartassuk a szabadtéri kerékpározásra vonatkozó előírásokat” – húzta alá a Maketusz elnöke.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!