Magvakkal a fokozott teljesítményért

Vágólapra másolva!
2020.04.09. 12:47
Címkék
Magaslati sportolásnál kiemelten fontos, hogy minél egyszerűbben biztosítsuk szervezetünknek a szükséges tápanyagot. Ignits Dóra dietetikus állítja, a magvak és az aszalványok kiválóan támogatják az edzésmunkát.

A sportolás hatására számos változás következik be testünkben, amihez alkalmazkodnunk kell. A megfelelő táplálkozás évek óta ismert legális teljesítményfokozó a tudatos sportolók körében. Ha a fizikai aktivitást extrém körülmények között végezzük – például magaslaton, 2400 méterrel a tengerszint felett –, az fokozott fizikai és mentális stresszt jelent szervezetünknek, hiszen a hideggel és a hypoxiás körülményekkel is meg kell küzdenünk.

A legfontosabb változások az immunrendszerünket és a védekező mechanizmusainkat érintik. Szerencsére ezeket megfelelő táplálkozással segíteni tudjuk, mind a felkészülés, mind a hegymászás során. Immunrendszerünk megfelelő működése nagyban összefügg a bélrendszerünkben élő baktériumokkal. A jótékony baktériumok szaporodását többek között megfelelő rostbevitellel tudjuk támogatni, hiszen ők ebből állítják elő a saját tápanyagaikat. A legjobb rostforrásaink a zöldségek, gyümölcsök és a teljes kiőrlésű gabonafélék. Néhányat közülük górcső alá veszünk, azokat, amelyek könnyen szállíthatók, és megfelelően támogatják a hegymászók teljesítményét.

Magaslaton nagyobb energiafelhasználással, az étvágy csökkenésével, hányingerrel és megváltozott metabolikus körülményekkel kell számolnunk.

Az olajos magvak (sós és natúr) kitűnő társaink lehetnek abban, hogy elegendő kalóriát biztosítsunk szervezetünknek, és ne terheljük le emésztőrendszerünket – hiszen 100 grammjuk 600-700 kalóriát is tartalmazhat, így megfelelő étvágy hiányában, pár szem elfogyasztásával hozzájárulunk a megnövekedett igényhez.

Rosttartalmuk kedvező, ezzel immunrendszerünk is támogatást nyerhet, amire hypoxiás körülmények között fokozott figyelmet kell fordítanunk.

Extrém körülmények között szintén megnövekszik szervezetünk A-, E- (olajos magvak), C-vitamin-, valamint cink- (kesudió, mandula), vas- (tökmag, lenmag, pisztácia), szelén- (brazil dió) és mangánszükséglete (tökmag, napraforgómag, fenyőmag, hüvelyesek). Fokozott szabadgyökképződés jelenik meg, ami a szervezet egyensúlyának felborulásához vezethet. A magas antioxidánstartalmú aszalványok segíthetnek az egyensúly fenntartásában. A szénhidrátok bevitelének növelése szintén előnyös lehet magaslaton, ez immunrendszerünk gyengülését is gátolja, valamint a megváltozott metabolikus állapotokhoz segít alkalmazkodni. Ezen körülmények között fokozott szénhidrát-felhasználással kell számolnunk energianyerés céljából. Glikogénraktáraink végesek, állandó utántöltésük szükséges, főleg hosszabb távokon. Az aszalt gyümölcsök kiváló természetes szénhidrátforrásoknak számítanak (100 grammjuk 60-70g szénhidrát bevitelt jelent).

Legyünk tudatosak, legyen nálunk mindig megfelelő táplálék. Készítsük fel szervezetünket minden téren a nagyobb megterhelések előtt.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik