Fotó: Meggyesi Bálint (archív)
Fotó: Meggyesi Bálint (archív)
Tavaly februárban minden fontos pillanatot felidéztünk Földi Imre pályafutásából (1964-ben Tokióban a szovjet Vahonyin utolsó kísérletével előzte meg; 1968-ban Mexikóban hiába javította meg a világcsúcsot, az iráni Nasziri beállította a rekordot, és kisebb testsúllyal aranyérmes lett; aztán München, ahol 34 évesen végre felléphetett az olimpiai dobogó tetejére), így ezúttal inkább arra voltunk kíváncsiak, hogy tölti hétköznapjait, miként segíti életét a nemzet sportolóit megillető félmilliós életjáradék.
– Legutóbb annak örült, hogy a sok elvégzett, illetve tervbe vett műtét közepette gyógyírként hatott a megtisztelő titulus. Most is nagy szüksége van a lélekjavító gyógyszerekre?– Természetesen mindig jólesik, ha gondolnak rám. Lekopogom, egészen jól érzem magam, nem vagyok a halálomon, és ígérem, jó darabig még nem is kopok ki a magyar sportból. Örülök, hogy viszonylag egészségesen megértem a hetvenet, és még sokáig szeretnék élni, és élvezni a több pénz adta lehetőséget – tette hozzá huncut mosollyal a versenyzői súlyát most is tartó kis ember.
– A nemzet sportolóit megillető életjáradék változtatott valamit az életén? Mondjuk, befizetett egy nagy utazásra?– Tény, annak idején legfeljebb Hévízen lubickoltam, akkor is az edzőtábor alatt – de nem vagyok egy jövő-menő típus, jól érzem magam itthon is.
– Mit csinál, hogy telik egy napja?– Semmi különösről nem tudok beszámolni. Legutóbb felújítottuk a lakást, sok munkát öltünk bele. Szeretek bíbelődni a kocsimmal is, azt dédelgetem.
– Milyen márka?– Golf, hároméves. Régóta Volkswagennel járok, előtte Wartburgot használtam.
– Na, akkor be kell pakolni az autóba, aztán irány az országút!– Talán Hévízre elmegyünk – mosolyog megint.
– Nagyon ragaszkodik a híres fürdővároshoz. Nem vágyik jóval messzebbre?– Esetleg New Yorkba…
– Tényleg?– Ott él a bátyám. Ötvenhatban ment ki, a hetvenegyes columbusi világbajnokságra eljött megnézni – sírva borultunk egymás nyakába, a vébé után pedig elvitt magához. Montrealban is szorított nekem, de akkor nem mentem el New Yorkba.
– Mikor látta legutóbb?– Azóta sem. Telefonon tartottuk a kapcsolatot.
– Ő sem jött soha?– A hetvenes években volt legutóbb itthon, de úgy általában elege volt Magyarországból.
– Hát akkor nincs mit tenni, el kell repülni New Yorkba!– Talán…
– Látom, tényleg a legjobb otthon… Azért ünnepség csak volt!?– A tatabányai közgyűlés ülésén köszöntöttek, és egy bányászlámpával is meglepett Lévai Ferenc alpolgármester, emlékeztetve arra, hogy miután fiatalon Kecskemétről Tatabányára költöztem, hű maradtam a klubhoz és a városhoz. Amúgy otthon, magunk között ünnepeltünk. Nem vagyok igényes, nem kell nekem külön főzni, meg tortát készíteni, találok én ételt a hűtőben is – viccelődik ismét. – Persze a feleségem így is kitett magáért.
– És mikor tartják a hivatalos csarnokkeresztelőt Tatabányán? Tudja, ön a keresztapa…– Az olimpia után azt is megejtik majd, és ha jól tudom, körítésként rendeznek egy nemzetközi versenyt is. Legalább népszerűsítik a súlyemelést…
NÉVJEGY
FÖLDI IMRE Született: 1938. május 8., Kecskemét |
Súlycsoportja: 56 és 60 kg |
Kiemelkedő eredményei összetettben: 1x olimpiai bajnok (1972), 2x olimpiai második (1964, 1968); 2x világbajnok (1965, 1972), 6x vb-2. (1961, 1962, 1964, 1966, 1968, 1970), 2x vb-3. (1959, 1963); 5x Európa-bajnok (1962, 1963, 1968, 1970, 1971); 14x magyar bajnok. Nyomásban: 3x világbajnok, 1x vb-2.; 3x Európa-bajnok. Szakításban: 1x vb-2., 1x vb-3.; 1x Európa-bajnok, 2x Eb-2. Lökésben: 1x világbajnok, 1x vb-2., 1x vb-3; 1x Európa-bajnok, 1x Eb-2. |
Elismerései: Magyar Örökség Díj (1999); Tatabánya megyei jogú város díszpolgára (2003); az Évszázad súlyemelője (2005); a nemzet sportolója (2007) |
1980-ig az olimpia egyben világbajnokság is volt, az olimpiákon csak összetettben hirdettek és hirdetnek végeredményt. |