Három gyakorlat, amely kötelező a megfelelő bemelegítéshez

Vágólapra másolva!
2023.06.04. 10:04
Nem árt komolyan venni a konditeremben az első perceket, hiszen az izmok üzemi hőmérsékletre hozása a sérülés elkerülésének egyik alappillére.

Milyen a jó bemelegítés? Sokan esnek abba a hibába, hogy a súlyok emelgetése előtt mindössze néhány kar-, derék- és csuklókörzést végeznek, holott az izmok üzemi hőmérsékletre hozása fontosabb, mint gondolnánk. A testünket igenis fel kell készíteni a sajátos fizikai kihívásokra. A jelenlegi sztenderd szerint három fő blokknak kell szerepelnie egy jól megtervezett bemelegítésben.

„Egy hatékony, a haladó fitneszszemléletnek megfelelő bemelegítés állandó szereplői az SMR-hengerezés, a nyújtás, mobilizálás, valamint a legfontosabb, az ezek közben végzett rekeszizomlégzés – mondta Horváth Menyhért, a Life1 Fitness edzője. – A hengerezés a kötőszövetek hatékonyságát segíti elő, ezek állapota nagyban befolyásolja a testtartásunkat, az izommunkát, de a sérülések kialakulásában is jelentős szerepük van.

Nem véletlen, hogy egy edzőnek ismernie kell a vázizomzat legfontosabb izmainak eredő és tapadási pontjait, valamint az izmok fő funkcióját, de ennél a leíró anatómiánál is fontosabb a funkcionális anatómia.

Ez ugyanis izomláncokban és mozgásokban gondolkozik, természetes mozdulataink sohasem izoláltan, csak egy izmot megmozdítva mennek végbe.”

Fontos, hogy a bemelegítést is érdemes személyre szabottan elvégezni. Ha valakinek a csípője kötöttebb, akkor a csípő körüli izmok, szalagok megdolgozásával kell több időt töltenie, ám ha valakinek a vállöve igényel hosszabb bemelegítést, értelemszerűen a mozgás előkészítésének arra a területre kell koncentrálódnia.

„A helyesen elvégzett bemelegítésnek köszönhetően hosszabban és könnyebben mozoghatunk, edzhetünk, csökkentve a sérülés esélyét. A szivacshengerezés, valamint nyújtások, mobilizálások alatt folyamatosan figyelünk és kontroll alatt kell tartanunk a légzésünket.

A rekeszizomlégzésnek van egyfajta mentális funkciója is, kicsit kizárjuk a külvilágot, a stresszt, a rohanást, csakis az edzésre koncentrálunk.

Mindezek mellett azonban fontos élettani hatásai is vannak, a nyújtás nagyságrendekkel hatékonyabb lesz tőle.”

Tehát ne feledjük, három fázisból álljon a bemelegítés: SMR-hengerezés, a nyújtás és mobilizálás, valamint a közben végzett rekeszizomlégzés.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik