Az első alkalommal 1993-ban FIFA International Soccer néven megjelenő játékban rögtön helyet kapott a magyar válogatott – legalábbis első látásra... Victor Slasic, Ben Poloshov, Mohamed Vrasich – ha nem tűnnek ismerősnek a nevek, nem olvasóinkban van a hiba, a készítők ugyanis Végh Zoltán, Détári Lajos vagy éppen Lipcsei Péter helyett akkor még fiktív nevű játékosokat helyeztek minden csapatba. A FIFA 96 nevű harmadik kiadásban viszont már megjelentek a valódi játékosok, így az első „igazi” magyarok is – Illés Bélát vagy éppen Simon Tibort is lehetett irányítani, a FIFA 99-ben pedig a honi klubfutball szerelmeseit is boldoggá tették a fejlesztők: az akkoriban Professzionális Nemzeti Bajnokság néven futó élvonal címvédőjét, az Újpestet és az előző évi kupagyőztes MTK-t is betették a játékba.
MAGYAR–LENGYEL MÉRKŐZÉS A FIFA ELSŐ KIADÁSÁBAN
A honi csapatok nem maradtak meg sokáig a sorozat részeként: a FIFA 2000-ben a kék-fehérek már nem kaptak helyet, és bár azzal átmenetileg sokakat sikerült kárpótolni, hogy a legendás Aranycsapat is szerepelt a kiadásban, egy évvel később viszont már Puskás Ferencékre és a lila-fehérekre sem lehetett rábukkanni a csapatválasztásnál.
„Kimondom elsőre, gól a felsőbe!” – a következő magyaros újdonság a FIFA 07-ben érkezett: a játéknak az akkoriban legnépszerűbb eszközökre készített verzióit magyar nyelven is kiadták. A mérkőzéseket ettől kezdve Hajdu B. István és Faragó Richard kommentárjai kísérték, akiknek előre felvett szófordulatai közül jó pár legendássá vált a videojátékot játszók között. A FIFA 09-cel indítva fontos gesztust tett a gyártó a Magyarországon fifázóknak: az itthoni boltokban kapható játékok címlapján Ronaldinho, Wayne Rooney, Kaká, majd Lionel Messi mellett Dzsudzsák Balázs is rendre helyet kapott a DVD-lemezt tartalmazó tok borítóján.
MAGYAR–NÉMET MÉRKŐZÉS A FIFA 07-BEN, MAGYAR KOMMENTÁRRAL
A FIFA 15-től kezdve megszűnt a magyar kiadás, 2016-ban pedig a játékot tulajdonló EA Kanadából Romániába szervezte ki a gyártást. Az ottani fejlesztők néhány év után, a 20-as kiadásban elkészíthették hazájuk bajnokságát is, így ismét került magyar kötődésű csapat a játékba: a Sepsi OSK. A FIFA 21-gyel ismét megmelengették a magyar szíveket a készítők, mivel az Aranycsapat legendája, Puskás Ferenc bekerült a játék ikonjai közé: olyan legendás labdarúgók között kapott helyet, mint Eusébio, Johan Cruyff vagy éppen Pelé.
A nemrégiben megjelent legújabb verzióban, a FIFA 22-ben amellett, hogy ismét lehet játszani Puskással, további magyar újdonságok találhatóak. A válogatott játékosai eddig igazira hajazó, de fiktív mezeket viseltek – mostantól már a valódi, címeres szerelésükben lehet lőni a gólokat Szoboszlai Dominikékkal. A másik nagy előrelépés, hogy ismét került magyar klubcsapat a játékba: a jelenlegi idény során már sorozatban harmadjára nemzetközi kupa csoportkörében szereplő Ferencváros is irányítható.
A FIFA-sorozatban egy 1–99-ig tartó skálán összegzik a virtuális játékosok képességeit. A FIFA 22-ben a magyarok közül a legmagasabb összértékelést (94 –Prime Gold kártyán) Puskás Ferenc kapta, a jelenleg aktív labdarúgók közül pedig Gulácsi Péter végzett az élen (85). Mögötte a rangsorban Willi Orbán (81) és Szoboszlai Dominik (77) áll. |
A FTC játékosait terelve egyelőre csak más országok klubcsapataival lehet összecsapni, de remélhetőleg egyszer a készítők a teljes NB I-et alkalmasnak látják arra, hogy helyet kapjon a játékban. Bár vannak a magyarnál erősebb bajnokságok, így nem a mienkben lehetne a legjobbakkal játszani, de élvonalunk játékba emelése felhívná a figyelmet az itthon futballozókra – nemzetközi szinten és hazánk videojátékosai körében is.