Kíváncsiak voltunk, hogy a futóknak vagy más sportágak képviselőinek edzéstervet készítő cégek miként élték meg a járványidőszakot, ezért megkerestük a terület két hazai jelentős képviselőjét, a Plandurance Edzettségfejlesztő Műhelyt és az Ensportot – tapasztalataik alapján úgy tűnik, rosszabbul is alakulhatott volna az elmúlt két és fél–három hónap.
„Két fő területtel foglalkozunk, a labor, a teljesítménydiagnosztika két hónapra teljesen leállt, viszont az edzéstervezés-szolgáltatásunk még növekedett is – kezdte Erdélyi Nándor, az Ensport szakmai vezetője. – Ez meglepett, hiszen tíz-húsz százalékos csökkenésre számítottam, és arra, hogy a versenyek miatt sokan visszamondják a szolgáltatásunkat, ehhez képest több megrendelésünk volt, amelyhez persze nem kevés energiabefektetésre volt szükség.
Legfőképpen azok mondták le az edzéstervezést, akik elveszítették a munkájukat.”
„Bármennyire meglepő, növekedtünk a válság alatt. Március végére be is teltek a szabad helyek az edzőinknél, így már csak a lemondások arányában, várólistáról engedjük be az új futókat – így Moós. – A lemondások aránya viszont – szintén meglepő módon – visszaesett, talán annak is köszönhetően, hogy nem akartuk a sebeinket nyalogatni, megfeszített munkával lehetőséget teremtettünk az edzésre. Külön kiemelném, hogy edzőink önként fektettek ebbe pluszmunkát. Talán mi voltunk az elsők, akik ingyenes segítséget adtunk.
#fittmaradok programot szerveztünk, megterveztük az otthon maradó futók edzését vagy olyan csapatsportolókét, akik nem gyakorolhattak a megszokott módon. Huszonegy részes videosorozatot küldtünk ki tíz héten keresztül, több mint nyolcszázan jelentkeztek.”
Mivel a koronavírus által súlyosan érintett Spanyolországban és Olaszországban is élnek magyar futók, akik nem hagyhatták el az otthonukat, az ottani tapasztalatok miatt arra készültek a Plandurance-ál, hogy a magyaroknak is tudjanak olyan edzéstervet adni, amely a meglévő eszközök használatán alapul.
„Számba vettük, mi lehet otthon, például kettlebell, fitlabda, szalagok, kézi súlyzók, TRX és még sorolhatnám, és ezekre akartunk tervet írni. Végül nem volt szükség rá” – fogalmazott Moós.
Mindkét cég minden edzőjének pluszfeladatot adott a futók motivációjának fenntartása, hiszen a versenyeket törölték.
A Plandurance-ben virtuális versenyek szervezésével próbálták fenntartani a tüzet a futókban. Április és május végére is meghirdettek egyet-egyet, a teljesítőket egyedi oklevéllel díjazták.
„Ezen az edző értékelte a futást, hozzáfűzött valamilyen motiváló mondatot, a futóknak ez érzékelhetően nagyon tetszett” – magyarázta Moós Gergely, aki szerint éppen a virtuális futás a koronavírus-járvány időszak egyik nagy „tanulsága”.
Mint mondja, a tömeget nem kedvelő futók odavoltak érte, ezért a Plandurance-ben úgy tervezik, ha nem is havonta, de bizonyos időszakonként virtuális futást szerveznek. Egyébként az ingyenes program július 19-én zárul le, a Moós által sikersztorinak minősített kezdeményezésből többen is megmaradhatnak a Plandurance-nél – igaz, a cég „telt házas”, azaz várólisták vannak.
„A vírus miatt több edzőtáborunk és egy belső csapatépítő tréningünk is elmaradt. Maximális köszönettel tartozom minden munkatársamnak, és nagyon büszke vagyok a csapatunkra, az edzőkre és az irodai kollégákra, hogy a válság időszakában vállt vállnak vetve dolgoztak, sokszor estébe nyúlóan is, hogy segíteni tudjunk a futóknak. Ez az időszak nekünk örökké emlékezetes marad, és sokkal jobb csapatépítő volt bármilyen csapatépítő tréningnél!”
Az Ensport részéről Erdélyi Nándor sem sajnálkozott.
„Nem látom negatívan az elmúlt időszakot.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!