Futómellény kontra futóöv: melyik a jobb?

Vágólapra másolva!
2023.03.08. 14:18
Hosszabb futások során nélkülözhetetlen, hogy frissítést vigyünk magunkkal, lássuk, melyek az előnyök és hátrányok.

Szerencsére nem kell a kezünkben markolni a kulacsot és zsebeinkbe gyömöszölni az esetleges plusz felszerelést, hiszen manapság már számos futótáska, -mellény vagy -öv közül válogathatunk, amibe kényelmesen bepakolhatunk.

Nézzük meg, melyiket mikor érdemes használni, mi az előnyük, mikor melyik lehet a praktikusabb.

Futómellény


Nevéből adódóan valóban úgy illeszkedik a hátunkra, mint egy ruhadarab, nem lötyög és nem ugrál, mint általában a hátizsákok, ennek köszönhetően szinte észre sem vesszük, hogy rajtunk van.

Szerzőnk már tapasztalta, terepfutóversenyeken is jól jöhet a futómellény – fotó: Tihany Sport

Mivel a kulacs – soft flask – tartója elöl helyezkedik el (vagy beépített víztartály esetén a szívókája jön előre), nem kell bajlódnunk az előszedésével, egy gyors kortyolással olthatjuk szomjunkat futás közben. Számos apró zsebének köszönhetően magunkkal vihetjük a zseléket, energiaszeleteket, mobiltelefont, kisebb pénztárcát, zsebkendőt és mindent, amire szükségünk lehet.

Nem is gondolná az ember, hogy akár „csak” egy 5 literes zsákba mi minden elfér. Esőkabát, pluszruházat, ami jól jöhet, ha rosszabbra fordulna az időjárás, de fordítva is igaz, ha melegünk lesz, nem kell a derekunkra kötni a levett pulóvert, elég csak behajtogatni a mellény hátába. Velem olyan is előfordult, hogy hazafelé be kellett ugranom a pékségbe, és a vásárolt zsemlék is simán belefértek a mellényembe.

Hideg idő esetén még a hátat is védi, ellenben nyáron sem kell attól félni, hogy megsül alatta az ember, ugyanis ahhoz meg elég szellős. Bár nagy melegben sokan nem szeretik, ha van rajtuk még egy réteg.

Ha hosszabb távra, terepre megyünk egyedül, főleg ez javasolt, hiszen rengeteg minden elfér benne, mégis szabadon mozoghatunk vele.

Futóöv


A mellénnyel ellentétben nem terheli a hátunkat és a vállunkat. Még ha tele is van pakolva, úgy tapad a derekunkra, hogy az egyáltalán nem zavaró, és nem nehezíti a csípőtáji mozgást.

Egy félliteres, megtöltött soft flasket könnyedén bele lehet pakolni a hátsó részébe, sőt, körben ki lehet tömni: mehetnek oldalra a zselék, zsebkendő, pénz, előre pedig a telefon.

Szélesebb övekbe még egy összehajtogatott pólót vagy vékony esőkabátot is bele lehet rakni. Sőt, egyszer nyáron a strandra is övvel futottam le, úgy, hogy egy kisebb mikroszálas törülköző is benne volt.

Igaz, frissítéskor a kulacsot ki kell venni, és visszapréselni, talán ez az egyetlen hátránya, de ez is megoldható néhány gyors mozdulattal.

Nyáron sem melegít annyira, így elsősorban jobb idő esetén javasolt, amikor nem kell a vastag öltözék fölé a derekunkra rángatni. De telén is használhatjuk bátran, hiszen egy könnyű kabát alá is befér.

Az, hogy kinek melyik válik be, melyik a praktikus, hol jobb cipekednie, az teljesen egyéni. Mint írtam, én évszaktól függetlenül a hosszabb futásokra és terepre jobban szeretem a mellényt – főleg, hogy beépített sípja is van. Viszont ha nem megyek messzire, vagy tényleg csak egy-két apróságot kell magammal vinnem, sokkal egyszerűbbnek és praktikusabbnak tartom az övet.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik