Síszemüveg szemüvegeseknek: mi a legjobb választás?

R. E. B.R. E. B.
Vágólapra másolva!
2023.01.13. 11:10
Kinek mi jön be: kontaktlencse, dioptriás síszemüveg vagy egyszerűen nagyobb méretű síszemüveg, amely alá befér az optikai okuláré.

Addig nem is érdemes síelni indulni, amíg nincs síszemüvegünk. Fontos, hogy a bukósisakkal együtt válasszuk ki a könnyű, jól illeszkedő, az időjárásnak megfelelő, azaz hóra és ködös időjárásra egyaránt alkalmas hidrofób szemüveget, amely taszítja a különböző folyadékokat, beleértve az olajat is.

De mi a helyzet azokkal, akik nem akarják letenni a szemüvegüket, hanem ahhoz akarnak síszemüveget választani?

„Tessék inkább kontaktlencsét használni” – kaptuk több oktatótól is az első és leginkább kézenfekvő tanácsot. No igen, de mi van azokkal, akik, mondjuk, gyűlölnek a szemükbe nyúlni, vagy félnek attól, hogy mivel korábban nem használtak kontaktlencsét, egy eleve idegen környezetben teremtene nekik szokatlan helyzetet? Különben is, mi van, ha nem tudja kivenni a kontaktlencsét, irritálja a szemet, bepirosodik, és még sorolhatnánk?

A második praktikus, ám annál drágább megoldás lehet, hogy a dioptriás napszemüveghez hasonlóan dioptriás síszemüveget készíttetünk. A szakemberek azt mondják, hogy ez csak bizonyos síelésre ajánlott, és adott dioptriahatárokon belül valósítható meg – igaz, a mai technológiával már magas dioptriaszámú síszemüveg is rendelhető. Előnye, hogy kevésbé párásodik, a fényre sötétedő lencsét pedig nemcsak napsütésben, hanem felhős időben és a hütte meleg levegőjében is jól lehet használni anélkül, hogy állandóan lencsét kelljen cserélni.

A dioptrizált síszemüveget mindenféle nyűg nélkül lehet viselni, valószínűleg ez a legpraktikusabb a kontaktlencsétől ódzkodó síelőnek – csakhogy több tízezer forinttal megdobja a költségvetést.

Egy másik, ám „fapadosabb” megoldás, hogy amolyan lencsetartót pattintunk fel belülről a síszemüvegre. A próbánál nagyon figyelni kell arra, hogy a belül lévő két lencse ne legyen zavaró, a párásodás pedig így sem küszöbölhető ki, még akkor sem, ha multifunkcionális síszemüveget szerelünk fel plusz optikai lencsével.

Ha a szemüveges ember nem akar több tízezer forintot költeni a dioptrizált síszemüvegre, továbbá kontaktlencsét sem szeretne viselni, akkor a probléma legegyszerűbb megoldása, hogy szélesebb, kicsit nagyobb maszkos síszemüveget szerez be, amely alá befér egy optikai keret. Ez kétségkívül a legolcsóbb módszer, ugyanakkor figyelni kell arra, hogy eséskor sérülést okozhat az optikai keret, ráadásul meglehetősen párásodik, amely nem teszi élvezetessé a síelést. Akármennyire is befér a síszemüveg alá az optikai, szinte garantálható, hogy az orrnyeregnél és a halántéknál nyomni fog.

Szóval érdemes körültekintően választani síszemüveget a szemüvegre.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik