Régen láttunk olyan szoros versenyfutást a bajnoki címért az NB I-ben, mint idén, olyat pedig a tizenkét csapatosra csökkentett ligában egyáltalán nem tapasztaltunk, hogy három csapat is részt vesz ebben a csörtében. Összeállításunkban megtippeljük, a bajnokság dobogósai közül számításaink szerint melyiknek a legkönnyebb, illetve a legnehezebb a sorsolása, s ez alapján mely csapat lehet a 2024–2025-ös idény arany-, ezüst- és bronzérmese.
Fontos leszögezni, esélylatolgatásunk pillanatkép, hiszen elképzelhető, hogy a Ferencváros, a Puskás Akadémia és a Paks ellenfelei az utolsó hat fordulóban jobb vagy rosszabb formába kerülnek, esetleg épp az élklubok ellen sérül meg egy-egy kulcsjátékos. Közbeszólhatnak eltiltások is, esetleg késői edzőváltások, és azt se felejtsük el, hogy ezek a tényezők nemcsak az ellenfeleket, hanem a jelenlegi dobogósokat is sújthatják.
Kínkeserves hónapokat követően, ötpontos hátrányt ledolgozva tért vissza a tabella élére a hétvégén a címvédő Ferencváros. A három élcsapat közül egyértelműen a Fradi és a Paks van a jobb formában, de a sorsolása jelenlegi tudásunk és elemzésünk alapján éppen a két zöld-fehér együttesnek a legnehezebb. Az FTC első ellenfele a hajrában a Nyíregyháza lesz, ami cáfolja az előző állítást: Szabó István kinevezése és önbizalom-növelő sikere (1–0 a Fehérvár FC ellen) ellenére az Üllői úti mérkőzésen igencsak váratlan lenne, ha a Szpari elkerülné a vereséget. Ezt követően azonban kritikus három összecsapás következik a Fradinak: örökrangadó az MTK otthonában, majd a csapat két mumusa, a Hornyák Zsolt vezette Puskás Akadémia és a Bognár György irányította Paksi FC, utóbbi összecsapásra ráadásul idegenben kerül sor. Nem volt kérdés, hogy mindkét rangadó a maximális, ötös nehézségi fokozatot kapja tőlünk.
A kiesés ellen küzdő és hetek óta zuhanórepülést bemutató Fehérvár a Nyíregyházához hasonlóan nem jelenthet gondot a Groupama Arénában, azonban az ETO FC Győr igen. Bár jelenleg az MTK megelőzi a kisalföldieket a tabellán, a győri mérkőzést fél ponttal nehezebbnek értékeltük, ugyanis az idényben három egymás elleni meccsen sem tudott győzni az ETO ellen a Fradi a rendes játékidőben – a bajnokikon 1–1 és 2–2 lett az eredmény, míg a kupában 3–3 után a hosszabbításban csikarta ki a továbbjutást –, az MTK ellen azonban ősszel nyert.
Az elmúlt hetekben visszaesett a felcsútiak játéka és eredményessége is, de talán a megbetegedések időszakának vége, és a hétvégén a Pakssal már egészséges kerettel vehetik fel a harcot. Múlt szombaton az ETO megmutatta (2–0 a Puskás ellen), miért soroltuk a négyes nehézségi fokozatba a Paks és a Fradi vendégjátékát Győrben, azonban az utolsó hat mérkőzés alapján a Hornyák Zsolt vezette együttes dolga tűnik a legkevésbé bonyolultnak: a hétvégén Pakson persze nehéz helyzetbe kerülhet az aranyéremért folyó harc szempontjából, de a Ferencváros otthonában általában jól megy neki. Feltűnő lehet, hogy a Fehérvár elleni összecsapást jóval magasabb nehézségűnek értékeltük, mint a Paks vagy a Fradi esetében, ennek oka a mérkőzés vármegyei rangadó jellege és a két klub között húzódó, olykor nyilatkozatok szintjén is felszínre törő feszültségek. A 31. fordulótól kezdve kötelező győzelmek sora következik a kiesés ellen küzdő DVSC és KTE, valamint a tavaszra teljesen széteső DVTK ellen.
Rendkívül nehéz időszak következik Pakson. Bár a formája és a hazai pálya alapján esélyese a hétvégi, Puskás Akadémia elleni mérkőzésnek, ennek a nehézségéhez csak a Ferencváros elleni rangadó fogható három fordulóval később. A bajnoki címért küzdő két együttes elleni találkozó között még utazik Győrbe is a csapat, ahol ősszel pórul járt (1–2), és tavasszal is csak döntetlent ért el az ETO ellen hazai pályán (1–1), így a Fradihoz hasonlóan a Paks esetében is a második legnehezebb besorolást, a négyest kapta a győriek elleni meccs. A Fehérvár ebben az idényben nem okozott különösebb problémát Bognár György csapatának (2–0 és 2–1), ám azért kapott egy helyett másfél pontot az összecsapás, mert utaznia kell a Paksnak egy addigra biztosan a kiesés elleni harc miatt feltüzelt együtteshez.
A Fradi elleni, valószínűleg a bajnokság végkimenetelét erősen befolyásoló rangadót követően a DVSC következik, amely a helyezése ellenére erősebbnek tűnik a Fehérvárnál, jóval többet is kell majd utazni oda, és a hazaiak szempontjából ez a találkozó az utolsó szalmaszálak egyike lehet a bennmaradásért vívott elkeseredett harcban. A záró fordulóban az addigra nagy eséllyel az NB II-be hulló KTE-t fogadja a Paks, tehát ha a 33. körig húzódik az aranycsata, a Paks záró meccse tűnik a legkönnyebbnek.
Számításaink alapján a listavezető Ferencváros és a Paks sorsolásának nehézsége csaknem megegyezik (20 és 19), míg éppen az utóbbi két fordulóban csupán egy pontot szerző Puskás Akadémia (17) helyzete tűnik a legegyszerűbbnek. Sorsdöntő lesz a három csapat egymás elleni rangadója, illetve a Fradi és a Paks győri vendégjátéka. Természetesen a kiesés ellen küzdő együttesek is rágós falatnak bizonyulhatnak még, ugyanakkor ekkora téthelyzetben meglepő lenne, ha ezeken a találkozókon botlanának az NB I dobogósai. A forma, a jelenlegi helyezés és a keret erőssége alapján nem kérdés, hogy a Ferencváros a legesélyesebb a bajnoki címre, viszont játszik még a pillanatnyilag második, harmadik, negyedik és ötödik helyen álló csapattal, így a sorsolás alapján a Paksnak és leginkább a Puskás Akadémiának bőven van még mibe kapaszkodnia.
Már szinte természetes, hogy minden idénynek úgy vág neki az NB I-es mezőny, hogy a Ferencváros az első számú esélyese az aranyéremnek – ez persze nem is csoda, hiszen az FTC lehetőségeivel egyik klub sem versenyezhet, hazai szinten nagy összegekért is szerződtethet játékosokat. Ráadásul az utóbbi hat bajnoki címet a IX. kerületi egyesület hódította el (legutóbb a Fehérvár nyert még a 2017–2018-as idényben), jelenleg is vezeti a tabellát, igaz, előnye csupán egy pont a felcsútiak és kettő a paksiakkal szemben.
Bár a Pascal Jansent váltó Robbie Keane-nel akadozott a gépezet a téli szünet után (az első három fordulóban egyetlen pontot kapart össze, ráadásul gólt sem szerzett), azóta öt győzelem mellett két döntetlen áll a csapat neve mellett, s a játéka is egyre meggyőzőbb. Ez leginkább Tóth Alexnek köszönhető: a támadó középpályás az ősszel még az NB II-es Soroksárban futballozott, tavasszal azonban alapemberré nőtte ki magát a Fradiban, 11 bajnokin lépett pályára, 19 éves kora ellenére éretten futballozik. Olyannyira, hogy a válogatottban is bemutatkozhatott – rá kulcsszerep hárulhat a hajrában is.
Annak tükrében kiváltképp, hogy a klub téli igazolásai egyelőre nem produkáltak emlékezeteset: Alekszandar Csirkovics, Júlio Romao vagy Lenny Joseph NB I-es szinten is adós a megfelelő teljesítménnyel. Tóth Alex mellett Varga Barnabásban bízhatnak még a klub szimpatizánsai, a csatár tízgólos, míg mögötte Matheus Saldanha nyolccal áll.
A Fradi kemény meccsek elé néz, a hétvégén fogadja a Nyíregyházát, majd az MTK-hoz megy, utána a két közvetlen riválissal, a felcsútiakkal és a paksiakkal méri össze a tudását. Ezután következik a Fehérvár elleni összecsapás, zárásképp pedig a kitűnő formát futó ETO-val játszik idegenben.
A legnagyobb esély tehát még mindig az FTC sikerére van, de hogy az utóbbi évek legkiélezettebb, legizgalmasabb bajnoki hajrája vár a csapatra, az egészen biztos! |
Hat fordulóval a bajnokság befejezése előtt a Paks hátránya két pont a listavezető Ferencvárossal szemben, és egy ponttal szorul a második helyezett Puskás Akadémia mögé: ilyen megközelítésben nem a bajnoki cím legnagyobb esélyese. Bognár György vezetőedző korábban már sokszor elmondta, szurkol, hogy a Fradi valamennyi vetélytársát legyőzze, hiszen úgyis aranyérmes lesz, így az csak jó, ha pontokat vesz el a riválisoktól. Ha a „kérése” meghallgatásra talál, és a címvédő 18 ponttal jön ki a hajrából, sorozatban hetedszer is aranyérmes lesz. Persze a paksiak is látják (mint ahogyan a felcsútiak is), a Ferencváros a mostani idényben messze nem olyan meggyőző, mint a korábbi években, és bár nagyon úgy tűnik, a hajrára a szebbik arcát mutatja, egyáltalán nem zárható ki, hogy fricskát kap.
S hogy mivel lehet érvelni a Paks aranyérme mellett?
Többek között azzal, hogy a tavasszal veretlen, nincs rajta nyomás, a klubnál már azt is sikerként könyvelik el, ha dobogón zár a gárda, és újra kiléphet a nemzetközi porondra. Az együttest olyan edző irányítja, aki a megfelelő polcról érkezett, és jó ideje bizonyítja, az országhatáron belül is találni olyan szakembert, aki a rá bízott játékoskeretből a legtöbbet képes kihozni. Bognár György éppúgy a földön jár, mint a labdarúgók vagy a klub dolgozói, senki sem rugaszkodik el a valóságtól, és ha a forma kitart, az is megtörténhet, hogy a tavalyi, felülmúlhatatlannak gondolt (bajnoki ezüstéremmel és Magyar Kupa-győzelemmel záruló) idénynél is szebb lesz a mostani. A Ferencváros, a Puskás Akadémia és a Paks lehetőségei között zongorázni lehet a különbséget, talán felesleges mondani, ebben az összesítésben melyikük a harmadik, de a Premier League 2015–2016-os aranyérmesénél, a Leicester Citynél is voltak tehetősebb klubok. Megsüvegelendő, amit Haraszti Zsolt ügyvezető és Karszt József technikai vezető (valamint sok kolléga) Pakson létrehozott, népmesei fordulattal érne fel, ha a több évtizedes munkának bajnoki cím lenne a jutalma.
Mondjuk Böde Dániel góljának köszönhetően. Ennek talán még ferencvárosi oldalon is sokan tudnának örülni… |
Sokan azt tartják, „elfogyott” a bajnokság végére a felcsúti együttes. De mire alapozzák ezt? Hogy legutóbb kikapott Győrben 2–0-ra? Decemberben meg odahaza kapott ki az ETO-tól 3–0-ra (persze ettől még a győriek által elvett hat pont sokba kerülhet). Vagy azért, mert az idényben az első öt meccsét mind megnyerte, a legutóbbi öt közül pedig csak kettőt? Vagy mert kiengedte a kezéből a Ferencvárossal szemben felhalmozott ötpontos előnyét, és immár egypontos hátrányban van? Egyik tény sem bizonyít semmit. A Puskás Akadémia továbbra is a mezőny legösszeszokottabb és a Ferencváros után a második legerősebb csapata. Hogy pontelőnyre tudott szert tenni, egyrészt annak köszönhető, hogy az FTC-t az elmúlt tíz hónapban már a harmadik vezetőedző irányítja, és mindegyiknek kellett egy kis idő az „akklimatizációhoz”, illetve annak, hogy a Fradinak sokáig nemzetközi elfoglaltságai is akadtak. Most már egyik téren sincs előnyben: Robbie Keane összekapta a Fradit, amely immár teljes figyelmét a hazai porondra fordíthatja.
Viszont a Puskás Akadémia még mindig a saját kezében tartja a sorsát. Igaz, idegenbe megy előbb Paksra, majd az Üllői útra is. Pakson hagyományosan nem szokott sok sót megenni, a Groupama Arénában viszont annál jobban szerepel, akkor is gyakran meglepte ott a Fradit, amikor egyébként nem volt jó idénye. Ha pedig ebből a két idegenbeli meccsből nem jön ki rosszul a Hornyák Zsolt edzette együttes (értsd: egyiket sem veszíti el), minden reménye megmarad az aranyéremre, hiszen a másik négy találkozónak abszolút favoritja, a három bajnokaspiráns közül a felcsútiak hátralévő menetrendje tűnik a legkönnyebbnek. A Puskás Akadémiának minden adottsága megvan ahhoz, hogy megnyerje a bajnokságot. A védelmében évek óta együtt játszik a négyből három védő, Quentin Maceiras, Wojciech Golla és Patrizio Stronati, csak a balhátvéd posztján vannak kérdőjelek, főleg Brandon Ormonde-Ottewill sérülése miatt. A középpálya közepe is stabil még a csapatkapitány, Szolnoki Roland kiesésével is. A támadásban pedig a két finn (Mikael Soisalo, Urho Nissilä), a svéd Jonathan Levi, Nagy Zsolt és Lamin Colley is hozza magát a legtöbb mérkőzésen. Úgyhogy a Puskás Akadémia azzal a tudattal vághat neki a hajrának: ha úgy zárja a bajnokságot, ahogy elkezdte, és a maradék hat meccséből ötöt megnyer, minden bizonnyal bajnok lesz. |
NB I
28. FORDULÓ
ÁPRILIS 19. SZOMBAT
13.15: Debreceni VSC–Zalaegerszegi TE FC (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
16.15: Diósgyőri VTK–ETO FC Győr (Tv: M4 Sport+) – élőben az NSO-n!
20.30: Paksi FC–Puskás Akadémia FC (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
ÁPRILIS 20., VASÁRNAP
13.15: Fehérvár FC–MTK Budapest (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
15.45: Ferencvárosi TC–Nyíregyháza Spartacus FC (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!
ÁPRILIS 21., HÉTFŐ
18.30: Kecskemét–Újpest
A LABDARÚGÓ NB I ÁLLÁSA | M | Gy | D | V | L–K | Gk | P |
1. Ferencvárosi TC | 27 | 15 | 8 | 4 | 45–25 | +20 | 53 |
2. Puskás Akadémia | 27 | 16 | 4 | 7 | 43–29 | +14 | 52 |
3. Paksi FC | 27 | 15 | 6 | 6 | 58–39 | +19 | 51 |
4. MTK Budapest | 27 | 12 | 5 | 10 | 46–37 | +9 | 41 |
5. ETO FC Győr | 27 | 10 | 10 | 7 | 38–31 | +7 | 40 |
6. Diósgyőri VTK | 27 | 10 | 9 | 8 | 34–39 | –5 | 39 |
7. Újpest FC | 27 | 8 | 10 | 9 | 30–37 | –7 | 34 |
8. Fehérvár FC | 27 | 8 | 6 | 13 | 32–39 | –7 | 30 |
9. Zalaegerszegi TE | 27 | 7 | 8 | 12 | 31–37 | –6 | 29 |
10. Nyíregyháza Spartacus | 27 | 7 | 6 | 14 | 25–41 | –16 | 27 |
11. Debreceni VSC | 27 | 7 | 5 | 15 | 43–51 | –8 | 26 |
12. Kecskeméti TE | 27 | 4 | 9 | 14 | 27–47 | –20 | 21 |