Fotó: Action Images (archív)
Oswald szerint tarthatatlan, hogy az amerikaiak annyit kapnak az olimpiai bevételekből, mint az összes többi nemzeti olimpiai bizottság együttvéve
Fotó: Action Images (archív)
Oswald szerint tarthatatlan, hogy az amerikaiak annyit kapnak az olimpiai bevételekből, mint az összes többi nemzeti olimpiai bizottság együttvéve
OLIMPIAI SZÁMOK
- Az NBC 894 millió dollárt, az EBU 443.5 millió dollárt, a kínai televíziós csatornák 7 millió dollárt fizettek a pekingi olimpia közvetítési jogaiért.
- 2001–04 között 4 milliárd dollár volt az olimpiai mozgalom összbevétele.
- A NOB szétosztja a bevétel 92 százalékát a 205 nemzeti olimpiai szövetség között, a fennmaradó 8 százalék operatív és adminisztratív költségekre megy el.
Ha nem is éppen a coubertini eszme jegyében, de dollármilliók sorsáról vitázik a NOB és az Egyesült Államok Olimpiai Bizottsága. A tét nem kicsi. Egy szerződés értelmében az USOC a televíziós jogdíjak 13, a hirdetési bevételek 20 százalékát kapja meg, ráadásul – mivel a kontraktusnak nincs időbeli határa – tulajdonképpen a „végtelenségig”.
Hogy ez mennyit is jelent pontosan? Az amerikaiak 2005 és 2008 között 300 millió dollárt „kaszáltak”, a jelenlegi olimpiai ciklusban ez könnyen 450 millióra is nőhet. A NOB a jogdíjak és bevételek 92 százalékát szétosztja a 205 nemzeti olimpiai bizottság között – a maradék nyolcból saját költségeit fedezi –, viszont az eloszlás finoman fogalmazva is egyenlőtlen, hiszen…
„Elfogadhatatlan, hogy az USOC nagyobb részesedést kap, mint az összes többi nemzeti olimpiai bizottság együttvéve” – nyilatkozta a svájci Denis Oswald, a NOB végrehajtó tanácsának tagja.
Az egyenlőtlen elosztás miatt a nemzeti olimpiai bizottságok többsége már régóta panaszkodik, viszont az amerikaiak amondók, még így is keveset kapnak hozzájárulásukhoz képest.
„Ki fizeti az olimpiai mozgalom költségeit? Senkinek se legyen kétsége: mi. 1998 óta az amerikai vállalatok adták az ötkarikás büdzsé 60 százalékát, a világ többi része a maradék negyvenet. Egyszerű matematika” – mondta búcsúbeszédében még 2008 októberében az USOC volt elnöke, az 1984-es Los Angeles-i olimpia főszervezője, Peter Ueberroth.
A NOB felkérte az amerikaiakat a 13 százalékos részesedésüket rögzítő kontraktus újratárgyalására, de az USOC egyelőre hajthatatlan, mint ahogy egy másik kérdésben is. Az amerikaiaknak ugyanis – az összes többi olimpiai bizottsággal ellentétben – nem kell hozzájárulniuk a WADA és a Sportdöntőbíróság költségeihez. A NOB évi 15 millió dolláros hozzájárulást kér az USOC-tól, amely jól láthatóan „első az egyenlők között”
Jacques Rogge és vezérkara egyben 2020-ig módosítani szeretné a bevétel-elosztást is, úgy, hogy az igazságosabb legyen. Amennyiben az amerikaiak hajthatatlannak bizonyulnak, a NOB egyszerűen egyoldalúan felbonthatja a megállapodást – legalábbis Oswald ezt javasolja a végrehajtó bizottságnak. A két veszekedő fél egy jövő heti, Denverben rendezett konferencián rendezheti a nézeteltéréseket – bár a NOB vezetői pesszimisták.
A két szervezet közti vita több szakértő szerint hátrányosan érintheti a 2016-os nyári olimpiára benyújtott chicagói pályázatot is.