A Balatonnál az év bármely időszakában számos futó- és kerékpárverseny, valamint teljesítménytúra közül válogathatunk, kedvünkre bejárhatjuk az északi és a déli partot. Olyan eseményekből azonban nagyon keveset találunk, amelyek a tó megkerülését jelentik. Ha pedig egy általunk választott időpontban szeretnénk rajtolni, a kört le is szűkíthetjük a 208 kilométer hosszú Balathlonra.
A Balathlon öt távon teljesíthető. A négy szakaszon (33, 56, 58, 61 km) külön-külön, akár más időpontokban is végig lehet menni, míg a legfelkészültebbek egyben is nekivághatnak a 208 kilométeres távnak. Utóbbira eddig mindössze három futó vállalkozott, közülük is egyedül Szőnyi Ferenc ért be sikeresen a célba 29 óra 46 perces idővel. Teljes körös gyalogos teljesítő viszont 10 is akad! Közülük Gertner Andrea teljesítménye emelhető ki, ő kétszer is teljesítette a 208 km-es útvonalat. Az indulók az esemény instant jellegéből adódóan szabadon döntik el, mikor rajtolnak, a sikeres teljesítéshez mindössze a szintidőkből nem szabad kicsúszni. Kiszállni bármikor lehet, igaz, a szervezők nem „könnyítik meg” a próbázók dolgát.
„A rendszer sajátossága, hogy nem ad lehetőséget az azonnali feladásra, nincs egy erre szolgáló gomb, amit megnyomhatnak, és vége
Azt, hogy a szervezők szívüket-lelküket beleteszik a munkába, a gondoskodáson kívül abból is látszik, hogy
a Balathlonon bárki ingyenesen indulhat, fizetni csak az éremért kell annak, aki kér.
„A résztvevők elégedettségéért küzdő sportszervező, akit nem a pénz hajt, hanem valami belső késztetés a világ jobbá tételére...”
De most ennél többet is elmondhatunk róla! Pályafutása kezdetén földrajz-testnevelés szakos tanárként dolgozott, majd a '90-es években a Fradi női ifjúsági csapatánál kézilabdaedzőként tevékenykedett. A Futapest Klub elnökségi tagjaként szabadidősport-rendezvényeket is szervezett. 1996-ban döntött úgy, hogy saját elképzeléseit egy új klubnál valósítja meg, s megalapította a Zöldgömb Sport Klubot, amelynek haláláig elnöke volt.
A sport szerelmesként nemcsak az elmúlt száz év olimpiáinak jelentős eredményeit tudta fejből, hanem a magyarországi ultrafutók teljesítéseit is számon tartotta. A magyar ultrafutás bölcsőjét ringatta abban az időben, amikor ultra távú versenyek is alig voltak még az országban. Ezen a téren a legnagyobb meglátása talán a 2000-től 2006-ig megszervezett, a Balatont folyamatos futással megkerülő Balaton Ultramaraton nevű versenye volt. (Kevesen tudják, hogy a mai UB ennek a versenynek a folytatása az eredeti útvonal irányának és útvonalának kisebb megváltoztatásával.)
Ujj Zoltán 2012-ben, 56 évesen kerékpáros sportbaleset áldozata lett. Halálához hozzájárult, hogy akkor éppen sisak nélkül tekert... Ez (is) indokolja, hogy az Ujj Zoltán emlékét őrző Balathlonon minden kerékpáros teljesítéshez kötelező a sisak viselése.
(L. Tamás – Balathlon szervező)